Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

30 styczen a pszczoły latają


Recommended Posts

Witam.

Bylem dzis na dzialce I poszedlem posluchac czy moje podopieczne przezyly moja pierwsza zime.

Zaskoczyly mnie.

Z obu ulów wylatywaly I przylatywaly pojedyncze pszczoly.

Nie za wczesnie wystartowaly?

Nie ma czym sie przejmowac?

Link to comment
Share on other sites

Widać za mało karmili jesienią, ja dałem po 18 kg inwertu na rodzinę czyli około 13 kg cukru, ale są tacy co dają po 6-8 kg i muszą podkarmiać. Podkarmianie o tej porze może wynikać z niedokarmienia jesiennego albo przewrażliwienia zimowego... . Tak czy siak z winy pszczelarza. Takie jest moje zdanie, ale ja mało wiem.

Link to comment
Share on other sites

Są dwa zasadniczo różniące się od siebie zabiegi : dokarmianie i podkarmianie.
Kto zaniedbał pierwsze musi stosować drugie, a czym to już obojętne, byleby skutecznie.

Dla Pawła i innych mających ule WZ.

Jeżeli zdrowa rodzina pszczela w takim ulu na jesieni na 7- 8 obsiadanych ramek dokarmiona została ok. ~`10 kg cukru,

to nie ma takiej opcji, żeby do wiosny zabrakło im pokarmu.

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

Są dwa zasadniczo różniące się od siebie zabiegi : dokarmianie i podkarmianie.

Kto zaniedbał pierwsze musi stosować drugie, a czym to już obojętne, byleby skutecznie.

Dla Pawła i innych mających ule WZ.

Jeżeli zdrowa rodzina pszczela w takim ulu na jesieni na 7- 8 obsiadanych ramek dokarmiona została ok. ~`10 kg cukru,

to nie ma takiej opcji, żeby do wiosny zabrakło im pokarmu.

A jeżeli na srodku wylotka są trzy prawie  puste ramki prawie bez pokarmu , a matka poczuje ciepło i zaczerwi je (przeważnie matka zaczyna czerwić na przeciw wylotka )  , potem wystąpi  mróz pszczoły nie przesuną się do ramek z zapasami i po rodzinie mimo tego ze dane było ponad 10 kg cukru .

Link to comment
Share on other sites

Słuszna uwaga kolego, ja może jeszcze trochę zielony jestem ale na spotkaniu w kole kolega pokazywał zdjęcia jak sobie załatwił 5 najsilniejszych rodzin z 20 ubiegłej zimy i twierdzi że własnie przez ten powód co podałeś, daje to do myślenia gadałem z nim  i każdej rodzince dał dzisiaj po 1,5 kg ciasta żeby zapobiec podobnej sytuacji podobno w lutym ma dać jeszcze raz. 

 

U mnie dzisiaj też wszystkie z 16 rodzin latały  :) , czyli dobry znak, moja druga zimowla i mam nadzieje że znowu 100% pasieki przezimuje  :D

Link to comment
Share on other sites

A jeżeli na srodku wylotka są trzy prawie  puste ramki prawie bez pokarmu , a matka poczuje ciepło i zaczerwi je (przeważnie matka zaczyna czerwić na przeciw wylotka )  , potem wystąpi  mróz pszczoły nie przesuną się do ramek z zapasami i po rodzinie mimo tego ze dane było ponad 10 kg cukru .

Zle ułożone gniazdo na jesieni.

Link to comment
Share on other sites

Dlaczego złe kolego rozwiń temat?! , ten kolega należy jeszcze do tych starszych co to w sierpniu już ramek nie przestawiają po bokach osłonowe z pierzga w środku 6 ramek na pokarm i zakarmianie końcem sierpnia pszczoły sobie kładły jak chciały i gdzie chciały a podobno to one wiedzą najlepiej jak sobie pokarm do zimy ułożyć, gość nie oszczędzał na 8 ramek dał 12 kg cukru!

Link to comment
Share on other sites

1.Na wszelkie pobudzanie jest jeszcze zbyt wcześnie,luty może jeszcze pokazać swoje srogie oblicze w każdym rejonie Polski!

Teraz nie pobudzamy matek ponieważ mogą jeszcze nastąpić gwałtowne załamania pogody(mrozy itd..) i pszczoły będą zmuszone do likwidacji jakiejś tam ilości czerwiu,a takie daremne wychowanie czerwiu osłabia tylko rodzinę i uszczupla zapasy pokarmu.

2.Wszelkie karmienie teraz to tylko dla ratowania rodziny jeśli stwierdzimy braki w zapasach pokarmu!.

Albo dla świętego spokoju jak ktoś nie wie co ma w ulach. PK

Link to comment
Share on other sites

A jeżeli na srodku wylotka są trzy prawie  puste ramki prawie bez pokarmu , a matka poczuje ciepło i zaczerwi je (przeważnie matka zaczyna czerwić na przeciw wylotka )  , potem wystąpi  mróz pszczoły nie przesuną się do ramek z zapasami i po rodzinie mimo tego ze dane było ponad 10 kg cukru .

ArCzi  rodzina zazimowana na 6,7 czy 8 ramkach  ma z pewnością w zasięgu przemieszczającego się  kłębu więcej jak te 3 prawie puste

ramki.Na grafice pod spodem ramki z kłębem i zapasami.

.Rys_1.jpg

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

ArCzi  rodzina zazimowana na 6,7 czy 8 ramkach  ma z pewnością w zasięgu przemieszczającego się  kłębu więcej jak te 3 prawie puste

ramki.Na grafice pod spodem ramki z kłębem i zapasami.

.Rys_1.jpg

Podejrzewam, że ta grafika przedstawia ramki w ulu warszawskim poszerzanym z bardzo silną rodziną, która tworzy kłąb zimowy w kształcie kuli o średnicy 24 cm. to jest bardzo, ale to bardzo silna rodzina.

Ja wiem jedno, że jeżeli na mojej ramce zmieści się ok. 2- 2,5kg pokarmu to jak dam te 10 kg na 7 ramek to przypada średnio po ok.1,5 kg na ramkę.  Więc przyjmując,że coś jeszcze miały wcześniej, lub doniosły to nie ma możliwości żeby źle ułożyły i nie miały nad głową przynajmniej 15 cm pokarmu, a to jest wystarczające. Takie to jest moje proste liczenie przy moich ulach.

Oczywiście inaczej sytuacja wygląda przy niskiej ramce i uwiązaniem się pszczół w kłębie nie kuli tylko np. w kształcie położonej elipsy.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.