Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Czy ciasto ma datę ważnosci?


Recommended Posts

Oczywiście ze się nadaje do podania.Ja kupiłem Ciasto w lutym 2015r zostało mi trochę więc podaje go teraz nic mu nie jest.Pozdrawiam

No to dobrze, że nic mu nie jest - pewnie pszczółki zadbały o to żeby mu nic nie było. :P

Pozdrawiam i te pszczółki też. :D

Link to comment
Share on other sites

Ciasto może jeszcze nie zepsute, a każdy towar musi mieć określoną i podaną na opakowaniu datę przydatności do użycia.

Gorzej, że nawet jak ciasto ma pełną przydatność, a pszczelarz i tak dostaje laksy biegając z nim przez całą zimę po pasiece. ;)

Link to comment
Share on other sites

Jedynie może się troszkę zeschnąć- chyba, że było dobrze zabezpieczone, jednak przy takiej zawartości cukru który przeciez konserwuje raczej nic mu nie będzie, skosztuj - sprawdzisz czy ok ..

Link to comment
Share on other sites

Ja myślę, że jak nie szkodzi im woda z kałuży to ciasto nie powinno zaszkodzić. Chyba, że producent rozmyślnie dodaje jakieś świństwo, żeby szkodziło po terminie ważności. Wtedy takiego producenta, należy mijać szerokim łukiem.

..............................................................................................................
Jan Dzierżoń - Ślązak - Ojciec współczesnego pszczelarstwa

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Nie bez kozery napisałem, że ja bym nie ryzykował. Jest duże prawdopodobieństwo, że powstają procesy fermentacyjne powodowane przez grzyby i pleśnie. Podobnie jak z syropem cukrowym, który powinniśmy podać pszczołom w ciągu 3 dni od jego przygotowania.

No, ale może teraz to robią takie ciasta, które mogą leżeć kilka lat. W końcu mleko w markecie też "leżakuje" kilka miesięcy.

Link to comment
Share on other sites

 

Ja myślę, że jak nie szkodzi im woda z kałuży to ciasto nie powinno zaszkodzić. Chyba, że producent rozmyślnie dodaje jakieś świństwo, żeby szkodziło po terminie ważności. Wtedy takiego producenta, należy mijać szerokim łukiem.

..............................................................................................................

Jan Dzierżoń - Ślązak - Ojciec współczesnego pszczelarstwa

 

 

:D  :D  :D  Już jest wstęp do teorii spiskowych.

Ciasto prędzej wyschnie, niż sfermentuje.

Sfermentować może jedynie wówczas, gdy długo sobie poleży w warunkach wilgotnych i niehigienicznych. Prędzej jednak się zeschnie, niż sfermentuje. 

Jeśli ciasto ma sobie 'poleżeć', to musi być szczelnie opakowane w folię. Jego przydatność wystarczy sprawdzić organoleptycznie: czyli na węch i smak (samemu spróbować. ;)

Jeśli na bimber, to już nie trzeba próbować. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Myślę , że należy kierować sie zdrowym rozsądkiem.To nigdy nie jest tak ,że termin przydatności jest np.do 31 marca a już 1 kwietnia

produkt staje się trujący i do wyrzucenia. Jesli wygląd zewnętrzny wskazywał by na jakieś zmiany w jakości to należy zachować ostrożność

bez względu czy jest po terminie czy nie.

Ponoć myślenie ma kolosalną przyszłość

Link to comment
Share on other sites

Pytacie o datę ważności ciasta ???

To proste jeżeli na opakowaniu jest data ważności  - to ma , a jeżeli nie ma na opakowaniu daty ważności  - to nie ma . thumbsup.gifbiggrin.gif

Ja osobiście nie używam ciasta do karmienia pszczół , ale w domu do celów spożywczych owszem , ale też nie znam terminu ważności ciasta domowego bo żona czy córka jak upieką , to nie wyznaczają terminu ważności i jest przydatne do spożycia dotąd aż  uschnie albo zostanie zjedzone.

Pozdrawiam

Tadek

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

ale zamrażarka była wyłączona :P , więc gorzej niż na półce :wub: .

Sam nie daję ciasta inaczej jak do ulika weselnego czy odkładom. Wiosną ciasto bez pyłku zbędne pszczołom i do niczego dobrego nie doprowadzi. Drożdźowego czy pyłkowego też nie dawałem nigdy bo maj u mnie kapryśny  i szkoda zachodu. Jak wiosna sprzyja to i mniszka przyniosą , a jak kicha to i ciasto nic nie polepszy. To jaskieś kolejne wariactwo  :wacko:  zamiast zakarmić jesienią jak rozum nakazuje i traktować to jako inwestycję na następny sezon, to szuka się jakichś oszczędności. Nie w tym miejscu. Wszystko trzeba robić jesienią. Wiosną tylko w celu ratunku przed głodem, choć to najczęściej herbata po obiedzie i taka zaperzona , słaba rodzina wiele radości nie da , a może być źródłem choroby innych.

  • Lubię 3
Link to comment
Share on other sites

ale zamrażarka była wyłączona :P , więc gorzej niż na półce :wub: .

Sam nie daję ciasta inaczej jak do ulika weselnego czy odkładom. Wiosną ciasto bez pyłku zbędne pszczołom i do niczego dobrego nie doprowadzi. Drożdźowego czy pyłkowego też nie dawałem nigdy bo maj u mnie kapryśny  i szkoda zachodu. Jak wiosna sprzyja to i mniszka przyniosą , a jak kicha to i ciasto nic nie polepszy. To jaskieś kolejne wariactwo  :wacko:  zamiast zakarmić jesienią jak rozum nakazuje i traktować to jako inwestycję na następny sezon, to szuka się jakichś oszczędności. Nie w tym miejscu. Wszystko trzeba robić jesienią. Wiosną tylko w celu ratunku przed głodem, choć to najczęściej herbata po obiedzie i taka zaperzona , słaba rodzina wiele radości nie da , a może być źródłem choroby innych.

Pisałem parę razy jak na pszczoły wpływa poddanie ciasta,ale nikt do tego się nie odniósł no dobra każdy pewnie wie lepiej.Więc siedzę cicho :rolleyes:

Tutaj piękny post przeciwnika ciasta + dwie osoby lajkujące nikt z tej trójki nie dawał ciasta ale najlepiej wiedzą że to do d..py.

To tak do przemyślenia dla młodych pszczelarzy co można wyczytać w necie.Pozdrawiam PK

Link to comment
Share on other sites

Woli wyjaśnienia mojego laika, który wyczaił Piotr.

Ja nie twierdzę, że podawanie ciasta pszczołom jest do d..py..

Ale podawanie w styczniu i w lutym to bardzo do d..py.

Ja nie podawałem i nie podaję ze względu, że jestem leniwy i stary sknera i szkoda mi kasy na ciasto.

Ekonomiczniej w mojej pasiece i terenie wychodzi syrop cukrowy. - szczerze do bólu.

Hej !!!

Link to comment
Share on other sites

Piotr ja nie neguję używanie ciasta dla pszczół , jak masz taką sprawdzoną praktykę to dobrze stosuj ją , może u Ciebie jest to zasadne i Ty to lepiej wiesz niż my. Dla moździerzy pszczelarskiej , - niektóre nawyki pszczelarzy są mało istotne dla rozwoju rodzin a bardziej dla  wygody pszczelarza , ja tam wole jesienią dać więcej syropu nić na wiosnę latać po ulach z ciastem i tylko odsklepiam ramki w ulu , ale ktoś inny może mieć inne nawyki i woli biegać z ciastem wiosną po pasiece . Wolnoć Tomku w swoim domku.

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Nie twierdzę, że samo ciasto jest do du*y, ale do du*y jest na pewno pszczelarz, który budzi się w środku zimy, bo dopiero pszczoły go uświadomiły, że w ulach głodówka. 

Ludzie!!! - żeby od początku grudnia latać z ciastem???

Nie będę rozwodzić się na ten temat, bo i tak 'ciastowi zwolennicy' będą dalej latać z ciastem, na takich nie ma bata.

Śmieszy mnie propagowanie pewnych teorii science fiktion, tylko zobaczmy co tacy napiszą o swoich pszczołach już w maju? - wtedy uznacie się za specjalistów od pustych uli, bez miodu, ale poczekajmy

Link to comment
Share on other sites

Tadek i Bohdan nie o mnie i moich metodach tutaj gadka tylko o owczym pędzie  :rolleyes: jeden coś wymyślał,a reszta bez doświadczeń i praktyki w temacie dałaby się za to pokroić.Tak właśnie rozwinęło się pszczelarstwo internetowe gdzie najsłabsza rodzina na wiosnę jest w kłębie 40-centymetrowym.I moje amen w temacie.Hej..

Link to comment
Share on other sites

czyli podawanie ciasta nie ma wpływu na rozwój a odsklepienie ramek z syropem cukrowym ma.... AHA!

 

Napiszę tak: "To jest miód ze sztachet, bo pszczoły mają go znacznie wcześniej, niż przebiśniegi zakwitną, ponieważ jeszcze wcześniej mają śnieg".

Nie mam siły na takie tołkowanie, bom pszczelarz pokrzywowy i leśny dziadek bez zębów, bo na pszczołach je zjadłem.

 

Napiszcie lepiej, jak chcecie rozwinąć rodzinę na wiosnę, do której z ciastem przez całą zimę biegacie?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.