Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

wiosna i docieplenie gniazda


Recommended Posts

 Cieszę się że wszystko masz tak dopracowane!Ja niestety robię inaczej,moja pasieka to inny świat,swoich metod nikomu na siłę nie wciskam,jak ktoś pyta to również grzecznie odpowiadam.Twoje sposoby trzymania pszczół przyjmuje do wiadomości,zdanie szanuję!!! ,ale korzystając z demokracji :rolleyes:  z nimi się nie zgadzam .Od wyrażenia swoich opinii na tematy pszczelarskie nie mam zamiaru się powstrzymywać ,że komuś to przeszkadza no cóż to wolne forum. Nie napisałem o pudełku po butach,aby kogoś zdenerwować ,ani też ze swojej wrażliwości na jakiś temat.Wyraziłem swoje zdanie :) że przyszły teraz czasy byle jakiego trzymania pszczół i w byle czym bo pagoda na to pozwala.Nie tak dawno bohtyn dał filmik z pszczelarzem i jego dramatycznymi odkładami,te dziady pewnie przezimują bo ich zima nie zweryfikuje,bo zimy w niektórych rejonach kraju wcale nie było,a ten pan będzie głosił wszędzie swoje sukcesy. PK 

 

Ps. Nie tak dawno byłem w Bramie Mazur,okolice cudowne, lodu na jeziorach nie widziałem,nie wiem jak będę jeździć na tych łyżwach jak przyjadę na to zaproszenie.  :D

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Ps. Nie tak dawno byłem w Bramie Mazur,okolice cudowne, lodu na jeziorach nie widziałem,nie wiem jak będę jeździć na tych łyżwach jak przyjadę na to zaproszenie.  :D

W Bramie Mazur nigdy nie byłem dalej niż na parkingu :) , ale nawet dziś widziałem wędkarzy na lodzie ,więc dlaczego nie na łyżwy? Poza tym to jeszcze nie koniec zimy, dużych mrozów nie będzie , ale jeszcze pomrozi trochę i pośnieży. Choć czas też zacząć wysiewać pomidory i inne nasiona do skrzynek, żeby wiosna nie zaskoczyła.

Link to comment
Share on other sites

W Bramie Mazur nigdy nie byłem dalej niż na parkingu :) , ale nawet dziś widziałem wędkarzy na lodzie ,więc dlaczego nie na łyżwy? Poza tym to jeszcze nie koniec zimy, dużych mrozów nie będzie , ale jeszcze pomrozi trochę i pośnieży. Choć czas też zacząć wysiewać pomidory i inne nasiona do skrzynek, żeby wiosna nie zaskoczyła.

Do uprawy polecam pomidory koraliki są bardzo dobre :rolleyes: PK

Link to comment
Share on other sites

Witam

Dziś bylem u znajomego pasieka {ul wz} na 10 rodzin  polowa padła , wyjmuje ramki czerw kryty matka pewnie ciagle czerwiła silna rodzina , niczym nie ocieplał , warroze miał wyleczoną ul słomiak , ja tez zimuje w wz na razie wszystkie bzyczą na gorę z jesieni  kładłem poduszki ze słomą  myślę zeby nie docieplać bo pszczoły zwariują w jednej rodzinie podejrzewałem brak pokarmu i podkarmiłem ciastem obok niego juz jest ciepła belka ramki , chyba wywołałem czerwienie , ale co miałem zrobic jak pokarmu było mało . Moim zdaniem chyba resztę będę trzymał na zimno i niczym nie podkarmiał ? Jakie jest wasze zdanie ? 

Link to comment
Share on other sites

Na internecie znalazłem artykuł dotyczący czerwienia matek czy to się zgadza??

W dnie z temperaturą ujemną matka nie składa jajek. 
Jak to wygląda w dnie z temperaturą dodatnią: 
+1c 25 jajek/dobę 
2C 60 jajek/dobę 
3C 110jajek/dobę 
4C 165jajek/dobę 
5C 225jajek/dobę 
6C 295jajek/dobę 
7C 365jajek/dobę 
8C 440jajek/dobę 
9C 525jajek/dobę 
10C 610jajek/dobę 

itd przy 25C matka składa już 2245 jajek/dobę 

Link to comment
Share on other sites

Mam jeszcze pytanie co do tej rodziny co podkarmiłem , czy ścisnąć tej rodzinie gniazdo poprzez wyjęcie ramek ? żeby pszczoły się nie wysilały i była dobra temp w ulu?

Jeśli już czerwią to ścieśnij i daj ocieplenie boczne.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Ocieplenie boczne  było przez całą zimę obszyta trzcina okolo 10cm a co do sciśniania gniazda to jaka temp  otoczenia musi być ? U mnie pogoda ma być chyba stała http://www.twojapogoda.pl/polska/lubelskie/lukow/16dniowa

nie grzeb skoro masz ocieplony, poradzą sobie bez pomocy jeśli mają dość pokarmu

Link to comment
Share on other sites

Czy Ty nie czytasz tego co Ci napisali ?

Dlaczego tak myślisz ? Te poduszki siedzą od jesieni i może nie gwarantują takie ocieplania jak ubrania , jezeli nie mogę scisnąć gniazda bo pogoda nie pozwala to chce je  lepiej ociepilć tym wczesniejszym pytanie chcę sie dowiedzieć czy nadmiar ocieplania nie spowoduje gwałtownych zmian w moim ulu .  (Pytam się o ul ktory podkarmiałem ciastem)

Link to comment
Share on other sites

ArCzi teraz i tak niewiele możesz poradzić,jeśli są po oblocie to ociepl z góry i czekaj na cieplejsze czasy w sumie już połowa lutego.Mam na dzieję ze sprawdziłeś zapasy! i jest ok, tam gdzie masz obawy trzeba dać ciasto.Na razie spokój bez niepotrzebnego dłubania w ulach PK :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

7-8 ramek to tak jak ja.

Oznacza to, że pszczoły u Ciebie i u mnie mają kwadrat ok 24cm głęboki na 40cm. 

Więc w tym wypadku pszczoły tworzą kłąb w kształcie kuli.

Kula o średnicy 20cm to ok 2000 pszczół czyli średnia rodzina.

Więc nie ma obawy wszystko gra, dadzą radę.

W razie braku pokarmu na którejś ramce to przy tych ociepleniach zdążyły się przemieścić.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.