Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Zbijanie ramek


Recommended Posts

Witam...Dlaczego tak drogo? A nie można robić ramek np. z palet drewnianych? A one nic nie kosztują, jak ktoś potrafi się  postarać.

Jeżeli 26 gr za jedną ramkę jest Ci drogo , to ja już nie wiem ???  co teraz taniej kupisz za 26 groszy ??.

Z palet nikomu nie polecam robić , bo jest to szajs i szkoda czasu.

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

26gr to sam materiał... a gdzie prąd, amortyzacja sprzętu nie wspomne o robocie... nawet gdyby po tym wszystkim wyszło 20-30gr taniej na ramce niż kupienie gotowych to bym sobie tym rąk nie brudził

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Zazdroszczę tego, że sami robicie sobie ramki, zawsze to taniej, ja nie umiem i nie chcę chyba umieć. Zamawiam sobie piękne ramki u Tomasza Załuskiego ( jakby ktoś chciał to mam namiary ) i za drobniutką dopłatą mam wszystkie pozbijane. Pozostaje wciągnąć drut i wkleić węzę. Nie martwię się jakie gwoździki i ile potrzeba.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Czopowane, nieczopowane, zbijane gwoździami, zszywkami czy wkrętami... To pestka, kazdy robi jak mu wygodniej. Ale drutowanie tysięcy ramek to zadanie dla mnie najbardziej nudzące i dziwie się że ktos jeszcze automatu do tego nie zrobił. Pozdrawiam

 

PS. Kiedys próbowałem używać wkrętów do ramek ale często listewki pękały i dałem sobie spokój.

Link to comment
Share on other sites

A ja sobie sam klepie, w jeden dzień po południu naciąłem przykładowo na 300ramek listewek .

A na drugi dzień też popołudniu 200 z żonką zbiliśmy nie liczę ile mnie kosztowało lubię się urobić -jak to mówi mój kolega ;).

Poza tym zbicie  nie frezowanych   wychodzi  2-3 ramki na minute spokojnie ,za ten czas nie złożysz tyle  frezowanych .

Link to comment
Share on other sites

Żeby trochę ulżyć sobie w pracach przy corocznym przygotowaniem ramek trzeba tak przygotować sobie sposób obchodzenia się z ramkami żeby corocznie nie naciągać nowego drutu na ramki , a więc pozbywać się starej woszczyny w taki sposób aby nie wycinać jej nożem z ramek , niszcząc przy okazji drut. Ja wytapiam zużyte ramki w topiarce słonecznej i ładnie wytapia się z ramek i druty pozostają , później gotowanie w roztworze sody kaustycznej i niewiele ramek jest do ponownego naciągania drutu. Takie topiarki widziałem tez u Kolegi który ma ponad 100 pniową pasiekę.

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

A ja sobie sam klepie, w jeden dzień po południu naciąłem przykładowo na 300ramek listewek .

A na drugi dzień też popołudniu 200 z żonką zbiliśmy nie liczę ile mnie kosztowało lubię się urobić -jak to mówi mój kolega ;).

Poza tym zbicie  nie frezowanych   wychodzi  2-3 ramki na minute spokojnie ,za ten czas nie złożysz tyle  frezowanych .

Zbijasz takerem pneumatycznym czy normalnie gwoździami? Ja teraz zbijam nie frezowane to 8 gwoździ na ramkę daję i trwa to i trwa :)

Link to comment
Share on other sites

Takerem zbijam na prawidle ,to jest najlepiej ulokowane 150 zł ;) .Zszywki 38 mm .

Nie nagrałem filmiku ale jak będę dorabiał to nagram .Idzie to naprawdę szybko .

Co do gwoździ to wiem coś na ten temat jak były wz za Taty to chyba 16 szło w jedną ramkę ,normalnie bajka :).

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem ,pewnie już napisy zdarte jutro mogę strzelić fotkę .Kupiony w komisie z Angielskim sprzętem ,końcówkę do węża musiałem przerabiać .Ale odpukać na razie daje radę .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.