Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Standard wymiarów ramki w ulu Dadant


Ondrej

Recommended Posts

Koleżanki i Koledzy powiedzcie jak to jest obecnie ze standardem dotyczącym ramek w ulu Dadanta.

Według dawnego standardu, który jednak został odwołany wymiary przedstawiały się następująco:

 

Ramka gniazdowa ula Dadanowskiego

Listewka górna
- długość 470 mm
- szerokość 25 mm
- grubość 18 mm

Listewka dolna
- długość 435 mm
- szerokość 25 mm
- grubość 10 mm

Listewka boczna
- długość 280 mm
- szerokość 25 mm
- grubość 10 mm

Ramka nadstawkowowa ula Dadanowskiego:

Listewka górna
- długość 470 mm
- szerokość 35 mm
- grubość 10 mm

Listewka dolna
- długość 435 mm
- szerokość 35 mm
- grubość 10 mm

Listewka boczna
- długość 125 mm
- szerokość 35 mm
- grubość 10 mm

 

Przeglądam sobie właśnie różne schematy ramek do tego ula i na każdym prawie inny wymiar grubości listewek, zwłaszcza bocznych i górnych. Raz jest albo 10 mm innym razem 8 mm a jeszcze innym 9 mm jeśli chodzi o boczną listewkę. Z kolei górna beleczka w różnych schematach ma albo 18 mm albo 19 mm a jeszcze w innych 20 mm.

 

Ponadto spotkałem się ze stwierdzeniem że górna beleczka nie powinna być zbyt gruba ponieważ wtedy pszczoły nie będą tak szybko przechodzić do nadstawek.

 

I moje pytanie jakie macie u siebie wymiary i jakie powinny być zdaniem doświadczonych pszczelarzy.

Niestety w sklepach internetowych nie znalazłem dokładnych wymiarów bocznych listewek, sprzedawanych obecnie ramek.

 

Druga sprawa, tak sobie myślę że jeśli boczne listewki będą zbyt grube to standardowa węza dla ramki gniazdowej może się nie zmieścić i trzeba będzie przycinać?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.