Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Rośliny miododajne przy pasiece


Recommended Posts

Mikołaju .
Róża , to raczej pyłkodajna .
Chociaż rzadko pszczoły korzystają z jej pyłku
Dzikiej róży i głogów , to możesz sobie obok mojego rancha nakopać do woli za darmo .
Wszystkie rowy są nimi  porośnięte . ;)

Link to comment
Share on other sites

Wolałem dopytać niż wykopać 100 dołków w twardej suchej ziemi. Widocznie tuja to chwast któremu dobrze robi przycinka. Inne drzewa tracą wzrost i tego się obawiałem.

Też nie widziałem pszczół na różach, ale sprzedawca zalicza je do midodajnych. Będą na kulinaria. U mnie przy rowie też są ale stare duże nie do wykopania i jakieś dzikie małe owoce.

Cena niska 1,5 zł za sztukę jak płacę i tak za przesyłkę Akacji to dobrałem kilka szt.

Moje Akacje mają 40-70 cm czyli 2letnie. Za rok powinny mieć 120-150m cm a jako 4letnie 2-2,5m. W jakim wieku wzroście zaczynają kwitnąć?

 

Planuję jeszcze zakupić

KORKOWCA kwitnie już w wieku 5 lat ma 1 wadę kwitnie co 2 rok

Surmnę też szybko zaczyna kwitnienie

EWODIA inaczej catalpa. Wysoce miododajna i już jako 3-4 letnie drzewko owocuje.

 

Ostatnie drzewka drogie średnio 8-12 zł / szt. W tej cenie mam kilkanaście Akacji. Raczej na rozwój międzypożytkowy.

Link to comment
Share on other sites

Mocznik ? Każdy nawóz daje kopa. Mam w ogórku 2 te same drzewka. Przy jednym był wysypany obornik koński, przy tym drugim już nie wystarczyło. Efekt drzewo na oborniku jest 2 razy grubsze i 1,5 razy wyższe. Jedyne czego się obawiam to ostra zima, młode akacje są wrażliwe na przymrożenie.

Link to comment
Share on other sites

Moje Akacje mają 40-70 cm czyli 2letnie. Za rok powinny mieć 120-150m cm a jako 4letnie 2-2,5m. W jakim wieku wzroście zaczynają kwitnąć?

Sadziłem takie sadzonki akacji jak Twoje (też kupione przez allegro ) 3 lata temu  .

Po pierwszej zimie dużo mi przemarzło , ale większość odbiła z pączków przy ziemi .

W tym roku pierwsze trzy akacje  zakwitły , a następnie ... dwie się rozdarły pod ciężarem kwiecia (!?) .

Tak , że już za  3 lata możesz mieć pierwsze kwiaty .

Chociaż różne odmiany mogą rozpoczynać kwitnienie w różnym wieku i może być inaczej .

Link to comment
Share on other sites

Mocznik ? Każdy nawóz daje kopa. Mam w ogórku 2 te same drzewka. Przy jednym był wysypany obornik koński, przy tym drugim już nie wystarczyło. Efekt drzewo na oborniku jest 2 razy grubsze i 1,5 razy wyższe. Jedyne czego się obawiam to ostra zima, młode akacje są wrażliwe na przymrożenie.

 

Tak mocznik bo to było pod ręką :)

 

A jeżeli juz mówimy o naturalnym nawożeniu to słyszałem że najlepszy nawóz jest od gołębi.

 
Link to comment
Share on other sites

Dudi ile ten gołąb zrobi nam nawozu ;-). Najlepszy z dostępnych jest koński, najgorszy świński. Dobry jest kurzy ale musi się przegryźć bo świeży spali rośliny.

 

Robi ile procent Akacji przeżyło pierwszą zimę. Ile masz teraz Akacji? Co to znaczy "dwie się rozdarły pod ciężarem kwiecia" ? Ułamały się gałęzie pod ciężarem samych kwiatów czy obsiadających je pszczół :D

Link to comment
Share on other sites

Jak widzę gołębia to mnie krew zalewa :angry: tak więc za ich obornik dziękuję. Mieszkałem w starej kamienicy gdzie się gnieździły dzikie gołębie.Smród, bród /obsrane parapety gzymsy elewacja/ hałas gruchania od wschodu do zachodu słońca. Mam kurzego obornika u teściów hodujemy kury.

 

Wracając do drzew miododajnych macie doświadczenia z Korkowcem, Surminią, Ewodią?

Link to comment
Share on other sites

Ile średnio na 1ha trzeba nasion przegorzanu kulistego? To się sieje z ręki, czy jednak jakieś rowki? Szukam źródła na 20-30 arów :)

To pewnie trudno będzie określić bo to raczej roślina dekoracyjna a nie uprawowa dla innych celów , tak że ile uda Ci się zdobyć nasion tyle wsiej a roślina jest wieloletnia i po jakimś czasie zarośnie Ci cały areał.

DSC00618.JPG

Link to comment
Share on other sites

Myślę o 200 sadzonkach, więc to mikro skala i o odmianowych nie mam co nawet marzyć :) Masz jakieś uzasadnienie czemu letnia jest lepsza od jesiennej? Jakoś na rozwój wpływa, więcej pyłku/nektaru daje?

Link to comment
Share on other sites

Z tego co pamiętam chyba ma lepszą wydajność i ta letnia kwitnie krótko, ale kwitną praktycznie wszystkie kwiaty jednocześnie. Natomiast ta jesienna nie jest tak zdyscyplinowana i kwitnie jak jej się podoba do późnej jesieni. A wiadomo lepsze nektarowanie będzie w czerwcu jak we wrześniu. Podobnie jak z gryką a z gryka sianą jako poplon 

Link to comment
Share on other sites

W jakich rozstawach radzicie sadzić robinie akacjową? Chodzi mi już o rozstaw docelowy dla dużych drzew - ile w rzędzie i ile między rzędami? Jeśli chodzi o maliny, to pewnie jeszcze dokupię jakieś jesienne, ale to już chyba na przyszły sezon. Od  Robi_Robson dostałem jeszcze nasiona ślazowca pensylwańskiego i słonecznika bulwiastego - dzięki. W tym roku już pod przyszłe pszczoły tyle nasadziłem, że nie wiem co ja będę sadził w przyszłych sezonach :P, ale pewnie coś znajdę i miejsca mi wreszcie braknie :D 

Link to comment
Share on other sites

W jakich rozstawach radzicie sadzić robinie akacjową? Chodzi mi już o rozstaw docelowy dla dużych drzew - ile w rzędzie i ile między rzędami? Jeśli chodzi o maliny, to pewnie jeszcze dokupię jakieś jesienne, ale to już chyba na przyszły sezon. Od  Robi_Robson dostałem jeszcze nasiona ślazowca pensylwańskiego i słonecznika bulwiastego - dzięki. W tym roku już pod przyszłe pszczoły tyle nasadziłem, że nie wiem co ja będę sadził w przyszłych sezonach :P, ale pewnie coś znajdę i miejsca mi wreszcie braknie :D

Sadź tak robią to leśnicy , czyli sadź gęsto i później rób przecinkę i na koniec zostawisz sobie takie odległości jakie będą Ci odpowiadać.

Pozdrawiam

Tadek

 

A i jeszcze jedno daj sobie spokój z tymi rzędami , czyż byś był wojskowym że wszystko ma być do kantu i w rządku msn-wink.gif

Link to comment
Share on other sites

Tadek11 wszystko co sadzę, to do żyłki, lubię tak równo :) Szkoda tylko, że w stolarce z krzywych desek nie chce mi równo wyjść :)

 

 

dudi w tym jest właśnie rzecz, że chcę kupić już większe drzewka.  Przy okazji trochę się boje tego rozrastania od korzenia. Są w ogóle jeszcze jakieś drzewa, które szybko rosną i dają dobry pożytek?

 

 
  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

U mnie w okolicy przy drodze są akacje i nie zauważyłem by się rozrastały od korzenia. Akacja rozrasta się od korzenia po ścięciu drzewa.

I to jest dla nas pozytywne - niedaleko pasieki, rosną 2 drzewa - po ścięciu mają po około 10 niezależnych pni... Akacja nie rozrasta się po całym terenie, tylko wokół korzenia, a właściwie ściętego pnia, wypuszcza pędy.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.