Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Rośliny miododajne przy pasiece


Recommended Posts

  • 5 months later...
  • 1 month later...

Wierzba płacząca nie jest dobrym pożytkiem dla pszczół. Celuj bardziej w iwę lub typowo pszczelarskie:

 

1. Küblera - Salix x smythiana var. küblerii
2. "Sadłowicka" (Küblera) - miesz. Salix x smithiana var. küblerii
3. "Dzięgielowska" (ostrolistna) - Salix acutifoila Willd.
4. "IBL-8" - miesz. Salix x erdingerii J.Kern.
5. Uszata - Salix aurita L.
5. Migdałowa (trójpręcikowa) - Salix amygdalina L.
7. Wiciowa (ekologiczna) - Salix viminalis L.
8. Wawrzynkowa - Salix daphnoides Vill.
9. Smitha - miesz. Salix x smithiana Willd.
10. "IBL-3" - miesz. Salix caprea x S. sp.
11. "Lipińskiego" - miesz. Salix x erdingerii J.Kern.
12. "IBL-7" - miesz. Salix caprea x S. sp.
13. Laurowa (pięciopręcikowa) - Salix pentandra L.

Link to comment
Share on other sites

Ja doszedłem do wniosku, że obsadzać okolice pasieki będę wyłącznie wierzbami, lipami i jaworami, do tego winobluszcze na każdy murek czy betonowy płot. Resztę trzeba szukać wędrując z pszczołami.

Link to comment
Share on other sites

Guest PawelKS3

Każda roślina miododajna jest ważna dla pszczół. Moim zdaniem nie muszą to być od razu hektary pożytków, ważne też są pojedyńcze kwiatki - miodu z nich towarowego nie będzie ale pszczoły cos dla siebie zawsze mają.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Ja doszedłem do wniosku, że obsadzać okolice pasieki będę wyłącznie wierzbami, lipami i jaworami, do tego winobluszcze na każdy murek czy betonowy płot. Resztę trzeba szukać wędrując z pszczołami.

Nie zapomnij jeszcze o akacji , przecież jest to jedna z najbardziej miododajnych roślin w naszym klimacie i dobrze się przyjmuje nawet na piaskach. Sam latem posadziłem kilka sadzonek i  wszystkie się przyjęły

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

A propo zwiększania ilości pożytków w okolicy zamiast biadolenia o wycince drzew to zamówiłem sobie 75 sadzonek Robinii akacjowej (żeby być dokładniejszym, bo niby to de fakto nie jest akacja) i 15 Tawuł do przetestowania. Myślę, że tawuła też zapowiada się interesująco, a przy okazji można będzie z niej żywopłocik zrobić (widziałem w miastach), albo dekoracyjnie zostawić, gdyż wziąłem taką "krzaczastą".

 

tawula-grefsheim.jpg

Link to comment
Share on other sites

Hm... Może za blisko drogi czy coś? No nic, to będzie dekoracyjnie :P. Według takiego krótkiego spisu  http://kurowski.pl/pl/katalog-roslin/2/1/25,rosliny-miododajneto tawuły zaliczają się do miododajnych roślin (co prawda nie ma tych podgatunków, ale sądzę że też by się tam mogły znaleźć), może się zainteresują pszczoły jak nie będą miały co ze sobą zrobić :) 

Link to comment
Share on other sites

A to co na zdjęciu wyżej pokazałeś to tawuła ?i jest miododajna ?  U mnie coś podobnego rośnie ale pszczół na tym nie wiedziałem. Wygląda ,   nie powiem , dekoracyjnie . :D

Link to comment
Share on other sites

Ogólnie jest opinia, że co jest miłe dla oka, to i pszczołom się podoba. Tak, to co wyżej to podgatunek Tawuły. Co do miododajności to czasem są one podawane w spisach roślin miododajnych, jednak w związku z tym, że nie są podawane wszędzie i jak piszesz, pszczół na tym nie widziałeś, to sądzę, że coś sprawia, że sama tawuła jest rośliną mało atrakcyjną dla pszczół. Może zapach, może coś po prostu im nie pasuje do tego Tawuły kwitną w okresie maj-czerwiec w związku z czym raczej w czasie, gdy pszczoły nie mają co narzekać na brak pożytków i mają w czym przebierać. Jednak przez to, że czasem są wymieniane w spisach roślin miododajnych to domyślam się, że w wypadku gdyby w okolicy nie było innych roślin atrakcyjnych dla pszczół to i tawułą by się one zadowoliły, bo raczej nie jest to jakaś ułomna roślina, żeby pyłku nie miała czy coś. Tak czy inaczej zapewne jeśli priorytetem dla sadzonych roślin jest miododajność to są krzaczki, które z Tawułami wygrywają w przedbiegach.

 

Po małym resarchu internetu znalazłem opinie, że ogólnie Tawuły wyglądają super, ale są "średnio" oblatywane przez pszczoły, dla których roślina ta jest mało "pożywna" gdy w pobliżu są inne rośliny.

Link to comment
Share on other sites

Ja polecam irgę - kwitnie jeszcze z 10 dni po rzepaku i pszczoły w niej dużo. I tak za najważniejszą uważam wierzbę Iwę i mieszańce - daje pszczołom bezcenny pyłek, wtedy gdy jest go mało a popyt duży.

Link to comment
Share on other sites

Nie ma lepszej rośliny pożytkowej wczesnowiosennej niż wierzba Iwa? Zastanawiam się co mogę jeszcze posadzić skoro i tak będę jechał przy granicy działki z akacjami.

Link to comment
Share on other sites

Sasanki, Przebiśniegi (Śnieżyczki),Krokusy,Żonkile,Hiacynty,Ranniki-kup cebulki na rabatę ,posadż na jesień a wiosna zobaczysz jaki będzie nalot...jak  nie wierzysz to podskocz gdzieś do jakiegoś centrum ogrodniczego gdzie mają powystawiane już zakwitłe z tych wymienionych,a jak w pobliżu tego sklepu jest pasieka to zobaczysz jaki jest oblot...

Link to comment
Share on other sites

Rannik wydaje mi się najbardziej bezobsługową rośliną do tego, która może się sprawdzić na uskoku sadzawki ze względu na potrzebną wilgotność, tylko trzeba będzie tak wykalkulować, co by za specjalnie nie zalewało cebulek. Tak czy inaczej dzięki, jesienią sobie zamówię ze 100 cebulek i obsadzę sadzawkę :P

Link to comment
Share on other sites

Wczoraj miałem okazję nagrać krótki filmik jak pszczoły oblatują krzewy Cisu Pospolitego a nawet dziś podczas silnego wiatru ten krzak był oblatywany,co dziwne że na leszczynie 20m. dalej żadnej żywej muchy...

 

Pyłkodajność Cisu Pospolitego

Link to comment
Share on other sites

W tamtym roku na tujach sąsiada też widziałem dużo pszczół, jednak do czegoś te chwasty się nadadzą ale i tak wolę liściaste, dzisiaj zamówiłem 90różnych sztobrów wierzby z Puław oraz 10 sztobrów Smoczej podobno bardzo dekoracyjna :) i to są dla mnie drzewa z prawdziwym pyłkiem no i nektarem :)

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Wczoraj miałem okazję nagrać krótki filmik jak pszczoły oblatują krzewy Cisu Pospolitego a nawet dziś podczas silnego wiatru ten krzak był oblatywany,co dziwne że na leszczynie 20m. dalej żadnej żywej muchy...

 

Nie wiem jak muchy, ale Pszczoły to na leszczynie są jak pyli a nie jak wiszą bazie bez pyłku,,,

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.