Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Rośliny miododajne przy pasiece


Recommended Posts

U mnie dziś wzrosło o 200 malin letnich  i moczy się pakiet ~120 sztobrów wierzb na poniedziałek do szkółki. Na jeden ul potrzeba  min. 5 dużych wierzb - oczywiście trzeba brać pod uwagę kiedy dany gatunek kwitnie i co chcemy osiągnąć :)

Link to comment
Share on other sites

U mnie w tym roku na malinach nawet jednej pszczoły nie zobaczyłem, ale myślę, że zawiniła susza - pierwsze owoce to jem dopiero teraz... Wszystko zasychało.

Link to comment
Share on other sites

Ja, bym chciał zapytać na temat Liatri kłosowej (Liatris spicata) lub grubokłosowej ( L. pycnostachya) z tego co wiem kwitnie wraz z nawłocią i jest miododajna, chętnie odkupię kłącza – bulwiaste korzenie. Ma ktoś jakieś informacje? Pozdrawiam.

.........................................................................................................

 Jan Dzierżoń - Ślązak - Ojciec współczesnego pszczelarstwa

Link to comment
Share on other sites

Ja, bym chciał zapytać na temat Liatri kłosowej (Liatris spicata) lub grubokłosowej ( L. pycnostachya) z tego co wiem kwitnie wraz z nawłocią i jest miododajna, chętnie odkupię kłącza – bulwiaste korzenie. Ma ktoś jakieś informacje? Pozdrawiam.

.........................................................................................................

 Jan Dzierżoń - Ślązak - Ojciec współczesnego pszczelarstwa

 

Proszę bardzo:

http://www.futuregardens.pl/liatra-klosowa-liatris-spicata.html

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

MAZI,dziękuję za kontakt :) - to właśnie przekazywane wzajemne opinie i doświadczenia, cementują nasze forum.

Kupiłem różne  nasionka, nie tylko Liatri kłosowej, cena 1,90- 2,50 zł. Można też kupić w doniczkach.

Świetny kontakt. Pozdrawiam.

...............................................................................................................
Jan Dzierżoń - Ślązak - Ojciec współczesnego pszczelarstwa

Link to comment
Share on other sites

MAZI,dziękuję za kontakt :) - to właśnie przekazywane wzajemne opinie i doświadczenia, cementują nasze forum.

Kupiłem różne  nasionka, nie tylko Liatri kłosowej, cena 1,90- 2,50 zł. Można też kupić w doniczkach.

Świetny kontakt. Pozdrawiam.

...............................................................................................................

Jan Dzierżoń - Ślązak - Ojciec współczesnego pszczelarstwa

Czekamy na Twoje doświadczenia z różnymi ciekawymi roślinkami :-)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Witam panowie. Moje pytanie dotyczy facelii - rolnik obok mojej pasieki (300 - 400 m) postanowił zrobić pauzę w uprawie swojej ziemi i obsiewa ja na wiosnę motylkowymi. Planuje zasiać ok 2 ha facelii - jest otwarty na terminy siewu. Akacja kwitnie u mnie do 5 czerwca (+-) potem lipa i dalej nic. Panowie pomysły jak to zorganizować - myślę o 2 terminach wysiewu facelii tak by wykorzystać maksymalnie pożytek. Może jakieś pomysły - jak ustawić terminy siewu facelii.

Link to comment
Share on other sites

Witam panowie. Moje pytanie dotyczy facelii - rolnik obok mojej pasieki (300 - 400 m) postanowił zrobić pauzę w uprawie swojej ziemi i obsiewa ja na wiosnę motylkowymi. Planuje zasiać ok 2 ha facelii - jest otwarty na terminy siewu. Akacja kwitnie u mnie do 5 czerwca (+-) potem lipa i dalej nic. Panowie pomysły jak to zorganizować - myślę o 2 terminach wysiewu facelii tak by wykorzystać maksymalnie pożytek. Może jakieś pomysły - jak ustawić terminy siewu facelii.

posiej wcześnie w kwietniu , zakwitnie po 50 dniach , więc będziesz miał pożytek przed akacją i pewny ładny miodek , a ramki na fioletowo z pyłkiem. Potem skosić , puścić kultywator ( albo tylko skosić i rozdrobnić np. sieczkanią) , wzejdzie powtónie z samosiewu i będzie po lipie jak znalazł. Miodu już wiele nie będzie , bo im później siana tym mniej nektaruje, ale pyłku na zimę pszczoły sobie naniosą do woli.. Tak robiłem w zeszłym roku i mimo suszy ładnie powschodziła , choć tylko skosiłem , a potem zagrabiłem suche badyle. Na zimę zostawiłem stojącą facelię licząc na to ,że sama się wysieje i wzejdzie na wiosnę . Taki to ze mnie leniwy rolnik , ale mówią że chłop śpi i mu rośnie :)

Link to comment
Share on other sites

. Na zimę zostawiłem stojącą facelię licząc na to ,że sama się wysieje i wzejdzie na wiosnę . Taki to ze mnie leniwy rolnik , ale mówią że chłop śpi i mu rośnie :)

To samo zrobiłem z nostrzykiem dwuletnim. Wygląda fatalnie.

..............................................................................................................

Jan Dzierżoń - Ślązak - Ojciec współczesnego pszczelarstwa

 

Link to comment
Share on other sites

 

To samo zrobiłem z nostrzykiem dwuletnim. Wygląda fatalnie.

..............................................................................................................

Jan Dzierżoń - Ślązak - Ojciec współczesnego pszczelarstwa

 

 

W mnie facelia wygląda dobrze, zima ją trochę wymłóciła , mam nadzieję że wiosna ją powali. Nstrzyk dwuletni też siałem na małym kawałku , ale gorzej sobie radził z suszą i chyba nic z tego nie będzie . Dziwne bo u mnie po rowach wszędzie biały i żółty rośnie i myślałem , że sam sobie poradzi . Może trzeba nasion z rowu nazbierać ? Wiosną będzie widać czy coś z tego będzie , czy jednak do zaorania :(

Link to comment
Share on other sites

Jak ktoś z Szanownych Kolegów ma na sprzedaż nasiona Niecierpka Roylego to bardzo chętnie reflektuję.

..............................................................................................................

Jan Dzierżoń - Ślązak - Ojciec współczesnego pszczelarstwa

Link to comment
Share on other sites

Maja i Witek Czuksanow są moimi ulubionymi medialnymi ogrodnikami .
Aż przyjemnie ich słuchać i choć sporo się wie , to zawsze można się od nich czegoś ciekawego dowiedzieć .

Szczeć jest nie tylko rośliną pożytkową , ale i bardzo dekoracyjną w suchych bukietach .
Próbowałem ją wysiewać "z samolotu" , ale efektów nie widzę , więc chyba jednak pewniejszy będzie siew na rozsadniku ...

Link to comment
Share on other sites

Szczeć ma bardzo drobne nasiona i malutkie , na początku sadzonki , więc łatwo zginie w tłumie. Poza tym nasiona szybko tracą zdolność kiełkowania , nie ma sensu siać starszych niż ubiegłoroczne. Podobnie jak przegorzanu.

Link to comment
Share on other sites

Szczeć ma bardzo drobne nasiona i malutkie , na początku sadzonki , więc łatwo zginie w tłumie. Poza tym nasiona szybko tracą zdolność kiełkowania , nie ma sensu siać starszych niż ubiegłoroczne. Podobnie jak przegorzanu.

No przegorzan , to ma wcale nie malutkie nasiona .

Ale jeśli chodzi o siłę kiełkowania , to pewnie masz rację !?

Nie zaprzeczę , ani nie potwierdzę .

Zawsze siałem ubiegłoroczne .

Za pierwszym razem  myślałem , że nic nie wyszło , a po dwóch latach samo się znalazło . . . jak zakwitło :D 

Link to comment
Share on other sites

nie , jakoś tak mi się zlepiło. Przegorzan ma duże nasiona , można je oskubać z włosków to przypominają żyto, ale sieję takie "zerwane z kulki". Wszędzie gdzie jakiś nieużytek , miedza , pobocze . Niech się gadzina wije ....

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Będąc na zebraniu pszczelarskim kupiłem nasiona żmijowca greckiego w ilości 1 kg. Czy ktoś z Kolegów ma jakieś doświadczenie z uprawą  tej rośliny ?

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Będąc na zebraniu pszczelarskim kupiłem nasiona żmijowca greckiego w ilości 1 kg. Czy ktoś z Kolegów ma jakieś doświadczenie z uprawą  tej rośliny ?

Pozdrawiam

Tadek

Z uprawą nie mam żadnego doświadczenia , ale u sąsiadki rosło kilka sztuk tych chwastów pod stodołą .

Z nieukrywaną radością obserwowałem kiedyś jak kwiaty były oblegane przez pszczoły .

Było nawet po kilkanaście sztuk na jednej roślince .

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

W biedrze dostępne są różne rodzaje wierzb po 14.99. Spore ładne z baziami. Wykupiłem wszystkie IWY :-) Polecam.

 

Co do żmijowca greckiego to też w tym roku zakupiłem bo to odmiana 1roczna i w tym roku da kwiatu dla pszczół. W zeszłym roku sam zasiany krzaczek żmijowca zwyczajnego kwitł od czerwca do końca sierpnia i przez cały czas był ładnie oblatywany przez pszczoły. Bardzo dobra roślina.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Mam zamiar kupić i posadzić w pobliżu pasieki trzy drzewka zaliczane do najbardziej miododajnych to jest

ewolia koreańska

http://allegro.pl/wybitnie-miododajna-ewodia-koreanska-i5428933651.html

perukowiec japoński

http://allegro.pl/perelkowiec-japonski-wybitnie-miododajna-50-80cm-i5383003091.html

korkowiec amurski

http://allegro.pl/korkowiec-amurski-wybitnie-miododajna-ule-pszczoly-i5057313604.html

Ceny nie wydają się być odstraszające może ktoś skorzysta również.

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.