Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Rzepak 2016


Ks. Tomasz

Recommended Posts

Czytam , że Ty wiesz lepiej co ja mam w pasiece ???? Czy Ty wiesz kiedy ja zamknąłem dennice i jak je zamknąłem  ???  ja mam możliwość regulacji zamknięcia dennic o czym Ty pewnie nie wiesz. ???? Zresztą w krótkich postach na forum trudno wszystko opisywać od A do Z i prowadzić jakiś dziennik transparentnie do wglądu dla Wszystkich , bo zawsze znajdą się jacyś niedowiarkowie jak Ty i Piotr i będą wszystko negować po prostu dla przekory , a ja mam swoja prace i nie chce mi się na takie  posty odpowiadać.

WP_20160419_001.jpg

WP_20160419_002.jpg

 

Zdjęcia zrobione w dniu dzisiejszym z trzecie korpusy dostawiałem w sobotę w dniu 16.04.2016

 

Dla większych niedowiarków mogę podać świadka , Kolegę aleks 1386 z forum Ambrozji  który był u mnie wczoraj w pasiece i może stan faktyczny potwierdzić że nie kłamię.

Pozdrawiam

Tadek

     Ale sie usmialem czytajac wasze uszczypliwosci :D  :D  :D  :D . Tadek ja ci nadal nie wierze bo nie zamiesciles kartki z dzisiejsza data na zdjeciu i jeden swiadek to troche malo nie sadzisz :D  :D  :D  :D  :D  :D  :D  :D  :D  :D  :D  :D .

   A tak na powaznie to zaczal sie sezon , jest coraz wiecej pracy przy dziewczynach , a wy tu takie animozje, panowie nie o take Polske my walczyli, albo nie , Polski lepiej w to nie mieszac ;)

 

Podoba mis sie wykonanie twoich uli Tadek i daszki tez mi sie podobaja, chociaz praktycznosci w nich zero, ale prezencja i estetyka na maksa- brawo TY!!!

Link to comment
Share on other sites

Ja nie wiem, nie szukam i nie grzebię za czerwiem, bo średnio mnie to interesuje i tak bym nie spamiętał ile w którym go jest.

Mam w niektórym ulu nawet i 14 ramek i widzę pszczoły z jednej i drugiej strony, więc uważam że jest dobrze i tyle.

Po zimie wiosną, całe gniazdo przesuwam w lewo do ściany i ramki z suszem dokładam teraz w stronę wylotu za ramką z pyłkiem i pokarmem.

Dokładając taką ramkę spoglądam na ramkę w dół do ula czy widać czerw /bez wyjmowania/ i koniec, wstawiam ramkę z suszem i zamykam.

Zaznaczam tak jest u mnie w leżakach warszawskich zwykłych.

Link to comment
Share on other sites

Rodzinki mam na 6-7 ramkach Dadanta. Pod koniec marca miały zaledwie 2-3 kulki czerwiu wielkości pięści. Bohtyn nie trzeba wertować wszystkich ramek, wystarczy podnieść ramkę lekko w górę. Podczas przeglądów temperatury oscylowały w granicach 20 st w cieniu. W tym roku Warmia nie wiele odstaje od reszty kraju z temperaturami.

Z końcem marca podkarmiłem je ciastem, każda rodzinka dostała średnio 1 kg w kilku małych porcjach. Do tego odsklepiałem zimowy pokarm. Za rok na wiosnę podam skruszony pyłek pszczeli, którego obecnie z racji początków nie miałem a kupować z przesyłką mija się celem.

U mnie pszczoły z braku rzepaku w tym roku w okolicy maja większy czas do dojścia do siły.

Link to comment
Share on other sites

Dokładnie tyle czerwiu było i u mnie . Nie podkarmiam  , poprzestawiane ramki zaczerwione w dechę .Teraz nie grzebię bo nie widzę potrzeby. Jak ochylę ramkę za osłonową i widzę jajka lub czerw , dokładam . Susz nie węzę . Węza za jakiś tydzień, dwa. Kup u Robiego bez przesyłki.

Tadek śmieje się chłop a Ty na serio.

Może ambrozje nie animozje ?

Link to comment
Share on other sites

Pole rzepaku u mnie w okolicy pasieki w dniu 21.04.2016r

 

WP_20160421_001.jpg

 

Jak widać jeszcze co najmniej z tydzień do kwitnięcia.

I pszczoły mają jeszcze czas dojść do kondycji na zbiory.

 

https://picasaweb.google.com/105110399059565072861/PszczoY22042016?authuser=0&authkey=Gv1sRgCITS7f2xsZrcPQ&feat=directlink

 

Film zrobiony w dniu 21.04.2016 około południa temperatura około 12-14 stopni

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

A ja dzisiaj załatwiłem kolejną miejscówkę na rzepak (poprzednia niestety wypadła ), 30 ha w jednym kawałku plus kilka ha w dwóch kawałkach troszkę dalej więc będzie lux ;) pierwsze kwiaty już są opryski zakończone w poniedziałek, rolnik twierdzi że nie będzie już pryskał tylko na podsuszenie na koniec ale to mnie już nie będzie ;). Pszczoły trzeba wywieźć jutro albo najpóźniej w poniedziałek, zostawię ze dwie na mniszek a reszte 12 szt jedzie do sadu rolnika  :D  :lol:

Link to comment
Share on other sites

Nie chce ryzykować wszystkiego co mam na jedną miejscówke, nie chce nic krakac ale różne rzeczy się dzieją poza tym lubię miód z mniszka i obiecałem kilku osoba a wiadomo klijent nasz Pan

Link to comment
Share on other sites

Zaczyna mi się robić żal pszczółek obładowanych rzepakiem i leżących przed ulami z wycieńczenia.

Temperatura 9 - 10 stopni, a one i tak wylatują na pożytek. Ile z nich zostaje na polu, tego pewnie nikt nie policzy.

Link to comment
Share on other sites

W dwa dni trochę podgoniły, ale straty są nieodwracalne - rzepak w pełni rozkwitnięty jeszcze tylko gradu brakuje, w ulach po 5-6 ramek nakropu a powinny już do drugiej miodni nosić.

Link to comment
Share on other sites

Zobaczymy co u mnie bedzie u tych 12 rodzinek co stoją od poprzedniej soboty, zjadę to dam relację a może coś nakręcę ;) byle by tylko taka pogoda była jak zapowiadają to bedzie lux

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

A wczoraj był lament że rzepak dopiero rozkwita.Szybko to idzie u Ciebie :D

Piotrek daj sobie na luz  i nie szukaj zaczepki . Gdzieś Ty wyczytał lament człowieku?

A jak u Ciebie pszczoły na rzepaku ?

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Dzisiaj dostawiałem czwarte korpusy wg mojej ramki h-18  i zamieniałem miejscami korpusy w innym wątku napiszę jak. Rzepak w piątek zakwitł , ale dzisiaj pszczoły oblatywały raczej mniszek który w pełni się rozwinął. Zobaczymy w ciągu następnych dni jak będzie wyglądała sprawa nektarowania.

Pzdrawiam

Tadek

 

 

 

 

 

TRZEBA BY W KOŃCU PRZYJĄĆ JAKĄŚ NAZWĘ DLA TYCH H18. MOŻE POPROSTU PROPAGOWAĆ DALEJ NAZWĘ 'OSIEMNASTKI' ? netto

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Kilka postów wyżej pisałem, że z uwagi na niską temperaturę masowo giną zbieraczki.

Okazuje się, że prawdopodobnie jakiś Qtas prysnął czymś na rzepak. Dopiero jak zrobiło się trochę cieplej zaczęły być widoczne efekty (pełzające pszczoły pod ulami i wspinające się na wierzchołki traw).

Początkowo podejrzewałem coś gorszego, ale wygląda na typowe podtrucie. Dzisiaj podniosłem kilka młodych pszczół, położyłem w słońcu na daszkach, pszczoły po kilku minutach wypróżniły się rzadką żółtą wydzieliną i odleciały o własnych siłach. Tragedii na razie nie ma, ale trochę pszczół wyginęło.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.