Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Poidło dla kur- dobre dla pszczół?


Recommended Posts

Witam serdecznie,

 

Muszę zrobić poidło i kiedyś mignęło mi przeglądając strony poświęcone pszczelarstwu, że można wykorzystać poidło dla kur. Nawet na aukcjach opisują, że można wykorzystać takie poidło w pasiecie.

 

Może ktoś z Was wykorzystuje akie poidło w swojej pasiece?

 

Ewentualnie krawędź poidła podgrzać i wygiąć na zewnątrz w ten sposób zrobić zejście do linii wody

 

Karol

 

post-142-0-31068100-1456999647_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

wysypać styro lub keramzytem i nić nie musisz grzać i giąć ;) , ewentualnie słoma ale co parę dni do wymiany bo tonie i gnije. Znajomy też młody początkujący ma takie poidełko na 5 uli drugi rok i sobie chwali, woda jest wyżej wystawiona na słońce i fajnie się podgrzewa

Link to comment
Share on other sites

Dobrze jest też wyłożyć brzegi poidła mchem , który specjalnie nie gnije w temperaturach jakie  mamy na wiosnę i zapach mchu zachęca pszczoły do siadania -  sprawdzone.

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Jarek z tym gotowaniem kamyczków to trochę przesada , pszczoły są przyzwyczajone do picia wody z rowów i ważne aby nie było w tych rowach środków ochrony roślin i nawozów rolniczych a z resztą sobie poradzą. Poza tym kamyczki są zimne , pszczoły siadając na kamyczkach wychładzają organizm , co następuje szczególnie wczesną wiosną i czasami nie są w stanie donieść tą wodę do gniazd bo już się wychłodziły siadając na zimnych kamyczkach , dlatego polecam raczej drewno , słomę lub mech  do wyłożenia poideł ,  kamyczki mogą być jak najbardziej, później w środku lata.

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Należy jeszcze dodać, aby w rożnego rodzaju sztucznych poidłach nigdy nie zabrakło wody.

Nigdy, to znaczy od pierwszego oblotu do późnej jesieni, kiedy to pszczoły już nie wychodzą z uli.

Link to comment
Share on other sites

U mnie mech poprzetykany kawałkami niedopalonego ale zwęglonego na ognisku drzewa. Uwielbiają ssać z takiego węglika, dość że czarne i szybciej łapie promienie to samo w sobie ciepłe, a mech jak już Tadek powiedział niezawodny , tylko wymieniam 2 razy do roku

Link to comment
Share on other sites

Witam serdecznie,

 

Muszę zrobić poidło i kiedyś mignęło mi przeglądając strony poświęcone pszczelarstwu, że można wykorzystać poidło dla kur. Nawet na aukcjach opisują, że można wykorzystać takie poidło w pasiecie.

 

Może ktoś z Was wykorzystuje akie poidło w swojej pasiece?

 

Ewentualnie krawędź poidła podgrzać i wygiąć na zewnątrz w ten sposób zrobić zejście do linii wody

 

Karol

 

attachicon.gifthpoidlo6l_562ca78c0a563.jpg

Poidło dla kur jest rewelacyjne ale do karmienia na zime. Ja używam 3 litrowych.

Natomiast za poidła u mnie na pasiece służą podłużne doniczki i na górze daje deskę z dziurami fi 25mm.

Deska sobie pięknie pływa i wszyscy sa zadowoleni ;)

Link to comment
Share on other sites

Wyrzuciłem stary monitor.Leżał przez całą zimę na brzuchu pod ścianą, przez kratki napadało wody i na łączach plastiku powoli wypływała tydzień temu w południe cały monitor był oklejony pszczołami.

Link to comment
Share on other sites

Proste i skuteczne poidło .Mam wkopane 7 słupków dębowych na wysokość 30 cm  , na to położona przecięta opona od ciągnika wzdłuż po bieżniku , zalana wodą , mech w środek , czarna opona sama się nagrzewa .W środek kładę mech ,potrafi się przyjąć i rośnie .Pszczół aż gęsto .Pozdrawiam Zdzisiek .

Link to comment
Share on other sites

Poidło dla kur super się sprawdza ja mam wysypane zawsze wiórami z heblarki ,zawsze nowe przy napełnianiu poidła najlepiej się sprawdzają z drzew iglastych .Poza tym poidło jest świetnym wskaźnikiem pożytku .

Link to comment
Share on other sites

Moje poidło to beczka 150 l. z zamontowanym kranem i deska 1m. z wyżłobionymi ukosnie rowkami , poidło stoi obok pasieki ale w ubiegłym roku widziałem dużo utopionych pszczół  w poidle dla kur (30 m. od pasieki ) i w misce z wodą dla psa może więc spróbuje sposobu kolegów

Link to comment
Share on other sites

Guest PawelKS3

Moim zdaniem najepiej sprawdzają się proste poidła np. jakieś mini oczka wodne. Ja mam zrobione z brodzika prysznicowego, do tego beczka, kranik i deska - woda sobie powoli kapie. Brodzik jest wyłożony mchem i węglem drzewnym z ogniska. Ważne żeby poidło nie stało zaraz przy ulach. Wiosną fajnie też u mnie się sprawdza ścięta brzoza, pszczół jest mnóstwo na takim ściętym pniu.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

No to Panowie w co iść - poidła dla kur 12-15 litrów, a może jednak beczka z kranikiem i deską? Co ile musicie średnio napełniać poidło dla kur - ile litrów i ile uli? Bardzo blisko mam 3 stawy z rybami - czy ryby będą polować na pszczoły?

Link to comment
Share on other sites

Przy bardzo dużym zapotrzebowaniu 10 litrów na tydzień na 20-30 uli .Na razie preferuje ze względu na czystość wody ,czystość wiórek ,możliwość postawienia pod zadaszeniem ,też czystość .I w czasie niepogody pszczoły nie giną na poidle .

Kiedyś może zrobię większe ale też pewnie pod daszkiem .

Np wczoraj byłem uzupełnić i przez te zimna poszło tyle co w lecie nie raz .

Link to comment
Share on other sites

baru

 

Dokładnie to biorę pod uwagę - czystość i świeżość wody, o legionelle w sumie nie trudno w stojącym zbiorniku i wysokiej temperaturze (lato).  Myślałem, żeby do jednej podkarmiaczki dać torfu, a do drugiej keramzytu lub bazaltu. Dajecie coś kwasku cytrynowego do wody?

Link to comment
Share on other sites

Dajecie ;)  -choć słyszałem różne opinie i nadal wysłucham ,na ten temat  - za i przeciw  .Zauważyłem że woda się wolniej "psuje" .

Tak 20g na 10 litr

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Ja mam poidło 30 litrowe - troche większe, ale bardzo fajne korytko, gdzie woda się uzupełnia, a do korytka własnie wkładam keramzyt :)

Masz racje, wystarczy wodę zakwasić i bakterii połowa % mniej, lepiej daj octu jabłkowego łyżeczka na 3 litry. Jak masz znajomego hodowcę gołębi to ci poleci specjalne zakwaszacze do wody i jeszcze z vit. Tani towar a starczy na dwa'trzy lata.

Link to comment
Share on other sites

Czy pszczoły mogą pić wodę demineralizowaną bez szkody dla zdrowia? Jeśli tak, to w takiej wodzie grzyby też się wolniej rozwijają. Nie wiem czy wszystkie mchy, ale torfowce posiadają też małe bo małe, ale właściwości grzybobójcze więc też mogą troszkę pomagać. Nie mniej torfowce są chronione i legalnie można je pozyskać tylko od hodowcy.

Link to comment
Share on other sites

O tym, że można stosować poidło od kur dla pszczół dowiedziałem się 3 lata temu na jakimś zebraniu czy targach. Na początku też używałem słomy, ale faktycznie wymiana stawała się dość kłopotliwa, zwłaszcza jak było ciepło. Ogólnie nie polecam zbyt duży poideł, ja stosuje tego rodzaju:

http://www.hodowlany.pl/i59_Poidlo_zbiornikowe_syfon_5l_plastikowe.html, żeby wodę w miarę często uzupełniać o świeżą i nie marnować przy tym. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.