Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Stojaki do pasieki wędrownej.


netto

Recommended Posts

I słusznie . Żeby taki stojak wytrzymał 6 uli to trzeba by zastosować 7 metrowe łaty i po środku  łat dać jeszcze trzeci podnóżek i wszystko to ustawić na płytkach chodnikowych lub deskach pod nóżkami  w grząskim terenie w czasie wędrówek co podroży koszt takiego stojaka na sześć uli o 1/3 wartości czyli ze 140 zł zrobi się ponad 200 zł. 

 

Pozdrawiam

Tadek

 

 

A mi i tak najbardziej podobają się moje stojaki .

Mają po ok 6m. długości  i spokojnie zmieszczę na jednym do 10 uli :P

 

Jak to jest Tadek, że na 7 metrach masz problem z 6 ulami ? Ty Warszawiaki masz czy za dużo sarkazmu ? Bo Robi na 6 metrach daje spokojnie 10 i ja też ?

Link to comment
Share on other sites

Jak to jest Tadek, że na 7 metrach masz problem z 6 ulami ? Ty Warszawiaki masz czy za dużo sarkazmu ? Bo Robi na 6 metrach daje spokojnie 10 i ja też ?

Jarku tu nie chodzi o sarkazm tylko o wygodę użytkowania ja też mam u siebie ule poustawiane

 

Zima%2B2014%2B002.jpg

mógłbym ustawić jeden ul obok drugiego i wtedy jak na zdjęciu zmieściło by mi się pięć uli zamiast trzech , ale ja wolę tak jak na zdjęciu , bo podczas przeglądów mogę przeglądane korpusy odstawiać obok na ramę , a nie na ziemię , wózek  czy zapasowy korpus który trzeba specjalnie nosić do przeglądów , więc przerwa taka w ustawieniu jest mi pomocna podczas przeglądów , nie mówiąc już o wygodzie dla pszczół , bo zaobserwowałem że zbyt małe odległości sprzyjają jednak błądzeniu pszczół , przez co zwiększa się ryzyko przenoszenia chorób i waroa , oraz rabunkom w okresie bezpozytkowym.

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Tadziu jakbyś miał daszki płaskie , to wygodniej byłoby pracować jakby odstępy między ulami były mniejsze .
Wtedy sąsiednie daszki służą jako stoły do odkładania daszków/korpusów . I nie trzeba się schylać :D
Przy wędrówkach płaskie daszki są też wygodniejsze , bo można piętrować ule do transportu

A to że na moich stojakach mieści się spokojnie na 6 metrach 10 uli , to nie znaczy , że tyle stawiam .
Na stacjonarnej pasiece najczęściej mam najczęściej 6-7 uli na jednym stojaku .
W razie potrzeby daje mi to możliwość rozsunięcia , przesunięcia , dostawienia ...
Oczywiście w czerwcu często robi mi się ciaśniej ;)

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Mnie się podobają stojaki Jarka,ale na razie nie wywożę uli to nie robię.Jak się chce coś zrobić fajnego to niestety materiał bardzo drogi.Jakby zrobić takie jak ma Robert to tez sporo tych rur wejdzie.W sumie potem człowiek zmuszony do stawiania na byle czym.PK   

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Imker

netto WDECH WYDECH WDECH WYDECH aż boję się pomyśleć co będzie jak  przyjdzie na świat Twój mały Brzdąc i kilka nocy nie prześpisz :P ale sezon tuż tuż więc wszystkim emocje opadną ;) Pan Tadek opanowany człowiek 

 

co do stojaków są tacy że nawet 100zł dają jak im się będą podobać albo jak nie chce im sie samemu zrobic czy nie maja mozliwosci albo maja kase... ramki gotowe z węzą kupują to i na to się amatorzy znajdą

 

nic ja jadę zawieź ciepłej wody Laleczkom bo lazur na niebie ;)

Link to comment
Share on other sites

Widziałem takie stojaki po 3 dniach deszczu. Dramat. Ule do góry kołami leżały.

Moje z palety z nigdy nie spadły.

Takich nie widziałeś, bo jeszcze nigdzie z ulami nie stały :)

Link to comment
Share on other sites

Takich nie ale generalnie każdy stojak, który w podstawie ma kilka cm2, a dźwiga ileś tam kilo na rozpiętości kilku metrów, ze środkiem ciężkości sporo nad ziemią jest mało stabilny.

Jak do tego dołożymy niestabilne nawilgocone podłoże lub wręcz wypłukane przez wodę, o co nie trudno np. na polu rzepaku, to o wywrotkę nie trudno. Oby Cię takie nieszczęścia ominęły.

Link to comment
Share on other sites

Jarku wcale nie chodzi mi żeby Tobie utrudniać ten projekt , czy jak piszesz  "do kopać" ??,  bo nie mam w tym żadnego interesu . To jest tylko mój punkt widzenia na temat użytkowania takich stojaków , bo forum jest do wymiany poglądów,  i sam używam o podobnej konstrukcji ale na bloczkach betonowych. Stojaki Twoje mi się podobają bo są estetycznie zrobione i jak miałbym Ci radzić tak konstruktywnie  to zamiast kantówek drewnianych bym Ci proponował rozpatrzenie możliwości zastosowania profilu prostokątnego zamkniętego w miejsce drewna co niewiele podrożyło by koszt ale znacznie inne parametry użytkowe. Można tak dobrać kształtowniki stalowe żeby jeden wsuwał się w drugi z niewielkim luzem , wiem to bo robiłem już podobne konstrukcje. Wcale nie mam monopolu na rację i Koledzy może słusznie też  mi zwracają uwagę że powinienem mieć płaskie daszki na ulach wtedy mógłbym na nich ustawiać korpusy i ja się nie obrażam , bo mnie się takie dwuspadowe podobają  i nie chcę tak ciasno ustawiać uli obok siebie z powodu o jakim wcześniej już pisałem ( błądzenie pszczół , roznoszenie chorób i warozy i większa skłonność do rabunków w drugiej połowie sezonu). Ale jak ktoś chce ustawiać jeden ul obok drugiego ?? niech stawia -  jak tak na pewno nie będę stawiał uli to znaczy jeden obok drugiego bez odstępu. I słusznie też pisze Szymon żeby pomyśleć o wysokości tych stojaków i szerokości  , żeby za bardzo w górę nie podnieść środka ciężkości !!!! i to nie jest znowu nóż w plecy , tylko moja i Szymona konstruktywna rada , ale Ty zrobisz jak zechcesz i jak napiszesz - odpi .....cie się   mnie się właśnie tak podoba , to zamykamy dyskusję i koniec z radami. A tak to wspólnie przemyślimy projekt żeby później nie było że  -" mądry Polak po szkodzie" bo po to jest chyba forum.  I ja  powiem Ci że do wielu rzeczy dochodziłem właśnie czytając forum i również korzystałem z mądrości i uwag innych Kolegów.

Mam nadzieję że mnie rozumiesz.

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Tadku nikt się  nie obraża, ale ja tych nózek nie będę stawiał na ziemi tylko będą pod nią jakies osb albo inne formatki, chodziło mi tylko całośc była standaryzowana jednolita, żeby niepotrzenie nie musiały mi zajmowac miejsca jakieś skrzynki czy inne cuda. Ule stawiam na prywatnych dziłakach i chce aby ludzi też widzieli ładne ule na ładnych stojakach, żeby niejako były ich ozdobą na ten czas. Czasami woże ule i po 100 km więc miejsce jest ważne .. Łatwiej zabrać składane stojaki i 4 formatki pod nie które można wsadzić wszędzie niż sporych rozmiarów skrzynki które zajmują sporo miejsca, w zeszłym roku wywoziliśmy 55 uli jednym kursem i walczyliśmy o każdy centymetr ..  też wtedy mielismy skrzynki z piwa deski, kantówki deseczki i szlak nas trafiał przy ustawianiu tego, szukaliśmy po ciemku kamieni i nnych rzeczy które można podstawić pod nóżki .. i powiedziałęm że nigdy więcej.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Mnie się bardzo podoba. Sprowokowało mnie to do podpatrzenia i z modyfikacjami znajomy obiecał mi całość pospawać. Jak będę miał swój produkt finalny to się pochwalę. Dziękuję za inspirację i ciekawe pomysły.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.