Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Rozmnażanie pszczoły


Recommended Posts

Xpand jeżeli nie masz w powałce otworów wentylacyjnych to oczywiście powinieneś zrobić trochę większy wylotek i trochę otworzyć dennice siatkową ( nie wiem jaką masz na pajączki czy ramkę z siatką na całą dennicę?) bo inaczej to mogą Ci wpaść w nastrój rojowy.

Całkowicie otworzyć ja przynajmniej planuje  w zależności od temperatury na zewnątrz i siły rodziny w drugim tygodniu kwitnięcia rzepaku a u mnie dopiero są pierwsze kwiaty rzepaku.

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

W powałce jest jeden pajączek - był zajęty przez słoik, ale już go wyciągnąłem - w daszku są zatkane na stałe wentylacje. Wczoraj zrobiłem te 15 otworów w zakrętce słoika i dziś już nie ma 0,5 litra syropu. Wysunąłem właśnie dennicę na ~8cm i jest na niej wilgoć/rosa od środka ula, czego wczoraj nie było. Otwory wylotowe są na 10cm i 9mm wysokości, a mam zamiar je powiększyć na 18cm i 9mm wysokości i lotnisko też dorobię jak trzeba. Tyle, że te powiększania mogę jutro zrobić, bo dzisiaj nie będę maszynami hałasował :) W dniu dzisiejszym mogę wyciągnąć całkiem wkładkę z wylotkiem i da mi to jakieś 2-2,5 cm wysokości i 37,5cm szerokości lub uchylać dennicę.

 

Tadek11

Pierwsze dennice wyglądają u mnie tak. Kolejne będą już inne, bo park maszynowy się powiększa.

 

 

dennica.jpg

 

 

1) To mam lecieć jeszcze raz i zamykać te dennice?

 

2) Dać jeszcze jeden raz 0,5 litra syropu, ale mniejsza ilość dziurek np. 10, bo strasznie szybko poszedł ten syrop.

Link to comment
Share on other sites

Jeśli mają miejsce do zagospodarowania w ulu to raczej w nastrój rojowy nie wpadną. Moje wszystkie są zaktane na głucho, jedynie wlotek dość szeroko otwarty, po nocy widać wilgoć odparowaną z nakropu na lądowiskach, ale nastrojów rojowych nie ma.

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

Xpand masz takiego fachowca pod ręką a nas się pytasz ? :D

Nie lataj , kazał , zrób.

A sprzedawać nie będziesz tych dennic ? ;):D

Miniszek kwitnie same znajdą .

Link to comment
Share on other sites

No właśnie go nie dopytałem, czy na noc mam przymknąć, a nie chcę mu zawracać głowy co chwilę :) Jeśli chodzi o dennicę, to myślę właśnie nad optymalnym projektem i w przyszłości będę mógł coś sprzedać :) Ogólnie czytam teraz jak to wygląda w krajach anglosaskich i już wiem, że jedno usprawnienie trzeba będzie wprowadzić, aby zniwelować straty pyłku. Niby to są detale, ale jak nawet minimalnie mogę im pomóc, to tak zrobię :P

 

Mniszka trochę jest. Jak tylko się pojawił u mnie na działce, to skosiłem trawę, abym jak najdłużej mógł wytrzymać bez kolejnego koszenia, bo nasiona chcę pozbierać. Dzięki temu zabiegowi pojawiło się jeszcze więcej kwiatów względem okolicznych łąk.

Link to comment
Share on other sites

W powałce jest jeden pajączek - był zajęty przez słoik, ale już go wyciągnąłem - w daszku są zatkane na stałe wentylacje. Wczoraj zrobiłem te 15 otworów w zakrętce słoika i dziś już nie ma 0,5 litra syropu. Wysunąłem właśnie dennicę na ~8cm i jest na niej wilgoć/rosa od środka ula, czego wczoraj nie było. Otwory wylotowe są na 10cm i 9mm wysokości, a mam zamiar je powiększyć na 18cm i 9mm wysokości i lotnisko też dorobię jak trzeba. Tyle, że te powiększania mogę jutro zrobić, bo dzisiaj nie będę maszynami hałasował :) W dniu dzisiejszym mogę wyciągnąć całkiem wkładkę z wylotkiem i da mi to jakieś 2-2,5 cm wysokości i 37,5cm szerokości lub uchylać dennicę.

 

Tadek11

Pierwsze dennice wyglądają u mnie tak. Kolejne będą już inne, bo park maszynowy się powiększa.

 

 

attachicon.gifdennica.jpg

 

 

1) To mam lecieć jeszcze raz i zamykać te dennice?

 

2) Dać jeszcze jeden raz 0,5 litra syropu, ale mniejsza ilość dziurek np. 10, bo strasznie szybko poszedł ten syrop.

No to ładne masz dennice. Ale wg mnie przestań już karmić syropem  już mają co zbierać z pola tylko otwórz im ten jeden pajączek w powałce i otwory w daszku bo inaczej będzie Ci się za bardzo skraplać para wodna po ścianach ula i to na razie powinno wystarczyć.

Pozdrawiam

Tadek

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Aj tam zawracać głowę , człowiek zawsze chce się czuć potrzebny i doceniany. Prośba o radę to wyraz szacunku i docenianie wiedzy. No nie o 12 w nocy . :D

Zwłaszcza jak się przestało pszczelarzyć.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.