Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

przekładanie do nowych uli


Recommended Posts

Chciałbym sie dowiedzieć kiedy można przełozyć pszczoły do nowych uli bo w dwóch z (osb) mam straszną wilgoć ,aż czarno .Oblot już był teraz niedawno ,a i w święta ma być ciepło i po też to pomyślałem że może je przełożę czy to nie za wcześnie . :)

Link to comment
Share on other sites

Ja 3 dni temu z podobnego powodu . Mysz wyrypała dziurę w daszku. Temp min. 10 stopni inaczej można przeziebic matkę.Ul do ula na szczlinę folię , gazetę by nie dajBoże spadła .Ramki w tej samej kolejności .

OSTROŻNIE ACZ SZYBKO. Wilgoć gorsza niż taka rewolucja. Ale ciepło ma być.

Link to comment
Share on other sites

A i jeszcze zwróć uwagę aby była bezwietrzna  i słoneczna pogoda wtedy można przekładać i w niższej temperaturze , ale powyżej 10-12 stopni powinno być i ważne aby wszystko przygotować i zrobić to sprawnie i szybko i staraj się nie zamieniać kolejności ustawienia ramek w ulu. Darek dobrze pisze wilgoć i grzyb są groźniejsze od chwilowego ochłodzenia trwającego kilkanaście sekund , bo jak długo będziesz przekładał ramki ??? przeglądu i oglądania ramek i  szukania matki nie rób jak nie będzie  minimum +16-17 stopni C.

A i jeszcze poczytaj trochę o zapewnieniu wentylacji w ulu bo zdaje się że o tym zapomniałeś i w nowych ulach zapewnij rodzinom odpowiednią wentylację bo jak nie to w nowych ulach będzie to samo co w starych jak pszczoły szczelnie pozamykasz i nie zapewnisz im odpowiedniej wentylacji. Na naszym forum o tym pisaliśmy a jak nie wiesz jak to prawidłowo zrobić to pytaj tylko opisz swoje ule i jak je ocieplasz.

Pozdrawiam

Tadek

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Ule te co mam to robiłem sam z osb według starych uli (dadant) ,bez żadnych dennic osiatkowanych ,bez powałek tylko beleczki .Ocieplam poducha z sieczką na górze ,a z boku zatwór ze sklejki plus płyta miękka 2 cm.Chcę przełożyć je do uli ze styroduru ,dennice z pajączkami i chcę zastosować powałki z pajączkami do wentylacji .Według mnie chyba powałka lepsza od beleczek bo gniazdo nie jest tak zabite na głucho i pszczoły mogą chodzić u góry .Czekam tez na pogodę lepszą po świętach ma być ciepło ,a pasiekę mam osłonietą to wiatru nie ma za :D bardzo . :D  :D  :D  

Link to comment
Share on other sites

Ule te co mam to robiłem sam z osb według starych uli (dadant) ,bez żadnych dennic osiatkowanych ,bez powałek tylko beleczki .Ocieplam poducha z sieczką na górze ,a z boku zatwór ze sklejki plus płyta miękka 2 cm.Chcę przełożyć je do uli ze styroduru ,dennice z pajączkami i chcę zastosować powałki z pajączkami do wentylacji .Według mnie chyba powałka lepsza od beleczek bo gniazdo nie jest tak zabite na głucho i pszczoły mogą chodzić u góry .Czekam tez na pogodę lepszą po świętach ma być ciepło ,a pasiekę mam osłonietą to wiatru nie ma za :D bardzo . :D  :D  :D  

Wszytko byłoby dobrze w tych ulach z osb gdybyś za zatworami zostawił tzw komin wentylacyjny.PK

Link to comment
Share on other sites

 

Temperatura musi być co najmniej 17 stopni , ja też mam zamiar przekładać z dwóch warszawiaków do dadant modyfikowany i czekam na takową. Pozdrawiam

To już druga para kaloszy. Radziłbym jednak poczekać na rozpoczecie produkcji wosku. Nie teraz nawet jak będzie ciepło.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Zrób tak w starym ulu , aby wilgoć znikła a nie myśl o przekładaniu jeszcze teraz . Jeżeli tego nie potrafisz to dopiero w styrodurowych będziesz miał wilgoć jak trzeba ,wspomniesz moje słowa.Dennica osiatkowana nie jest panaceum na wszystkie kłopoty , tak samo jak i powałka . Fakt , beleczki to porażka( moja opinia), ale z nimi rodziny świetnie zimują a jeszcze na nie jak dasz poduchę z sieczką , czego więcej trzeba .     Trzeba wiedzy o zapewnieniu odpowiedniej wentylacji podczas zimowli+wiedzy o .......  poprawnym przygotowaniu rodziny do zimowli . Popełniłeś błąd( albo kilka) na jesieni .Na przekładanie jest jeszcze za wcześnie, przynajmniej w moich stronach i nie chodzi wcale o zaziębienie czerwiu podczas przekładania .Pośpiech nie jest wskazany.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Ilu nas tyle opinii .Zaobserwuj pszczoły jak zachowują  się na plastrach,czy są jeszcze w kłębie czy raczej grzeją plastry.Temperatura też powyżej 15 c*.Nie wiem skąd się biorą coraz wyższe temperatury przeglądu.Jeśli masz powyżej 15 c* w cieniu pszczoły są po oblocie normalnie pracują i grzeją plastry a nie kłąb spokojnie możesz przekładać baz zbędnego oglądania każdego plastra. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.