Skocz do zawartości

Welcome to Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!

Twoja reklama na tym Forum? Kliknij!

Zdjęcie

Groch pożytek??

- - - - -

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
14 odpowiedzi w tym temacie

ArCzi

ArCzi

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 130 postów
  • LokalizacjaLubelskie
  • Typ ula:WZ

Witam

Dzisiaj dowiedziałem się że sąsiad zasiał ponad 4 ha grochu tylko nie wiem jakiego pewnie polnego . Moje pytanie czy pszczoły coś skorzystają jeśli pole jest oddalone o 700 m od pasieki , czy warto  nastawiać się na ten pożytek  ??

manio

manio

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 213 postów
  • Imię:manio
  • LokalizacjaMazury Garbate
  • Typ ula:A

Groch jest w zasadzie samopylny ,a bardzo zwarta budowa kwiatu powoduje ,że dość bogato wydzielany nektar jest niedostępny dla pszczół , nawet trzmiele mają trudności z dogrzebaniem się do środka. Tako rzecze literatura.

radek40

radek40

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 277 postów
  • Imię:Bogusław
  • LokalizacjaŚwiętokrzyskie
  • Typ ula:wielkopolskie

Tomek Miodek mówił na jednym z filmików ,że nawet jak coś przyniosą to miód nie jest ciekawy w smaku.

piotrpodhale

piotrpodhale

• Pszczelarz Roku 2016
  • 1804 postów
  • Imię:.
  • Lokalizacja.
  • Typ ula:.

N

daro

daro

SPRAWCA ZAMIESZANIA :)

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3001 postów
  • Lokalizacjapodlaskie
  • Typ ula:Dadant

manio napisał :

Groch jest w zasadzie samopylny

Podobnie jak rzepak. ;)

W zeszłym sezonie za płotem miałem bobik jeden wielki brzęk w łanie. ;)

SPRAWCA ZAMIESZANIA :-) Władca Pierścienia

manio

manio

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 213 postów

Podobnie jak rzepak. ;)

Bobik to wiem, że pszczoły oblatują (ma chyba prościej zbudowany kwiatek) , bo kiedyś uprawiałem duże obszary. Groch siewny też mam zawsze mały zagonek ,ale nigdy nie widziałem na nim pszczół , więc nie liczył bym na wielki pożytek , pszczoły zawsze polecą na lepszy.

Rzepaki też są dużo gorsze pszczelarsko niż w czasach mojego dzieciństwa . W tym roku wcale ich u mnie nie będzie bo nie dość ,że późno siane z powodu suszy , to jeszcze i zima bezśnieżna je wykończyła.

Moje pszczoły nie lecą na rzepak zanim nie przekwitnie mniszek , który wyraźnie preferują, więc może i na groch będą się cisnęły jak nic nie będzie , ale nie wierzę w towarowy miód z grochu. Wierzę w to co piszą w "Pożytkach pszczelich" .

daro

daro

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3001 postów
  • Lokalizacjapodlaskie

ale nie wierzę w towarowy miód z grochu

A widzisz jaki Tomek bystry , ze sztachet miód wykręci. Bobik ma nektarniki poza kwiatowe. Obejrzałem , do kwiatów głownie garneły się po pyłek. Obecne rzepaki modyfikowane są na równość kwitnienia. Cały łan zakwita jednocześnie i jak trafi się deszcz to kicha. No i kiedyś rosło w nich wszystko .Teraz jak w kukurydzy - pustynia.

Słowian

Słowian

Guru forumowy

• Użytkownicy
  • 1345 postów
  • Imię:Łukasz
  • LokalizacjaOsiek/Olkusz
  • Typ ula:Wlkp, Wlkp 18-stki

Podobnie jak rzepak. ;)

Daro toś mnie pocieszył, bo kumpel z roboty namawia mnie żebym wywiózł pszczoły do niego bo ma za płotem 8 ha bobiku, mówisz że jest sens wywozić na bobik???  

daro

daro

• Użytkownicy
  • 3001 postów
  • Lokalizacjapodlaskie

Napewno lepszy niż na olchę. A tak poważnie miód to miód nawet cebulowy. Na rzepak , wywirować i na bobik.Pewniejsze niż rzepak .

Słowian

Słowian

Guru forumowy

• Użytkownicy
  • 1345 postów

No to chyba mam w tym roku z moimi pannami trzeci wyjazd na pożytek ;) (oprócz rzepaku i akacji) , zapowiada się nieźle oby bylo tylko połowa tego co sie szykuje  :lol:  :D

gImker_*

gImker_*
  • Goście

mnie ciekawi jak później sprzedać taki miód z bobka chyba chetnych to raczej na niego nie będzie :P

Słowian

Słowian

Guru forumowy

• Użytkownicy
  • 1345 postów

A tu się własnie zdziwisz podobno ze zbytem nie ma problema, pożyjemy zobaczymy

manio

manio

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 213 postów

nie dzielcie skóry na niedźwiedziu , chciałbym się martwić nadmiarem miodu :)

Nektarniki pozakwiatowe ma też wyka , tu też widzę moje pszczoły bo sieją u mnie chłopy wykę z owsem. Konie tego nie jedzą ( wyka je truje) , ale choć pszczoły może coś sobie naniosą. Miód bobikowy to ładnie brzmi , z pewnością znajdzie nabywców :)

daro

daro

• Użytkownicy
  • 3001 postów
  • Lokalizacjapodlaskie

Wzmożonych wiatrów nie zaobserwowałem . Niestety ostatni raz siał.

Tadek11

Tadek11

Guru forumowy

• Pszczelarz Roku 2015
  • 2854 postów
  • LokalizacjaMazowieckie
  • Typ ula:Wielkopolskie z ramką 18 cm

W sąsiedztwie mojej pasieki posiali kilkanaście ha peluszki czy inaczej grochu pastewnego , zaczynają pojawiać się pierwsze kwiaty ( kwitnie na biało)Zobaczymy czy pszczoły będą wykazywać zainteresowanie tą rośliną ?

Uwaga:

Wyrażone  treści w moich postach są wyłącznie moim poglądem i nie oznacza to że narzucam swój pogląd komukolwiek

Każdy ma prawo do swoich poglądów !!!!!!!

Lepiej być głupim z nadzieją , niż beznadziejnie mądrym.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Stowarzyszenie "Polanka" | Wolne pszczoły | Ślężańskie Miody