Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

trzymanie matek w klateczkach wysyłkowych


Skelar

Recommended Posts

Ile dni po otrzymaniu matek NU można je przetrzymywać w klateczkach wysyłkowych jeżeli warunki nie pozwalają na ich poddanie?

 

Wyczytałem, że matki NU w odróżnieniu od UN nie mogą być przetrzymywane długo bo muszą się w miarę szybko unasiennić. Pyt ile dni maksymalnie. 

 

W zeszłym tyg. (opierając się na dość optymistycznych prognozach pogody) potwierdziłem dostawcy (pasieka Szeligów) termin wysyłki matek NU . Matki przyjdą  do mnie jutro. W międzyczasie pogoda zwariowała - od niedzieli do środy u mnie deszcz, przelotne burze i niskie temperatury - pogoda nie najlepsza na robienie odkładów. Dopiero w czwartek ma się wypogodzić jednak ja będę mógł zajrzeć do pasieki dopiero późnym popołudniem. Obstawiam, że te matki będą miały wtedy z min. 4-5 dni. Czy to nie za późno?

Link to comment
Share on other sites

Ja zamawiam matki  nu w Polsce i nawet jak sie wygryza w niedziele i hodowca wysle w poniedzialek to u mnie sa w czwartek, piatek ,a bywalo ze w sobote. Jak przychodzily w czwartek to zazwyczaj podawalem i tak w sobote. Potem nie bylo problemow z unasiennieniem. Tydzien to raczej spoko nie powinno sie nic stac.

Link to comment
Share on other sites

Najlepiej podać bezzwłocznie po otrzymaniu przesyłki .
Z dwojga złego lepiej , żeby matka była przyjęta przez rodzinę i czekała w ulu na pogodę niż czeklała w klateczce w domu .

Jako ciekawostkę dodam , że zdarzyło mi się kiedyś zapomnieć o matce nieunasiennionej podanej do ula i znalazłem ją i odblokowałem klateczkę po około 3 tyg.
Wszystko dobrze się skończyło .
A nawet lepiej , bo matka się unasienniła i zaczęła normalnie czerwić , a pszczoły nie majace już czerwiu do pielęgnowania przyniosły więcej miodu jak pozostałe rodziny :)

Link to comment
Share on other sites

Matki podane :) Wykorzystałem 2h rozpogodzenie. Pierwsza reakcja robotnic była pozytywna. Zobaczymy co będzie dalej jak za dwa dni powyłamuje zatyczki w klateczkach. Najlepsze jest to, ze jak wróciłem do domu to zaczęło siarczyście padać. Totalne ekstremum  B) 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.