Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Izolatory 5 ramkowe


Recommended Posts

Kiedyś próbowałem w takich ulach izolować kratą matkę na kilku ramkach, ale dałem sobie spokój. Więcej zachodu,roboty z przeglądami, pilnowaniem mateczników rojowych, wypuszczaniem trutni itd, itp, takie tylko babranie się - a miodu i tak wcale więcej nie było, ile miały przynieść to i tak przyniosły tyle samo co inne.

Teraz to u mnie do czerwca pszczoły idą na wspomagany max żywioł rozwojowy. Potem w 1/3 części pasieki matki do izolatora Hmary, potem następna tura 1/3 pasieki, jak pozwoli pogoda i pożytek to wirowanie miodu, walka z warozą, przygotowanie do zimy.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Ja też uważam że stosowanie izolatorów 5 ramkowych w ulach WZ nie ma sensu , bo narobi więcej szkód jak korzyści. Trzymałem w tych ulach pszczoły przez kilkadziesiąt lat  i wiem że najlepsze efekty miodności miałem jak w ogóle nie ograniczałem w nich matki w czerwieniu , ul ten jest stosunkowo ciasny i pszczoły potrafią same ograniczyć matkę w tym ulu przez zalanie nektarem wszystkich wolnych komórek gniazdowych które mogła by wykorzystać matka.

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za odpowiedzi , ale nie wyobrażam sobie jak mógłbym pszczoły pozostawić bez kraty ani żadnego ograniczenia , wyszło by mi bardzo dużo rójek , może kiedyś były inne pszczoły teraz moim zdaniem to się nie sprawdzi izolatory są obudowane kratą metalową , która ma łagodne krawędzie , żaden windur itp. więc uważam że jeśli pszczoła kilka razy przejdzie przez taką kratę  to jej zbytnio nie zaszkodzi a 5 ramek WZ czerwiu nie jest tak mało i ciągle będe mogłb wyjmować ramki zaczerwione z czerwiem poza izolator . W tym roku  sam sprawdzę  jak pszczoły będą pracowały po zastosowaniu takiego izolatora . 

Link to comment
Share on other sites

 

Dzięki za odpowiedzi , ale nie wyobrażam sobie jak mógłbym pszczoły pozostawić bez kraty ani żadnego ograniczenia , wyszło by mi bardzo dużo rójek

Ach gdybyż to takie proste było. Ja wywaliłem w pokrzywy , nawet krat nie mam.

 

że jeśli pszczoła kilka razy przejdzie przez taką kratę  to jej zbytnio nie zaszkodzi

A jak matce się zechce .....

Co do rójek to zamknięcie panny w klatce było by 100 % antykoncepcją ale ,,gdyby nie ta dziura w desce była by Kasia panną jeszcze ,,. :D:P

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.