Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Objawy i leczenie przy Nosemie Ceranae


Recommended Posts

Zauważyłem, że na naszym forum nie ma tak ważnego tematu.

Więc proszę abyście na ten temat coś więcej napisali

i załączyli linki do charakterystyki tej groźnej choroby naszych pszczółek.

Hej !!!

Link to comment
Share on other sites

Pisali o kory dębu, także dla ludzi się to stosuje na biegunkę .. 

 

Kupujesz opakowanie suszonej kory Dębu w Aptece zaparzasz poprzez 5 min zagotowanie odstawić do ostygnięcia odcedzić 

wywar przygotowujesz z 100g na 2-3l wody po odcedzeniu 
to dzielisz po 200ml na ok 5l syropu czy inwertu
 Ukradzione z innego forum..
 
Co do kory to babcie zawsze mówiły, ze najlepsza jest kora z tych miejsc ( ja to mówię rak drzewa) takich mocno pozawijanych i zniekształconych .
Link to comment
Share on other sites

Z tego co pamiętam ktoś dodawał tymolu krystalicznego do syropu, ale nie pamiętam dokładnych dawek.

 

netto dobrze wiedzieć z tym słonecznikiem. Akurat mam w planach wysadzenie SKYSCRAPER'a, bo dorwałem kilka nasionek.

Link to comment
Share on other sites

Z tego co pamiętam ktoś dodawał tymolu krystalicznego do syropu, ale nie pamiętam dokładnych dawek.

 

netto dobrze wiedzieć z tym słonecznikiem. Akurat mam w planach wysadzenie SKYSCRAPER'a, bo dorwałem kilka nasionek.

Dzisiaj zasiałem 5 nasione Sunzilly mam jeszcze 10 ale mam plan żeby sadzić w tygodniowych odstępach na różnym nawozie. .. Wymienimy się poglądami na jesień, a jeszcze założe odpowiedni temat dla tego działu.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

A Pani Anna Gajda pisze w materiale który wyżej podałem do przeczytania , że do zwalczania zarażenia są u nas dostępne - Api Herb ( preperat ziołowy) i Nozevit

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Zauważyłem, że na naszym forum nie ma tak ważnego tematu.

Więc proszę abyście na ten temat coś więcej napisali

i załączyli linki do charakterystyki tej groźnej choroby naszych pszczółek.

Hej !!!

Kurde właśnie dzisiaj miałem pisać,u mnie prawie wszystkie rodziny z biegunką nie wiem co robić, wlotki ,daszki,ramki wszystko poplamione,może skropię je rapicydem pod powałki,co doradzacie?Słyszałem że dobre też krople z czosnkiem.PK

Link to comment
Share on other sites

A nie chcesz wypróbować leków dopuszczonych w Polsce ? O zastosowaniu czosnku i olejku eukaliptusowego słyszałem u mnie stosował go mój jeden znajomy pszczelarz i sobie chwalił , sam stosowałem tylko olejek eukaliptusowy który łatwiej zastosować.

 

Zapobieganie i leczenie: do leczenia jak i zapobiegania można z bardzo dobrym efektem stosować zioła jak np. Kobylak (szczaw koński), Wywar z kory Dębu podaje się go rodzinom zapobiegawczo do karmienia zimowego w postaci naparu 50g na 25l gotowego syropu. Leczniczo stosuje się do oprysku i podkarmienia chorych rodzin (wiosną) 50g na 10l rzadkiego syropu 1/1 opryskać i podać rodzinie po 05l co drugi dzień. Do karmienia jesiennego jak i leczenia wiosennego można z powodzeniem podać Naturalny Antybiotyk jakim jest „CZOSNEK”- sok wyciśnięty dodaje się w ilości 1g soku ok. 40 kropli + 50ml spirytusu taka mieszankę dodaje się do 1l syropu 1/1 podając pszczołom po 1/4 litra co 3 dni przez ok. 2—3 tygodni. Do karmienia zimowego podaje się dawkę o połowę mniejszą jako profilaktycznie.
Wiosną możemy też podać pobudzając pszczoły do intensywnej pracy (a zarazem zwalczamy nosemoze) olejki eteryczne jak: Anyżowy, Eukaliptusowy 1g olejku + 50ml spirytusu na 1litr syropu podając co trzeci dzień po 250ml lub 1kg ciasta miodowo – cukrowego. Oprócz tego chorą rodzinę należy zwęzić, ocieplić przy sprzyjających warunkach, przenieść do czystego ula. Do rozprzestrzeniania choroby dochodzi przeważnie na wiosnę poprzez rabunki osłabionych rodzin pszczoły zlizują wydalony słodki kał (odchody) a także zakażony pokarm kałem (widoczny na wstawionym zdjęciu) do rozprzestrzeniania choroby przyczynia się też sam pszczelarz robiąc przegląd. W pierwszej kolejności powinno się odwiedzać zdrowe silne rodziny w drugiej podejrzane i słabe, nigdy nie należy łączyć chorych rodzin do zdrowych, lepiej połączyć trzy do jednego ula jak leczyć wszystkie (choć profilaktyka przewiduje podanie leczniczych związków wszystkim rodzinom na pasiece). Częsta wymiana plastrów i dezynfekcja suszu niweluje ogniska zarażeń plastry możemy mrozić w zamrażarce jak i stosować kwas Octowo-Lodowaty.

U mnie nawet jeszcze przeglądu nie robiłem bo zimno , ale ten jeden ul który mi spadł miał objawy biegunki.

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Wszyscy to podobno mamy ale jeżeli są już widoczne objawy to ocieplamy gniazda , podkarmiamy ciepłym rzadkim syropem cukrowym z dodatkiem wywaru z czosnkiem. A docelowo wymiana matek. A najważniejsze w profilaktyce to jak zwykle waroza .Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Kurde właśnie dzisiaj miałem pisać,u mnie prawie wszystkie rodziny z biegunką nie wiem co robić, wlotki ,daszki,ramki wszystko poplamione,może skropię je rapicydem pod powałki,co doradzacie?Słyszałem że dobre też krople z czosnkiem.PK

Piotrze - wiem, wiem , że sobie żartujesz  - specjalnie nie spałeś, żeby napisać ten post już w "Prima Aprilis" zaraz po północy.

 Taki stary pszczelarz jak Ty: 99 l , już dawno na pewno sobie z tym poradziłby.

Link to comment
Share on other sites

Ja używam ApiHerb i nie mam problemu.śwetny produkt.

Podam dla nie wtajemniczonych jak to w zwyczaju ma nasz przyjaciel Bohtyn że on wie a wy nie.

Opakowanie 40g Rozpuszcza się w syropie cukrowym 0,5 litra w proporcji 50% wody 50%cukru

proporcja na 10 rodzin pszczelich w ulach wlkp 10 ramek. Na ramkę strzykawką podaje się około 5ml.

pszczoły polewa się w przestrzeni między ramkami.Roztwór użyć najpóźniej 10 godzin od przygotowania.

Bardzo dobrze działa na nosema apis.

Link to comment
Share on other sites

mariopalmeral fajnie, że wszystko opisujesz  :) , w razie potrzeby będzie gdzie zajrzeć 

 

Piotr uduszę cię jak cie tylko dopadne w łapy  :P , wkręciłeś mnie nawet nie zatrybiłem że to już był 1 kwietnia  :D  :lol: 

Link to comment
Share on other sites

mariopalmeral fajnie, że wszystko opisujesz  :) , w razie potrzeby będzie gdzie zajrzeć 

 

Piotr uduszę cię jak cie tylko dopadne w łapy  :P , wkręciłeś mnie nawet nie zatrybiłem że to już był 1 kwietnia  :D  :lol: 

 

Staram się informować o wszystkim co jest ważne dla początkującego pszczelarza .Napewno na forum są ludzie z większą wiedzą .Ale napewno nie odmówię ci wizyty w mojej pasiece jak to było w zwyczaju na nie powiem gdzie.Jeśli chcesz zapraszam mam sześc uli i nic do ukrycia.

Link to comment
Share on other sites

To temat o nosemie suchej, a nie mokrej Panowie.

 

 

" sucha"  nie objawia się biegunką , ale skutki i leczenie podobne .

Żeby nie było, że się wymądrzam.

Skutki nie są takie same.

Leku oficjalnego na nosemę ceranae jeszcze nie ma.

Link to comment
Share on other sites

Chłopie z chęcią bym wpadł ale do poznania to będę miał ze 300 jak nic  :( , na razie mnie nie stać :P , muszę ciąć wydatki bom goły i wesoły jeszcze się dzisiaj zapożyczyłem w banku na parę tysi bo na wylewki i pracownie brakło :(

Link to comment
Share on other sites

Kurde właśnie dzisiaj miałem pisać,u mnie prawie wszystkie rodziny z biegunką nie wiem co robić, wlotki ,daszki,ramki wszystko poplamione,może skropię je rapicydem pod powałki,co doradzacie?Słyszałem że dobre też krople z czosnkiem.PK

Hi hi hi :) rzeczywiście żarcik taki głupi Prima Aprilisowy. B) B) B)

W rzeczywistości i na poważnie nic tak nie leczy naszych pszczółek z biegunki jak dopływ świeżego pyłku i wody. ;)

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Żeby nie było, że się wymądrzam.

Skutki nie są takie same.

Leku oficjalnego na nosemę ceranae jeszcze nie ma.

Zapomniałem - jest oficjalny lek rozprowadzany przez Puławy pod nazwą: "Nonosz plusz".

Ja go jeszcze nie stosowałem, bo wydaje mi się że trochę za drogi i nie refundowany.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.