Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Pleśń na ramkach po zimowli


Recommended Posts

Temad wydzielony z Offtopu

 Dodatkowo widzę błędy na jesieni - zostawiłem za duże gniazda- zła wentylacja i pojawiła się pleśń na skrajnych ramkach. Co z takimi ramkami teraz? Ognisko?

 

 

Szanowni koledzy o te ramki mi chodziło :)

Link to comment
Share on other sites

Dokładnie jak pisze Daro, ja w tamtym roku zostawiłem za małą wentylacje i też po ok 3-4 ramki były siwe, ale jak nie ma jeszcze meszku/plesni to jak pszczoły na nie wlezą i ogrzeją kolor wróci do normy plasty są pełnowartościowe !!!

Link to comment
Share on other sites

Uszkodziłeś a prędzej zaziębiłeś  a później padła. Watpię ,choć 16 dni + 30 to daje połowę maja . Ale ryzyko Twoje ja nie bedę radził ,bo nie wiem jak w ulach u Ciebie i sąsiadów. Jak wycinają trutnie to może być d. blada.  Lepiej rozgonić a pózniej robić silny odkład . Miodu w maju nie bedzie a cherlak który ni z przodu ni z tyłu. Jak masz mało - ratuj.

P.S. Jak i meszek jest i się wysuszy w domu nie ulu , zginie. Gorszy zapleśniały pokarm.

Link to comment
Share on other sites

Po wysuszeniu pleśń zginie. A jak chłop ramek nie ma ?

W dobie wszystkich chorób bakteryjnych i wirusowych dla mnie każde takie postępowanie to ryzyko, ale ryzyko każdy kalkuluje indywidualnie .

Link to comment
Share on other sites

Daro jeść nie można .. a ludzią chcesz pleśń dać do jedzenia .. :)

 

 

To jak z jabłkiem nie odecinamy kawałka z pleśnią i nie konsumujemt reszty ( chyba że ktoś tak robi jego sprawa ) dlatego, że pleśn jest tylko wykwitem ale zapleśniały jest już cały owoc..

 

Strzępki pleśni wytwarzają mykotoksyny, będące substancjami rakotwórczymi i mutagennymi. Nie wolno więc zjadać produktów, na których samoistnie pojawiła się pleśń

 

Dawajcie takie ramki gdzie chcecie .. ale ludzi tym miodem nie częstujcie ..  

 

Jaką masz pewność, że pszczoły poradzą sobie z pleśnią a nie tylko zamaskują ją ?

Link to comment
Share on other sites

Łukasz nie piszemy o nalocie tylko o pleśni, czytaj uważnie . 

 

 

Ale jeśli wam to nie przeszkadza w ulu to tylko wyłącznie wasza sprawa, Ale mam jeszcze jedno pytanie. Czy ktoś z was powiedział kiedyś klientowi .. tak to pleśń ale niech się Pan/Pani nie martwi to za chwilę zniknie i będzie cacy :)

 

Tyle gadacie o złej jakości matkach od hodowców .. Więc trzymajmy najwyższą jakość miodu w naszych pasiekach.

Link to comment
Share on other sites

Paweł odnośnie pleśni to widzę że zimujesz na mocno przeczerwionych ramkach, takie ramki zawsze przy odrobinie wilgoci zawsze zapleśnieją bo jest w nich bardzo dużo pozostałości po oprzędach i taka ramka chłonie wodę jak gąbka.. do zimowania powinny iść ramki jaśniejsze.

Link to comment
Share on other sites

Jak już jest pleśń to sie zgadzam ona na pewno tak szybko sama nie zniknie i może nie być bez znaczenia (nie znam się :P ) po ogrzaniu z nalotem nie ma problemu wystarczy doba w temp. pokojowej i ramki eleganckie 

Link to comment
Share on other sites

Paweł odnośnie pleśni to widzę że zimujesz na mocno przeczerwionych ramkach, takie ramki zawsze przy odrobinie wilgoci zawsze zapleśnieją bo jest w nich bardzo dużo pozostałości po oprzędach i taka ramka chłonie wodę jak gąbka.. do zimowania powinny iść ramki jaśniejsze.

To byłą moja pierwsza zima. Powoli poznaję tajniki, ale jeszcze sporo wody upłynie by w stopniu zadawalającym opanować większość tajników hodowli pszczół...

Link to comment
Share on other sites

 

Daro jeść nie można .. a ludzią chcesz pleśń dać do jedzenia .

A kto tak pisze ze można ? Te substancje pleśń wydziela do podłoża , nimi rokłada swój pokarm.

Pszczoły takie ramki wyczyszczą. Jesli mówisz o klientach to powiedz im prawdę gdzie larwy rozsmarowują swoje odchody. :D( hi hi pozostałości po oprzędach ). :rolleyes:

Mój miód z nadstawek z bielusieńkich ramek.Ty w wielkopolskich bierzesz miód z ,,pozostałościami,, . :rolleyes:

Ten biały nalot to też pleśń.

 

Tyle gadacie o złej jakości matkach od hodowców

Nie gadam

 

Więc trzymajmy najwyższą jakość miodu w naszych pasiekach

Trzymam.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.