Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Cicha wymiana o tej porze??


Recommended Posts

Ja dzisiaj nic nie robiłem u swoich, ale byłem u kuzyna który zaczyna w tym roku tydzień temu kupiliśmy trzy rodziny i w jednej matula jest ( i z nr w 10 nawet na niebiesko  :P  ;)  ) ale w samym srodku ramki w centrum gniazda jest miseczka matecznikowa ??!! , czyżby była to cicha wymiana o tej porze ?? , wszystkie trzy rodziny maja czerw trutowy jedna nawet już zasklepiony, ma ktoś jakieś doświadczenie w tej sprawie bo ja jeszcze za cienki jestem, aha matula nie ma lewego skrzydła, nie jest przycięte tylko po prostu go nie ma !!

Link to comment
Share on other sites

Przyznam się że ja jeszcze nie robiłem przeglądu wszystkich ramek pod kątem lustracji matek , czegoś się od młodych jednak można nauczyć ( nadgorliwości ) msn-wink.gif

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

A w tej miseczce jest jajko? Jeśli tak to zostaw i nie ruszaj. Trutnie juz są a zanim matula sie wygryzie to będzie ich wiecej i temperatury bedą wyższe wiec jest dobrze.

Link to comment
Share on other sites

Ja dzisiaj nic nie robiłem u swoich, ale byłem u kuzyna który zaczyna w tym roku tydzień temu kupiliśmy trzy rodziny i w jednej matula jest ( i z nr w 10 nawet na niebiesko  :P  ;)  ) ale w samym srodku ramki w centrum gniazda jest miseczka matecznikowa ??!! , czyżby była to cicha wymiana o tej porze ?? , wszystkie trzy rodziny maja czerw trutowy jedna nawet już zasklepiony, ma ktoś jakieś doświadczenie w tej sprawie bo ja jeszcze za cienki jestem, aha matula nie ma lewego skrzydła, nie jest przycięte tylko po prostu go nie ma !!

Z racji że matka uszkodzona to pewnie zrobią tą cichą wymianę,ale najpierw wiosną zbudują mocniejsza rodzinę ,a dopiero potem wymienia tę matkę.Sama miseczka to na razie nic nie wiadomo,zeszłoroczna matka to może czerwić super i jakiś czas się jeszcze wybroni.PK

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Ja to się cieszę jak mam taką sytuację na cichą wymianę i nieraz sam prowokuję do tego obcinając właśnie matce 1 skrzydełko.

Ciche wymiany przeważnie bywają właśnie wczesną wiosną i na jesieni.

Moim zdaniem nie trzeba im w tym przeszkadzać i zaglądać niepotrzebnie a przeważnie w 10-12 tym dniu od złożenia jajka, czyli w czasie histolizy czy jakoś tak.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

No i gitara w końcu ktoś konkretnie napisał młodemu, dzięki Piotr i Bohtyn  :) . Ja też powiedziałem jeszcze "młodszemu kuzynowi" ;)  :P  , że to nic strasznego a matka z cichej wymiany jest super, tylko chodziło mi o to czy to możliwe o tej porze bo mimo to że mam już kilka uli i rozpocząłem właśnie trzeci sezon z pszczołami to nie miałem jeszcze takiego doświadczenia, i nie wiedziałem czy coś z tego może być  :D  ale jak tak to git  :)

Link to comment
Share on other sites

Czyli wszystko w normie, zobaczymy co z tego wyniknie w końcu kwietnia, prawda to że stara matka czerwi dopóki młoda z cichej sie nie unasieni i nie zacznie czerwić ???

Tak,czasem nawet czerwią w ulu dwie matki stara i młoda. ;)

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem czy brak skrzydełka przeszkadza pszczołom .

U mnie cały tamten rok w jednym ulu  była matka bez skrzydełek -obu (par) i ją nie wymieniły .

Link to comment
Share on other sites

To już chyba podlega pod ustawę o znęcenia się na zwierzętami.

Pxxxx sobie lepiej utnij kolego.

 

Fakt - napisałem głupotę, bo prawdę mówiąc to ja już tego nie robię od kilku lat. :angry:

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem czy brak skrzydełka przeszkadza pszczołom .

U mnie cały tamten rok w jednym ulu  była matka bez skrzydełek -obu (par) i ją nie wymieniły .

Różnie pszczoly reagują, jedne to zaakceptują inne pomimo plenności matki traktują ją jako wadliwą i będą dążyć do wymiany.

Znajomy z racji częstych wyjazdów podcina skrzydełka wszystkim matkom i mówił mi, że niektóre pszczoly mu tego nie akceptowały. Teraz hoduje matki sam i twierdzi, że udało mu się to przeskoczyć.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.