Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Słonecznik


Recommended Posts

Z tego co czytałem na innym forum , słonecznik nie jest zbyt  nektarodajną rośliną  a bardziej już pyłkodajną . Miód słonecznikowy jest odbierany na Ukrainie ale tam gdzie są duże monokultury i rośnie tylko słonecznik i nic więcej , tak że pszczoły nie maja wyboru i noszą nektar ze słonecznika.

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

A swoją drogą na Ukrainie miód może być każdy byle nie słonecznikowy. Każdy unika tej nazwy jak ognia. Jak jedzie się pół dnia w słoneczniku to nie dziwota.

Jak napisał Tadek ni d. ni niczego nie urywa . Mi bardziej inwert w smaku przypomina . Najsmaczniejsze miody ze wszystkiego .

Link to comment
Share on other sites

Dr hab. ZBIGNIEW LIPIŃSKI

"Do pyłków znanych ze słabej jakości, głównie z przyczyny niskiej zawartości białka, należy np. pyłek z kwiatów lucerny, słonecznika, jagody amerykańskiej i gryki. Innym tego przykładem jest pyłek ze słonecznika, w którym białko surowe ma wartość CP 10-13%. Natomiast wartość CP kwalifikująca pyłek jako dobre źródło białka wynosi 20 i więcej procent."

 

Dr. Zbigniew Lipiński był gościem na naszej II Mazowieckiej Konferencji Pszczelarskiej i dał bardzo ciekawy wykład.

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

gryka na małej powierzchni zapaskudzi tylko miód, ludzie nie chcą miodu z gryko wielokwiatowego bo im śmierdzi i jest nie dobry, gryka jak już to czysta - tutaj klienci są ;d

Link to comment
Share on other sites

 To zależy kiedy posiejemy grykę ? jak trochę później to nie zakłóci ona smaku wielokwiatu. Ja w ubiegłym roku miałem taki miód w lipcu ,czyli lipowy z domieszka gryki , bo sąsiad też pszczelarz posiał hektar czy półtora gryki i klienci bardzo sobie chwalili taki miód lipowo-gryczany  Zresztą u mnie w okolicy miód gryczany jest zawsze najdroższy i ludzie zawsze się o taki miód pytają do różnych nalewek miodówek czy wypieków a do tej pory rzadko taki miałem z własnej pasieki.

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Z tego co czytałem na innym forum , słonecznik nie jest zbyt  nektarodajną rośliną  a bardziej już pyłkodajną . Miód słonecznikowy jest odbierany na Ukrainie ale tam gdzie są duże monokultury i rośnie tylko słonecznik i nic więcej , tak że pszczoły nie maja wyboru i noszą nektar ze słonecznika.

Pozdrawiam

Tadek

Słonecznik zapewnia najwięcej miodu na Ukrainie. Nasza pogoda jest korzystna miodu słonecznikowego. Łapówki długo - dłużej niż miesiąc. Pogoda jest zazwyczaj dobra. W 2016 roku moi najlepsi waga 11 kg dziennie

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Słonecznik zapewnia najwięcej miodu na Ukrainie. Nasza pogoda jest korzystna miodu słonecznikowego. Łapówki długo - dłużej niż miesiąc. Pogoda jest zazwyczaj dobra. W 2016 roku moi najlepsi waga 11 kg dziennie

Nikola Grybok opowiadał podczas Konferencji w Pszczelej Woli 3 , lub 4 lata temu , że obok jego miasta w którym mieszka jedno tylko pole słonecznika jest większe jak wszystkie pola słonecznika w Polsce razem wzięte . Więc co tu porównywać .

Tam nawet przy malej wydajności z hektara , przy tak dużej monokulturze będzie miód odmianowy .

My o tym możemy sobie pomarzyć .

Link to comment
Share on other sites

To że kwitnie długo to jest na plus,  a smakowo czy miód słonecznikowy jest dobry ? Napisz więcej czy oprócz słonecznika masz inne   miododajne  pożytki.

Zaprowadzono nas na słonecznik 1500 ha. Najbliższe wykończone gryczana kwitnienia. W pobliżu rzeki, jest oset i Fireweed (Ivan-herbata). Czysty miód słonecznikowy jest bardzo słodkie, ale bardzo niezłomny twardnieje. Wykręciłem (откачать,забрать мёд медогонкой) się mieszaninę słonecznika, gryka, osetFireweed i resztę lipy. Miód ten jest bardziej miękki. 

 

Słonecznik dużo wypracowuj pszczoły. Rodziny stają się słabe. Wtedy trudno jest budować w zimie. Używamy pomoc odklady(отводка, ja rozumiem to słowo prawda?tak )

 

Więcej o miód słonecznikowy - zimie ryzykowne. Zazwyczaj kompresji zimowy gniazdo. Ja nie wiem - moje ule wąskie.

Edited by daro
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.