Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Łubin żółty


MDR

Recommended Posts

Wysiałem łubin żółty (na dopłaty, ewentualne ziarno, na zazielenienie itd..). Żółty, bo wg źródeł tylko z takiego pszczoły co nieco mogą przynieść. Czy macie jakieś doświadczenia z tą rośliną?

Link to comment
Share on other sites

Nigdy nie widziałem pszczoły na łubinie .
Ale teraz dowiem się od Ciebie , czy latają i czy noszą ? ;)

A tak na marginesie , to nie lepiej było wysiać białą koniczynę ?
5 lat dopłat i pszczoły skorzystają ...

Link to comment
Share on other sites

Robi, w takie pole jakie mam - koniczyna by się nie udała (jeszcze). Miód z białej koniczyny - fenomenalny, mam nadzieję, że i w tym roku trochę będzie. A z łubinu, to faktycznie Wam poopowiadam w czerwcu, skoro nikt do tej pory nie siał...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Odświeżę. Z łubinu żółtego wtedy miodu nie było. Poszła koniczyna biała, o niebo lepiej dla pszczół i dla mnie. Teraz dopłaty się do motylkowatych ograniczyły, koniczyna zostaje.

Link to comment
Share on other sites

A tak na marginesie , to nie lepiej było wysiać białą koniczynę ?

5 lat dopłat i pszczoły skorzystają ...

 

serio ?

Nie wiem jak jet teraz z dopłatami , bo ja nie biorę .

Wtedy rozmawiałem z gościem , że posiał trawę z koniczyną białą i miał dopłaty przez 5 lat .

Raz tylko w sezonie kosił trawę i po kilku dniach od skoszenia koniczyna pięknie zakwitała .

Miał miód koniczynowy .

Przy pasiece było zasiane chyba 30ha tej łąki

Link to comment
Share on other sites

Odświeżę. Z łubinu żółtego wtedy miodu nie było. Poszła koniczyna biała, o niebo lepiej dla pszczół i dla mnie. Teraz dopłaty się do motylkowatych ograniczyły, koniczyna zostaje.

Kończyna biała jest świetnym pożytkiem późniejszym dla pszczół  , 30 lat temu byłem u znajomego pszczelarza na miodobraniu (gdzieś druga połowa sierpnia ) właśnie miodu kończynowego oraz z poplonów które rolnicy masowo sieli wtedy   :D  Tylko że wtedy nie było jeszcze warrozy :) Łubin wiadomo do miodu z niego pszczoły  nie są w stanie  się dobrać ;) 

A odnośnie dopłat to mój Prezes był niedawno na spotkaniu w KOWR ( Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa)  wg informacji jakie uzyskał , programy wsparcia rolnictwa  zostały ostatnio obcięte prawie  o połowę shok+.gif  Z czegoś trzeba sfinansować obietnice wyborcze  thumbdown.gif Tak że jak sobie pszczelarza sami nie zadbają o powiększenie bazy pożytkowej to na "drapane " za darmochę nie ma co liczyć . Ale za to okoliczne samorządy zgłaszały się do do naszego Prezesa z pytaniem jakie nasadzenia roślin miododajnych robić w miejscach publicznych czy rekreacyjnych , żeby były z pożytkiem dla pszczół :)

Link to comment
Share on other sites

Kończyna biała jest świetnym pożytkiem późniejszym dla pszczół  , 30 lat temu byłem u znajomego pszczelarza na miodobraniu (gdzieś druga połowa sierpnia ) właśnie miodu kończynowego oraz z poplonów które rolnicy masowo sieli wtedy   :D  Tylko że wtedy nie było jeszcze warrozy :) Łubin wiadomo do miodu z niego pszczoły  nie są w stanie  się dobrać ;)

A odnośnie dopłat to mój Prezes był niedawno na spotkaniu w KOWR ( Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa)  wg informacji jakie uzyskał , programy wsparcia rolnictwa  zostały ostatnio obcięte prawie  o połowę shok+.gif  Z czegoś trzeba sfinansować obietnice wyborcze  thumbdown.gif Tak że jak sobie pszczelarza sami nie zadbają o powiększenie bazy pożytkowej to na "drapane " za darmochę nie ma co liczyć . Ale za to okoliczne samorządy zgłaszały się do do naszego Prezesa z pytaniem jakie nasadzenia roślin miododajnych robić w miejscach publicznych czy rekreacyjnych , żeby były z pożytkiem dla pszczół :)

Panowie łubin nie nektaruje bo nie ma nektarników, daje tylko pyłek.  

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.