Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

kolor uli


Recommended Posts

Witam,

Kupiłem 2 ule i trzeba je pomalować. Pytanie czy muszą się rożnić czy mogą być identyczne kolorem?

Czy pszczoły rozróżniają kolory ula i będą sie mylic, jesli ule będą identyczne...czy kierują sie czymś innym w swoim nawigowaniu do ula?

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Czy pszczoły rozróżniają kolory ula.

 

Pszczoły rozróżniają kolory żółty, niebieski, zielony, czerwony, dwa białe (tzn. odbijający promienie UV i nie - widzą je jako różne kolory), czarny. To w skrócie o kolorach.

 

kaka91, czy kierują się czymś innym w swoim nawigowaniu do ula?

 

Tak, przy odnajdywaniu drogi powrotnej do ula kierują się ustawieniem ula.

(Znowu w skrócie, bo i zapachem, i innymi czynnikami jak łatwość wejścia do ula-np. po założeniu poławiaczy pyłku idą tam, gdzie ich nie ma, albo kierują się krótkością drogi z pożytku, częściej trafiają do skrajnych uli, albo dostawionych przed ul macierzysty, itd.).

 

Najtrafniej zdefiniowany kolor jest przez Bohtyna ! :)

Najlepiej w kolorze mało widocznym przez złodziei.

 

Jednakowy kolor uli ułatwia gospodarkę w pasiece.

Link to comment
Share on other sites

A tam lubię różne kolory, może i pszczołom to bez różnicy , ale dla oka ładnie wygląda :) . W czym jeden kolor ułatwia gospodarkę , jak można spytać? Położenie i zapach jest zasadniczą kwestią, reszta bardziej dla pszczelarza niż pszczół :D

Link to comment
Share on other sites

Pszczoły rozróżniają kolory żółty, niebieski, zielony, czerwony, dwa białe (tzn. odbijający promienie UV i nie - widzą je jako różne kolory), czarny. To w skrócie o kolorach.

Kolor czerwony pszczoły widzą jako czarny !

Ale , że ciemne pnie drzew z dziuplami wewnątrz pszczoły bardzo lubią nie widzę przeciwwskazań , żeby malować na czerwono .

 

A na marginesie , to gdybym miał tylko dwa ule , to starałbym się , żeby były jedyne , niepowtarzalne , dekoracyjne ...

Ale to moje zdanie ;)

Link to comment
Share on other sites

Tak tylko czkawki nie dostańcie. Ja jak bohtyn mało się zewnetrznymi walorami martwię , bardziej tym co w srodku. Tu mój sznurek z majtkami.

Bałagan taki po 3 latach porządków a będzie sanfracisko. Na razie chaszcza i patyki.

 65784e252365.jpg

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

To nie zamrażarka . To schowek, stolik do przekładania larw , bufet , co kto lubi i właśnie postawiona na baczność.   Strodur łososiowy. Co po niektórzy nazywają kolor majtkowym.Ja dłubię w wierzbach. To resztki sajgonu który kupiłem, popalimy,  ale budka nówka . Drodzy się zagnieździły. Odwaliłem na byle jak a patrz Pan pasuje. )03.05 idą nadstawki . :D

Link to comment
Share on other sites

Ja też od takiego sprzętu zaczynałem na wyjeździe ,w jednej pasiece stoi dwie lodówko-zamrażarki ;)

Ja poszedłem w zieleń i żółty . Fajna miejscówka zaciszna .

20160501_133630-225x300.jpg

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

100 metrów "na czwartą" są sąsiedzi ;) mają okna i taras na moją pasiekę :). Bezpiecznie i zawsze można pogadać ,bardzo mili ludzie ,można powiedzieć przyjaciele.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.