Skocz do zawartości

Welcome to Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!

Twoja reklama na tym Forum? Kliknij!

Zdjęcie

Gospodarka w ulu 2/3 wielkopolskim czyli z ramką 18 cm

- - - - -

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
76 odpowiedzi w tym temacie

Tadek11

Tadek11

Guru forumowy

• Pszczelarz Roku 2015
  • 2244 postów
  • LokalizacjaMazowieckie
  • Typ ula:Wielkopolskie z ramką 18 cm

Wiem że kilku Kolegów trzyma już pszczoły na takiej ramce więc dobrze by było tu wymieniać swoimi doświadczeniami czy wątpliwościami. Na początek dam opinie jednego ze znanych hodowców na temat gospodarki na obniżonej ramce wielkopolskiej.:

Najlepszy układ do gospodarki w ulu o szerokosci ramki wielkopolskiej to własnie korpusy o wysokosci ramek w okolicach 18 cm.
Po pierwsze rodnia na 2 korpusach 18- nastkach. Coroczna bardzo łatwa wymiana jednego jak i dwóch korpusów na swieże, przy zastosowaniu kraty albo czego tam kto woli....
Następnie ograniczanie na jednym korpusie matki przed pozytkiem, i puszczanie jej na 2 korpusy jak trzeba.
Przepiekna praca całymi korpusami przy tej wysokości ramki.
A zimowla najlepsza na 3 takich korpusach przy dawce 15 -18 kg na rodzine co przy takim zapasie i dobrej pszczole prowadzi do pieknego rozwoju na wiosnę i do wykorzystania wczesnych p[ozytków. Oczywiscie przy prawidłowej manipulacji tymi 3 korpusami jak i zostawieniem dużeho zapasu pierzgi na zime w gornym korpusie która mozna cale lato zbierac i tam trzymac w ulu a nie bawic sie w konserwowanie cukrem pudrem albo ponosic wydatki na chłodnie. Do tego jeszce delikatniutkie dzień i noc podkarmianie wylotkowe na wiosne po pierwszym oblocie syropem i tworzy sie całosc która daje najlepsze efekty. Jasne ze z tych trzech korpusów na których zimuja pszczoły, najlepiej na otwartej dennicy osiatkowanej, po pierwszym oblocie zabieramy najniższy a srodkowy zamieniamy z najwyższym. Jak to jest za dużo zostawiamy na jednym, tam gdzie jest czerw. Wkladke dennicowa zasuwamu az do poczatku maja. Ul wielkopolski jest ulem dobrym. Gospodarka całymi korpusami wymaga bardzo dobrej pszczoły i doświadczenia. Niestety zajmuje wiecej czasu niz ul wielkopolski na 18-stce. Korpusy gniazdowe i nadstawki to nie gospodarka korpusowa i niepotrzebna strata czasu przy operowaniu pojedynczymi ramkami w rodni. Zimowanie na jednym korpusie gniazdowym wielkopolskim jest stosowane czasami z koniecznosci dla słabych, późno zrobionnych odkładów w cennymi matkami.
Poza tym należy zwrócic uwage, że rodnia na dwóch korpusach o ramce 360x180 mm daje doskonałe warunki do czerwienia matkom pszczelim jak i zapewnia rodzinom nienaruszlny minimalny zapas pokarmu nad czerwiem.
Poza tym jak juz ktos nie chce zimowac na 3 korpusach na osiatkowanej dennicy to zimuje na 2 korpusach na pełnej dennicy i wtedy w przyblizeniu ma ul na zime zblizony do sześcianu co przy niestosowaniu zadnego ocieplenia na zime az do pierwszego oblotu powoduje , że kłąb umiejscawia sie dokładnie w środku takiego ula i siedzi spokojnie az do wiosny.
Przy podkarmianiu na zime nie przekłada sie ramek z czerwiem, pszczoły same wiedza jak rozłożyc pokarm. Jak juz ktos jest nadgorliwy to ludzkość wymusliła już dawno coś takiego jak krata odgrodowa i sposoby przemieszczania pszczół w ulu bez operowania ramkami.
Uważam, ze przy zastosowaniu modułu szerokosci ramki wielkopolskiej i wysokości 180 mm jest to najlepsze rozwiązanie jakie moze być.
Nie ma dwóch zdań. icon_smile.gif

Jeszcze jedno - dobre dla pszczół kaukaskich z południa Kaukazu, dla Krainek i Buckfastów jak juz pisałem sama szerokośc ramiki wielkopolskiej powoduje ze ten ul jest za ciasny. Był wymyślony kiedy w Polsce królowala srodkowo europejska Czasy sie zmieniły.
Tak czy inaczej ul o jakim pisze kolega Sebastianpl1 jest bardzo dobrym ulem dużo lepszym od klasycznego ula wielkopolskiego na samych korpusach gniazdowych jak i z nadstawkami.

Co prawda hodowca ten później zweryfikował tą opinię , że jednak do bardzo intensywnej gospodarki wędrownej , ul ten wydaje się być trochę przy wąski i mało obszerny dla współczesnych odmian pszczół , szczególnie krzyżówek pszczoły włoskiej i dla takich celów intensywnej gospodarki wędrownej raczej proponuje ramkę Langstrota 3/4,  to znaczy tez z ramką zbliżoną wysokością do h - 18 cm ale jest szersza , co nie zmienia faktu , że opinia ta jest nadal cena bo przecież kto z nas prowadzi taką bardzo intensywną gospodarkę w przydomowych pasiekach.

Czekam na Wasze pierwsze opinie o tym ulu

Pozdrawiam

Tadek

Uwaga:

Wyrażone  treści w moich postach są wyłącznie moim poglądem i nie oznacza to że narzucam swój pogląd komukolwiek

Każdy ma prawo do swoich poglądów !!!!!!!

Lepiej być głupim z nadzieją , niż beznadziejnie mądrym.

Słowian

Słowian

Guru forumowy

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1345 postów
  • Imię:Łukasz
  • LokalizacjaOsiek/Olkusz
  • Typ ula:Wlkp, Wlkp 18-stki

Ja sie wypowiem za jakiś czas, dopiero klepe swoje 18-stki :) , bedę je podkładał teraz na rzepaku (może na weekend?!) do moich wlkp. chcę zrobić w tym roku kilkanaście rodzinek na tej ramce ile wyjdzie zobaczymy pod koniec sezonu.

Tadziu można poznać autora tego opisu jak to nie tajemnica oczywiście B)

Tadek11

Tadek11

Guru forumowy

• Pszczelarz Roku 2015
  • 2244 postów
  • LokalizacjaMazowieckie

Piotruś jak nie masz takiego ula do daj sobie na luz.

Pozdrawiam

Tadek

Uwaga:

Wyrażone  treści w moich postach są wyłącznie moim poglądem i nie oznacza to że narzucam swój pogląd komukolwiek

MAZI

MAZI

Guru forumowy

• Redaktorzy
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1063 postów
  • LokalizacjaJordanów Śląski
  • Typ ula:wielkopolskie i dadant 1/2 styrodur korpusowe

A ja mam wielkopolskie i dadant 1/2 i pierwsze spostrzeżenie - w wielkopolskich mateczniki zaklepione a w dadantach nieśmiało miseczki się pokazały... Oczywiście to moja wina, bo ja pszczelarki się dopiero uczę, ale widać różnicę. Swoje też zrobiły częste tu na forum przestrogi przed zbyt wczesnym poszerzaniem gniazd no i mam za swoje :-) Na szczęście po chłodach pojawiło się ciepło i duży pożytek rzepakowy, co w połączeniu z usunięciem mateczników i przewietrzeniem gniazda (węza + poszerzenie wylotków) powinno im wystudzić skłonność do głupot :-) Słuchać innych trzeba, ale o swoim rozumie nie zapominać, bo każdy z nas ma inne warunki gospodarowania :-)

• Słowian i Ślężańskie Miody lubią to

Słowian

Słowian

Guru forumowy

• Użytkownicy
  • 1345 postów

Dokładnie, ja w tym roku nie słucham nikogo tylko robie jak uważam i jest git mimo praktycznie zerowego doswiadczenia ;). W tamtym roku posłuchałem Władka (pozdrawiam :D ) i przez pierwsze 3 ciepłe dni maja miałem 7 rójek po 3 dziennie (tzn jedna sie uwiazała to druga wyłaźi :P ) ale miał ubaw jak mu opowiadałem przez tel. smiechu po pachy "przecież chciałeś pszczoły to masz same ci się robia " i "agrest kwitnie ja na to no jeszcze nie to nie daj bo zaziębisz czerw" i z całym szacunkiem dla Władka ale już nie posłucham po swojemu będę robił :D  a jak   :)

Coś jak tutaj:

hahahahaha

Tadek11

Tadek11

Guru forumowy

• Pszczelarz Roku 2015
  • 2244 postów
  • LokalizacjaMazowieckie

Ja sie wypowiem za jakiś czas, dopiero klepe swoje 18-stki :) , bedę je podkładał teraz na rzepaku (może na weekend?!) do moich wlkp. chcę zrobić w tym roku kilkanaście rodzinek na tej ramce ile wyjdzie zobaczymy pod koniec sezonu.

Tadziu można poznać autora tego opisu jak to nie tajemnica oczywiście B)

Oczywiście napisał to Leszek , który swojego czasu takie ule miał zrobione z pojedynczej deski i nawet pokazywał je , tak jak Tomek Miodek na filmach You Tube .A sprawa rzekomej rojliwości w ubiegłym roku w tym typie uli WLP 18-tek  została niesłusznie rozdmuchana przez pierwszy raz testujących te ule użytkowników którzy nadgorliwie pisali o tym na Amnezji chcąc się dzielić swoimi uwagami  i przez innych nie mających tych uli opinia ta została podchwycona i przyjęta jako wniosek hodowlany i reguła , a to była tylko wina aury w ubiegłym roku ,  mój znajomy który też w ubiegłym roku wszedł w ule 1/2 dadanty też miał kłopoty z rójkami porównywalne do innych tylko jakoś na forum nikt o tym nie pisał o dadantach . Ja przez wiele lat trzymałem pszczółki w ulach Ostrowskiej , a więc zbliżonych do 18 i wg mojego zdania skrócenie ramki do 18 cm daje przewagę w rozwoju wczesną wiosną w porównaniu do uli Ostrowskiej , które gorzej się wiosną rozpędzają i na wiosnę chyba lepsze pod tym względem były by tradycyjne Wlp od uli Ostrowskiej. I dlatego trzeba w kwietniu w 18 -kach zapewnić dużo wolnego miejsca na rozwój rodziny bo w ulach tych jest jednak cieplej niż w szerokich ulach w Dadantach czy Langstrotach. Byłem niedawno w pasiece kolegi który ma pszczoły w 1/2 Dadantach to wg mojej oceny u mnie szybciej doszły do większej siły niż u niego w Dadantach. Pewnie na dużych intensywnych pożytkach szerokie ule się sprawdzają , ale nie testowałem tego więc nie będę się wypowiadał. Chociaż mam ochotę na próbę zbudować sobie z 10 takich uli dla celów porównawczych na pożytkach w mojej okolicy. Ale póki co mam te i razie jestem zadowolony.

Pozdrawiam

Tadek

• Słowian lubi to

Uwaga:

gImker_*

gImker_*
  • Goście

też kiedyś myślalem nad 18cm  z pojedynczej dechy (łatwiej dostać materiał nie trzeba kleić jak to w wlkp) ale wybiłem sobie ten ul z głowy z powodu pracochłonności w przeglądaniu gniazda... jak by nie było to 20 ramek... poszukiwanie matki albo mateczników.... w 10 ramkowym czasami gdzieś umknie... tak jak mówię dla mnie to za dużo marnowania czasu... może ten ul jest dobry w niewielkich ilościach ale w pasiece towarowej +-100 pni no nie widzę tego... ktoś powie ale po co grzebać w gniezdzie nie no pewnie najważniejsza to jest miodnia reszta się nie liczy...bo są i tacy...  pewnie ma ten ul takie plusy który inny nie ma... no ale

po prostu wolę połowę mniej roboty... a może mniej jak połowę... no ale zawsze to mniej...

TAKIE WIDZI MI SIĘ...

Słowian

Słowian

Guru forumowy

• Użytkownicy
  • 1345 postów

No i git ja już pierwsze takie korpusy mam, będą w nich pszczoły to się wypowiem, może jakaś spadź w tym roku mi wpadnie to powinny już być w sile żeby coś opisać :) po sezonie bedą pierwsze wnioski 

Słowian

Słowian

Guru forumowy

• Użytkownicy
  • 1345 postów

Artur nie masz racji na szczęscie dla dobra 18-stek  :D

Jest więc przeciwnie w 18-stkach nie przegląda się ramek operujesz całymi korpusami a przegląd wygląda tak że rozdzielasz korpusy zaglądasz w środek i patrzysz czerw jest jaja może też ujrzysz, jak po przechyleniu górnego korpusu nie widzisz mateczników znaczy nic złego się nie dzieje i jedziesz dalej z koksem. Jedynym przypadkiem kiedy przeglądasz wszystkie ramki to jak znajdziesz chodź jeden matecznik między korpusami wtedy musisz przelecieć wszystkie w praktyce ok 5-10 % uli jak umiesz na nich gospodarzyć.

W tamtym roku byłem u gościa 5 rok na 18-stkach w dwie godziny przelecieliśmy około 30 rodzin tylko w 4 musieliśmy przelecieć wszystkie 20 ramek, weź sobie policz ile zrobisz w dniówkę jak masz wszystko na miejscu węze korpusy itp gość twierdzi że 100 zrobi jak się zaprze :D

gImker_*

gImker_*
  • Goście

no to w zasadzie w każdy ul wystarczy zajrzeć w środek... słyszałem o tym przechylaniu i przeglądaniu ze szybko idzie... ale nie satysfakcjonuje mnie taki przegląd ;)

jedynie na jaki ul bym zmienił wlkp to na dadanta a inne wynalazki kombinowane mnie nie kręcą ;)

dobra nie zaśmiecam Wam tematu bo to nie moja bajka!

Słowian

Słowian

Guru forumowy

• Użytkownicy
  • 1345 postów

Twój wybór ale jak byś miał 60-80 pni plus jakaś robota to byś zaglądał tylko między korpusy a w całości tylko tam gdzie trzeba albo 3 razy w sezonie :D

Ja zamówiłem sobie ramki 18-stki z dolna beleczką zwężoną na szerokość czopa czyli ok 1 cm jak beleczka odstępnikowa ;) daje mi to tyle że po przechyleniu korpusu widzę więcej między uliczkami, dmuchniesz dwa razy dymem i cała ramka od dołu widoczna :D

Tadek11

Tadek11

Guru forumowy

• Pszczelarz Roku 2015
  • 2244 postów
  • LokalizacjaMazowieckie

Oczywiście że po opanowaniu hodowli w ulach na niskiej ramce nie ma sensu przeglądać po kolei wszystkich ramek tylko zaglądasz pomiędzy korpusy i jak pracują na wylotek  i do miodni co przyniosły i to wystarczy,  tak jak widziałeś na tym filmie gościa z ulami Apipolu co Ci wysyłałem. Ja też mam dolne beleczki ramki wąskie i mateczniki rojowe z reguły są właśnie na końcach ramek , chyba że na cichą wymianę wtedy mogą być gdzie indziej ale to zjawisko nie jest takie groźne i występuje raczej w drugiej połowie sezonu.

Pozdrawiam

Tadek

• Słowian lubi to

Uwaga:

Słowian

Słowian

Guru forumowy

• Użytkownicy
  • 1345 postów

Dokładnie Tadziu :) masz pełną racje a do tego jak by nawet była cicha to i tak lepiej nie ingerować :D

Xpand

Xpand

As forumowy

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 549 postów
  • Imię:.
  • LokalizacjaMałopolska
  • Typ ula:Wlkp/Wlkp 18 - jedna deska + osiatkowana dennica

Możecie sprecyzować czemu szersze ramki typu 1/2 dadanta 435x145 są uznawane za lepsze od 360x180? Z tego co piszecie, to temperatura będzie wyższa w 18 i wprawny pszczelarz może to wykorzystać. W mojej opinii jest to plus. Czytałem też o komunikacji pszczoły, że ul wysoki jest zły - są jakieś opracowania na ten temat?

Słowianie trzymali pszczoły w kłodach. Między Łabą, a Odrą znaleziono 2 kłody, jedna z ~150 roku o  wymiarach:

1 m wysokości i 31 do 44 cm średnicy.

Druga kłoda jest znacznie młodsza, datowana na lata 400-500 n.e. o wymiarach:

1 m i średnicy 30 cm.

Można powiedzieć mały "upgrade" względem "starej". Generalnie wysokość ~1m ma 5 korpusów 360x180 (razem z dennicą).

Tadek11

Tadek11

Guru forumowy

• Pszczelarz Roku 2015
  • 2244 postów
  • LokalizacjaMazowieckie

Co do wyższości ramek szerszych niż wielkopolskie w ulach o niskiej ramce nie wypowiem się bo takich szerszych nie mam , co najwyżej mogę spekulować , ale nie o to chyba chodzi i na forach internetowych sporo jest analiz , myślę że bez problemu znajdziesz , a jak nie to pisz na PW to Ci wyjaśnię to co wiem , ale tylko z lektury nie z własnego doświadczenia , więc nie będę tu na ogólnym forum się wymądrzał.

A sprawa wcale nie jest taka jednoznaczna i coś jest za coś. A i moda też ma tu swój udział.

Pozdrawiam

Tadek

Uwaga:

Tadek11

Tadek11

Guru forumowy

• Pszczelarz Roku 2015
  • 2244 postów
  • LokalizacjaMazowieckie

Podczas przeglądów zwracałem szczególną uwagę na mateczniki rojowe i gdzie one są budowane w ulach o niskiej ramce i we wszystkich przypadkach u mnie , były one na dolnej beleczce ramki w korpusach. I żeby stwierdzić , czy są w ulu o niskiej ramce mateczniki rojowe , wcale nie trzeba przeglądać wszystkich ramek , tylko zajrzeć od spodu na rami w korpusie i jak są mateczniki to na pewno są widoczne podczas takiego przeglądu. Taka jest moja obserwacja , o czym zresztą  powszechnie wiadomo  chyba ale tak dla przypomnienia.

Pozdrawiam

Tadek

Uwaga:

mariopalmeral

mariopalmeral

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 235 postów
  • Imię:Mariusz
  • LokalizacjaGłuchowo
  • Typ ula:Gospodaruję na wielkopolskich po prostu patriotyzm.

Twój wybór ale jak byś miał 60-80 pni plus jakaś robota to byś zaglądał tylko między korpusy a w całości tylko tam gdzie trzeba albo 3 razy w sezonie :D

Ja zamówiłem sobie ramki 18-stki z dolna beleczką zwężoną na szerokość czopa czyli ok 1 cm jak beleczka odstępnikowa ;) daje mi to tyle że po przechyleniu korpusu widzę więcej między uliczkami, dmuchniesz dwa razy dymem i cała ramka od dołu widoczna :D

Gdybym miał czas zajmował się pszczołami zawodowo to przy stu pniach przegląd zają by mi dziennie trzy godziny.Mam sześć uli pełen przegląd
robię w 1,5 godziny ramka wlkp 10 sztuk.Czyli 12 pni w trzy godziny.Poświęcając trzy godziny dziennie na przeglądy w tygodniu można przejżeć
12 pni x 7 dni 84 przejrzane pnie na ramce wlkp w tydzień .Ktoś powie że brakuje 16 pni tak ale jak dołożysz 10 minut dzienne do przglądu
to się wyzeruje.Jeśli ktoś twierdzi że to za dużo roboty zapraszam na budowę 10 godzin i w sobotę i niedzielę po trzy godziny
dla pszczół.
  • MikołajWitwicki lubi to

netto

netto

100% Domownik

• Moderatorzy
  • 345 postów
  • Imię:Jarek
  • LokalizacjaSilesia
  • Typ ula:Wielkopolskie 18

Gdybym miał czas zajmował się pszczołami zawodowo to przy stu pniach przegląd zają by mi dziennie trzy godziny.Mam sześć uli pełen przegląd
robię w 1,5 godziny ramka wlkp 10 sztuk.Czyli 12 pni w trzy godziny.Poświęcając trzy godziny dziennie na przeglądy w tygodniu można przejżeć
12 pni x 7 dni 84 przejrzane pnie na ramce wlkp w tydzień .Ktoś powie że brakuje 16 pni tak ale jak dołożysz 10 minut dzienne do przglądu
to się wyzeruje.Jeśli ktoś twierdzi że to za dużo roboty zapraszam na budowę 10 godzin i w sobotę i niedzielę po trzy godziny
dla pszczół.

Ale po co skoro można to zrobić w 2 dni . ?

mariopalmeral

mariopalmeral

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 235 postów
  • Imię:Mariusz
  • LokalizacjaGłuchowo
  • Typ ula:Gospodaruję na wielkopolskich po prostu patriotyzm.

Ale po co skoro można to zrobić w 2 dni . ?

Żeby nie harować dwa całe dni tylko co dziennie po trochu.kto bogatemu zabroni. ;)

Tadek11

Tadek11

Guru forumowy

• Pszczelarz Roku 2015
  • 2244 postów
  • LokalizacjaMazowieckie

Mariusz masz tradycyjne Wielkopolskie chyba ? , a Wielkopolskie z ramką h-18 cm to inna bajka , tam na komplet wchodzi w sezonie 80 lub 100  ramek i przejrzeć wszystkie ramka po ramce to się trochę schodzi  , ale masz rację przy większej pasiece trzeba robić to sukcesywnie , albo mieć pomocnika do przekręcania korpusów jak Leszek , a poza tym wcale nie trzeba wszystkiego przeglądać od a do z tylko wytypowane ule jak coś nam nie gra z obserwacji wzrokowych rodziny.

Pozdrawiam

Tadek

Uwaga:

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ślężańskie Miody | Twoja reklama w tym miejscu? Skontaktuj się z nami! | Stowarzyszenie "Polanka"