Skocz do zawartości

Welcome to Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!

Twoja reklama na tym Forum? Kliknij!

Zdjęcie

Gospodarka w ulu 2/3 wielkopolskim czyli z ramką 18 cm

- - - - -

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
233 odpowiedzi w tym temacie

daro

daro

SPRAWCA ZAMIESZANIA :)

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2813 postów
  • Lokalizacjapodlaskie
  • Typ ula:Dadant

Nie widzę potrzeby więcej niż jeden . Miałem w warszawiakach po trzy . Jak są rabunki pszczoły bardziej upierdliwe  bo sąsiadki się pchają . Przy zimowli podobno potrzebny drugi w ulach wysokich .Podobno bo już nie mam. Latem słabo wykorzystywany i cały ruch i tak szedł dołem .

SPRAWCA ZAMIESZANIA :-) Władca Pierścienia

harcerz1020

harcerz1020

Prawie domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 52 postów
  • Imię:Zdzisław
  • Lokalizacjapow. płocki
  • Typ ula:2/3 WPL

Nie widzę potrzeby więcej niż jeden . Miałem w warszawiakach po trzy . Jak są rabunki pszczoły bardziej upierdliwe  bo sąsiadki się pchają . Przy zimowli podobno potrzebny drugi w ulach wysokich .Podobno bo już nie mam. Latem słabo wykorzystywany i cały ruch i tak szedł dołem .

Nie więcej niż jeden, masz na myśli moje 3 otwory? Chodzi o to, że to są 3 otwory x 2  o średnicy 2 cm w części daszku ( w szczytach) do wentylacji od wewnątrz zabite siatka jak na dennicy. A może właśnie na zimę za dużo przeciągów? Jak to widzicie? 

daro

daro

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2813 postów
  • Lokalizacjapodlaskie

Mam w starych i wentylacyjne. Chodziło mi wylotki. Te u góry dla wentylacji latem .Teraz pajączki na dennicy lub siatka więcej dają.Pszczoły poradzą sobie i zakitują to co im nie potrzebne .

Bohtyn

Bohtyn

As forumowy

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 751 postów
  • LokalizacjaGórki Świętokrzyskie
  • Typ ula:warszawskie zwykłe
Teraz to już nie zakitują.

harcerz1020

harcerz1020

Prawie domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 52 postów
  • Imię:Zdzisław
  • Lokalizacjapow. płocki
  • Typ ula:2/3 WPL

Mam w starych i wentylacyjne. Chodziło mi wylotki. Te u góry dla wentylacji latem .Teraz pajączki na dennicy lub siatka więcej dają.Pszczoły poradzą sobie i zakitują to co im nie potrzebne .

Wylotek mam tylko dolny, dennica osiatkowana. A jeszcze dopytam w sprawie pajączków w powałce, mam ich 5 szt  w większym lub mniejszym stopni zakitowane. Nic jeszcze z nimi nie robiłem tj. które zasłonić a które pozostawić otwarte, rzekomo pozostawić dwa przeciwlegle od wlotka, ale czy wymienić częściowo zakitowane te właśnie, na nowe, których już teraz nie zakitują  i czy to pilnie trzeba zadziałać ? I jeszcze, nie założyłem zasuwki na wlotek od gryzoni, czy też już pora najwyższa i czy zdemontować lądowisko? Gryzonie raczej wyłapane przez koty a i łapka od ponad 2 -mcy pod ulem, ale później mogą ptaki zakłócać i może właśnie brak lądowiska by im utrudnił. Ale gdyby się ociepliło to przez małe otwory w zasuwce mogą nie uprzątnąć osypanych pszczół. 

daro

daro

• Użytkownicy
  • 2813 postów
  • Lokalizacjapodlaskie

Teraz to już nie zakitują.

Chyba że nie , teraz ,,kitują ,, blogerzy na YT.

A jeszcze dopytam w sprawie pajączków w powałce, mam ich 5 szt  w większym lub mniejszym stopni zakitowane. Nic jeszcze z nimi nie robiłem tj. które zasłonić a które pozostawić otwarte, rzekomo pozostawić dwa przeciwlegle od wlotka, ale czy wymienić częściowo zakitowane te właśnie, na nowe, których już teraz nie zakitują  i czy to pilnie trzeba zadziałać ?

Moja powałka to folia z obcinków z inspektów (żeby się nie marnowało - ekologia :D ) Pajączki mam tylko na dole . Wymieniam latem dla kitu (jak zakitowane ) Teraz jak powyżej z kitowaniem.

Co Wy po tych ulach grzebiecie  ? Podniosłem 3 daszki u tych co brody wisiały i już zawiązany kłąb wszędzie.

I jeszcze, nie założyłem zasuwki na wlotek od gryzoni, czy też już pora najwyższa i czy zdemontować lądowisko?

Lądowisko to można już dawno , jak ustają intensywne loty . Nie mam we wszystkich zasuwek ale jak masz zamontuj . Moje doświadczenie to takie że wybijam schodzące z pól myszy i szczury i mam na pasiece stare puste ule,  na zanęty i tam jak co robią gniazda .Tam i daję im papu . Nie pomagały zasuwki,myszy  a raczej nornice potrafiły osunąć i wleźć . Po takim postępowaniu ( trucie ) koszt 100 pln  na wszystkie pasieki i mam święty spokój .Uszkodzenia więcej mnie kosztowały.Tylko trzeba mieć stary pusty ul . W starych daję na ocieplenie , kupuję trutkę w woreczkach foliowych popryskanych feromonem .

mirek.

mirek.

Bywalec

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 21 postów
  • Imię:Mirosław
  • Lokalizacjamazowieckie
  • Typ ula:wielkopolski 18

doradźcie dawać folie pod daszek z podwinięciem poza zatworem czy wogule bez foli? 

dennica osiatkowana jak mrozy przyjdą zostawię otwartą na 5 do 10 cm 

Beeman

Beeman

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 186 postów
  • Imię:Bogumil
  • LokalizacjaToronto
  • Typ ula:Langstroth

doradźcie dawać folie pod daszek z podwinięciem poza zatworem czy wogule bez foli? 

dennica osiatkowana jak mrozy przyjdą zostawię otwartą na 5 do 10 cm 

Witam .  U mnie zeszlej zimy mrozy do -30C przez 2-3 miesiace.  Ule dadanta (deska19mm) dennica osiatkowana. Rodzina dala 100kg miodu. (2-gie miejsce w pasiece)  Z zimy wyszla pierwsza i najmocniejsza.  Dennice zasunąłem na wiosne jak w ulu temperatura sie podniosla (czerw?)   Powodzenia 

• Xpand lubi to

Beeman

Beeman

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 186 postów
  • LokalizacjaToronto

Witam.  Zdzislaw i Daro poruszyl temat gryzoni w pasiece.  O ile mozliwe staram sie ograniczac ilosc chemi w pasiece. Polecam tani i bardzo skuteczny sposob na myszy.   Na butelce jest posmarowane maslo orzechowe, Nutella.  W wiaderku jest woda, a w zimie cos co nie zamarza np. plyn do chlodnicy albo do spriskiwacza szyb.  Calosc jest w skrzynce z desek aby wieksze zwierzaki nie zjadaly zanety z butelki.  Sposob bardzo skuteczny i prawie bezobsługowy oraz praktycznie za darmo.  Co jakis czas trzeba tylko opróżnić wiadro.  Polecam system sprawdzony przez wiele lat. Powodzenia

• Xpand lubi to

Xpand

Xpand

As forumowy

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 600 postów
  • Imię:.
  • LokalizacjaMałopolska
  • Typ ula:Wlkp 18/wlkp - jedna deska + osiatkowana dennica

Beeman stosowałem te pułapki kilka lat temu. Masło orzechowe jest dobre do wabienia gryzoni. Teraz używam karmników deratyzacyjnych + trutkę w kostkach. Trutka jest na metalowych patyczkach i myszy/szczury nie mogą jej wynieść całej, tylko tyle co na miejscu zjedzą. Trutka jest na bazie bromadiolonu, prowadzi do krwotoku wewnętrznego, bo blokuje cykl witamin K w wątrobie (antykoagulant krwi). Generalnie jest to dość bezpieczne, w razie czego witaminę K1 trzeba wszamać, ale zatruć raczej nie było. Tego typu trutki, na całe szczęście, nie są jakieś toksyczne. Nawet do produktów niebezpiecznych, wedle Ustawy, nie są zaliczane, ale uważać trzeba. Podobne rozwiązanie stosuje się w klinikach/szpitalach/szkołach.

Beeman

Beeman

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 186 postów
  • LokalizacjaToronto

Witam . A co sie stanie jak np. sowa zje takiego gryzonia?  Milego dnia

daro

daro

• Użytkownicy
  • 2813 postów
  • Lokalizacjapodlaskie

Sowy nie jedzą padliny. Mysz po zatruciu nie rusza się jak mysz i nie wzbudza zainteresowania drapieżników . Padlinę jedzą wrony ale te myszy nie są zjadane , czemu - nie wiem .

daro

daro

• Użytkownicy
  • 2813 postów
  • Lokalizacjapodlaskie

To ja pieniądze płaciłem aby kwitła na jesieni a Ty ścinać będziesz ? Miód się nie psuje chyba że pazernemu pszczelarzowi . Pszczoły zjedzą wcześniej lub przerobią. One wiedzą lepiej .

daro

daro

• Użytkownicy
  • 2813 postów
  • Lokalizacjapodlaskie

Posty przeniesiono do tematu - https://pasiekapszczelarska.pl/topic/1273-warroza/

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Stowarzyszenie "Polanka" | Ślężańskie Miody | Wolne pszczoły