Skocz do zawartości

Welcome to Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!

Twoja reklama na tym Forum? Kliknij!

Zdjęcie

Gospodarka w ulu 2/3 wielkopolskim czyli z ramką 18 cm

- - - - -

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
362 odpowiedzi w tym temacie

Michał

Michał

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 190 postów
  • Imię:Michał
  • LokalizacjaWielkopolska
  • Typ ula:wlkp 18cm

U mnie w sobotę obleciały się wszystkie rodziny. Obleciały to mało powiedziane, bo już nosiły wodę po godzinie od wylotu. Wyczyściłem im dennice, zamknąłem wkładki, ociepliłem od góry. Wiosna. W niedzielę już szał na leszczynie i pszczoły ciężkie jak żółte bombowce lądowały na ulach. Dzisiaj jeszcze temp ma się utrzymać a później pewnie znowu będą czekać na pogodę.

harcerz1020

harcerz1020

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 106 postów
  • Imię:Zdzisław
  • Lokalizacjapow. płocki
  • Typ ula:2/3 WPL

U mnie dopiero dziś od godz 11 rozpoczęły co raz liczniejsze obloty by w południe osiągnąć pełny oblot. Oblot był dość liczny. Pyłków raczej nie widziałem żeby znosiły. Na nieużytkach za siatka jest leszczyna ale chyba jeszcze nie kwitnie. W poprzednią niedziele sprawdzałem to jeszcze kotki były twarde. Wodę postawiłem przed ulem to też nie pobierały, co prawda siadały na trawie. Po godz 14 sprawdziłem przez pajączki jak jest od góry i trochę się zaniepokoiłem bo pod powałką nie ma kłębu. Tylko pod jednym pajączkiem kilka pszczółek na górze. Może niewiele ich zostało. Zapasów od gory na drugą zimę. Przed wieczorem wygarnąłem osyp z dennicy, ten z listopada i późniejszy to wydaje mi się, że to trochę dużo jedna szklanka i 1/3. Powałka zimna, a wiec nie ma czerwienia, może matka nie przeżyła? Osyp suchy bez plesni, również ramki i zapasy suche. 

Jak podają po pierwszym oblocie powinno się zasunąć dennicę i przygotować rodzinę na czerwienie. Trochę za wczesny może ten oblot. A jak marzec będzie zimny. W roku ubiegłym dwie fale dotkliwego mrozu, większego jak w styczniu i lutym. Co robić oto jest pytanie.  

harcerz1020

harcerz1020

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 106 postów
  • Imię:Zdzisław
  • Lokalizacjapow. płocki
  • Typ ula:2/3 WPL

A jeszcze zapytam, czy postawienie w powałce słoika z woda byłoby korzystne ? Czy wodę pobierają tylko dla czerwiu czy również dla swoich potrzeb?

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ślężańskie Miody | Wolne pszczoły | Stowarzyszenie "Polanka"