Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

wanienka do odsklepiania


Recommended Posts

Jaką moglibyście polecić na poczatek? Zastanawiałem się nad jakimś wynalazkiem typu duża blacha do ciasta....ale coś mi się zdaję, że to nie wyda. Na początek chciałem coś niedrogiego - myślałem o plastikowej od łysonia:

 

https://lyson.com.pl/sprzetpszczelarski/505-Wanienka-do-odsklepiania-ramek-wys-100mm-sito-plastikowe-2059766037445.html

 

albo

 

http://archiwum.allegro.pl/oferta/wanienka-do-odsklepiania-plastrow-ramek-miodu-i5213761182.html

 

chyba, że ktoś korzystał z innego domowego patentu i mógłby doradzić..

Link to comment
Share on other sites

Ja miałem przez dwa lata wariant 2 u mnie sie spisywała jedyny minus w tym przedziale ceny to waga przy zbyt gwałtownym odsklepianiu suwała sie po całym stole, czasami jedna reka musiałem trzymać żeby nie uciekała

Link to comment
Share on other sites

Ja mam wersję 1 tylko z głębszym pojemnikiem. Sam głębszy pojemnik jest ok, ale jeśli miałbym jeszcze raz kupować to rozważyłbym opcję z niskim pojemnikiem. Chociaż ciężko porównać, bo nie pracowałem nigdy na tym mniejszym.

Pozdrawiam,

Daniel

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Kiedyś widziałem chłopak używał stary nierdzewny zlewozmywak jako stół do odsklepiania.PK

I to bardzo dobry patent, wypróbowałam zlew jednokomorowy z ociekaczem, w spuście gęściejsze sitko, wszystko skapuje do podstawionej pod zlewem miski. Wcześniejszy sprzęt do odsklepiania poszedł w odstawkę :)

Link to comment
Share on other sites

No nie bardzo mi pasuje. O ile odciekanie tak to co zrobić z osklepinami ? Do zlewu ? Za mało miejsca na wieszak . Może jak bym zobaczył gotowca.Ja zrobiłem sam , drut - https://sklep.hart-metale.pl/index.php?route=product/product&path=33_86&product_id=7353 z dostawą 70 , pospawanie 20 zet , wanienki 20 . Mam wieszak  i stojak do odsklepiania. Osklepiny idą po na sito stożkowe na 1 dzień reszta po wytopie ,zostaje w wodzie na miód pitny. Co ciekawe Łysoń sit plastikowych do wanienek nie sprzedaje. Może kto zna dostawcę ?

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Chciałem wznowić temat bo niedługo sezon i trzeba już teraz zadbać o tak ważny sprzęt jakim jest wanienka lub stół do odsklepiania.

Ja osobiście po latach prowizorki typu zlewozmywak z ociekaczem z nierdzewki zdecydowałem się zbudować prawdziwy stół do odsklepiania z kwasówki , o wymiarach 800 x 1400 mm  tak żeby dwie osoby mogły spokojnie odsklepiać i było jeszcze miejsce na ramki ,

Podobne stoły , trochę mniejsze  to wydatek rzędu minimum 1500 zł. mój wg wstępnej kalkulacji zamknie się w kwocie 1000 zł . Zamówiłem już blachę perforowaną na stół do ociekacza w Perfopolu Starachowice i właśnie spawam nogi. Wstawię zdjęcia niebawem.

A jakie wanienki Waszym zdaniem sprawdzają się u Was podczas miodobrania ?

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Chciałem wznowić temat bo niedługo sezon i trzeba już teraz zadbać o tak ważny sprzęt jakim jest wanienka lub stół do odsklepiania.

Ja osobiście po latach prowizorki typu zlewozmywak z ociekaczem z nierdzewki zdecydowałem się zbudować prawdziwy stół do odsklepiania z kwasówki , o wymiarach 800 x 1400 mm  tak żeby dwie osoby mogły spokojnie odsklepiać i było jeszcze miejsce na ramki ,

Podobne stoły , trochę mniejsze  to wydatek rzędu minimum 1500 zł. mój wg wstępnej kalkulacji zamknie się w kwocie 1000 zł . Zamówiłem już blachę perforowaną na stół do ociekacza w Perfopolu Starachowice i właśnie spawam nogi. Wstawię zdjęcia niebawem.

A jakie wanienki Waszym zdaniem sprawdzają się u Was podczas miodobrania ?

Pozdrawiam

Tadek

Witam

też właśnie chcę wykonać taki stół do odsklepiania. Firma Perfopol jest mi dobrze znana wykonywałem u nich sito szczelinowe do kadzi filtracyjnej (jestem też piwowarem domowym). Czy masz może już zrobiony projekt w jakimś programie cad czy jakieś rysunki techniczne by było się na czym wzorować czy było z czego przerabiać pod siebie?? Z góry będę wdzięczny. Jeśli ktoś już wykonywał taki stolik i jest wstanie pomóc będę wdzięczny. 

Link to comment
Share on other sites

Daniel rysunków w cad nie robiłem bo to prosty projekt najpierw robisz wanienkę a później do niej dopasowujesz stelaż. Ale mogę Ci podesłać zdjęcia którymi ja się kierowałem przy projektowaniu , ale to są zdjęcia zrobione prywatnie u jednego z Kolegów więc na publicznym forum nie wypada ich pokazywać. Swój stół jak zrobię to pokażę. A odnośnie Perfopolu to też byłem tam wielokrotnie służbowo , bo kiedyś byłem zaopatrzeniowcem hutniczym w dużych zakładach mechanicznych i ich produkcja jest solidna i nawet niedawno kupowałem u nich blachę aluminiową perforowaną z owalnymi oczkami do topiarki słonecznej na spółkę z kolega pszczelarzem żeby koszty transportu zmniejszyć. 

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
  • 1 month later...

Chciałbym odświeżyć temat i zapytać czego Wy używacie? Zastanawiam się nad zakupem stołu do odsklepiania, z firmy apitec, 1000 mm z sitem z blachy preforowanej, koszt ok 1000 zł. Ktoś z Was robi na takim? Czy może na mniejszych wanienkach robicie? 

Link to comment
Share on other sites

59 minut temu, Krzychu napisał:

Chciałbym odświeżyć temat i zapytać czego Wy używacie? Zastanawiam się nad zakupem stołu do odsklepiania, z firmy apitec, 1000 mm z sitem z blachy preforowanej, koszt ok 1000 zł. Ktoś z Was robi na takim? Czy może na mniejszych wanienkach robicie? 

Ja mam metrową na dwa stanowiska na moje potrzeby 50 uli jest ok.Pochyłe dno i zawór fajnie ociekają do sucha odsklepiny.Żadne wanienki tylko stół.PK

Link to comment
Share on other sites

9 godzin temu, piotrpodhale napisał:

Ja mam metrową na dwa stanowiska na moje potrzeby 50 uli jest ok.Pochyłe dno i zawór fajnie ociekają do sucha odsklepiny.Żadne wanienki tylko stół.PK

Taki o jakim mówisz można już za 1000 zł kupić, oczywiście nie lyson. Warte ceny 1000 zł? 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Zrobione czy kupione? Widziałem w ten sam deseń, tylko dodatkowo ramkę można było włożyć i obracać nią aby odsklepić drugą stronę. Miód oczywiście krystalizuje po i ma gdzieś ludowe wierzenia. Tak da się odsklepić tylko nigdy nieprzeczerwiony plaster. A jak był chociaż raz to robi się natychmiast szyba z wosku i trza machać widelcem. Więc nowinka nie do zastosowania przez ogół. Ta pani ma naukowy tytuł dra. I wie co robi i mówi. Pszczoły ma niczego sobie. Czy jest szansa zobaczyć na wizji Wasze rodziny?

 

 

Edited by tikcop
Link to comment
Share on other sites

Metoda szybka ale....nie od dzis wiadomo ze swiatlo i temperatura zabija to co najlepsze w miodzie. Na zupelnie nowych ramkach ok, ale jak juz wosk jest starszy to wcale tak wesolo to nie wyglada. 

Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, Beeman napisał:

Chcial bym pokazac urządzenie pomocne przy odsklepianiu.  Zwlaszcza na poczatku kariery poczatkujacego pszczelarza czyli jeszcze biednego na dorobku. 

DTNcH2L.jpg

 

Taką beleczkę ze szpikulcem zrobiłem do swojego nowego stołu do odsklepiania. Standardowo w zestawie  był stojak, ale beleczka lepiej się sprawdza przy obracaniu ramkami także polecam. 

 

PS, turaj, w tym przypadku można zrobić otwór fi 80mm po środku w dnie wiadra, pod to sito a pod sito drugie wiadro.do pierwszego górnego wiadra przy dni mały otwór na wężyk od parownicy i możemy od razu pod odsklepianiu i odcieknieciu miodu wosk wytapiać :D

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Krzychu masz racje. To wiadro bylo zastepcze. Orginal w dnie ma nawiercone duzo malych otworkow. Cos w rodzaju sita. To wiadro stoi na drugim wiadrze i miod powoli odcieka z odsklepin. Dwa wiadra daje mi prefekt wysokosc do pracy.  

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.