Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Tanie ramki na aledrogo


Recommended Posts

Po przebojach z zakupem ramek na OLX /odradzam ten serwis przy zakupie stolarki, trafił mi się wyłudzacz który po miesiącu oczekiwania na realizację podwyższył cenę myśląc że jeleń w sezonie zgodzi się na towar, potem kolejny niepoważny "stolarz", który po 3 tyg. odpisuje że nie jest w stanie zrealizować zlecenia/ zakupiłem ramki na aledrogo od lucek2020 . Polecam ma super ceny, ramki super, kontakt telefoniczny na poziomie. Czas realizacji - wysyłka w każdą środę.

 

Link to comment
Share on other sites

Tanie tzn 1,55 Dadanta czopowane z przesyłką. Solidnie wykonane nie ma problemu ze składaniem itp. Niczym nie różnią się od sklepowych za 2,3 szt. Ostatnia chwila to się zrobiła teraz jak poprzednicy nierzetelni wykonawcy odwlekali mnie od kupna.

Link to comment
Share on other sites

Przydałaby się grubsza listewka. Widzę po swoich starych kupionych od innych pszczelarzy ramkach, że wygina się. Coś za coś.

Następny raz zamów sobie ramki z otworami w boczkach i drutuj w poprzek, a nie góra/dół. Nic wtedy się nie wygina.

Link to comment
Share on other sites

Tak , ruski wynalazek ma jedną wadę gorzej się drut napina. Dadant nie wielkopolski ramka z miodem waży swoje a wciągasz nie za wąsy.

Co to znaczy coś za coś  ? Co to te coś ? Ramke kupujesz raz na lata choć nie którzy bredzą o 3 letnim okresie uzywania. 20 groszy to nie pieniądz. Co 3 lata to ramki powinno się wydezynfekować dokładnie.

Link to comment
Share on other sites

Tak , ruski wynalazek ma jedną wadę gorzej się drut napina. Dadant nie wielkopolski ramka z miodem waży swoje a wciągasz nie za wąsy.

(...)

Gorszego napinania nie stwierdziłem. Poziome drutowanie mam w LN i idzie mi tak samo albo i szybciej niż w wlkp gdzie druty lecą góra/dół.
Link to comment
Share on other sites

Nie chodziło mi że źle będą napiete tylko że źle się napina , drutując lekko naciskam po zwolnieniu nacisku drut ładnie się napnie. Plus wynalazku - nie potrzebny rowek na drut. Ale to detal . Faktem jest że ramki dadanowskie przy takim drutowaniu tak się nie wyłamują. Nikt nie zmieni mentalności. A szkoda bo nie głupie to jest.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Dla kilku kolegów z forum robiłem tej jesieni ramki . W tym wspomniane Dadanta z pogrubioną górną listewką
i stwierdzam , że forum jest bardzo opiniotwórcze , bo większość ramek miałem zamówionych do drutowania poziomego . :)
Niektórzy Koledzy zamówili z rowkami po bokach , niektórzy bez . 
Widział te ramki dr Maciej Siuda z Katedry Pszczelnictwa UWM i oprócz uwagi Darka na temat braku konieczności rowkowania bocznych listewek dodał drugą .
Wg Niego przy ramkach Dadanta z pogrubiona górną listewką nie ma potrzeby czopowania górnych połączeń .
U mnie wszystkie połączenia były na czopy .
Photo0791.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ramki od Roberta sa pierwsza klasa idealnie pasuja do moich dadatow

Nie .

To po prostu Twoje Dadanty pasują idealnie do tych ramek :D

 

Niektórzy mówią , że nie ma potrzeby dawania , aż tak grubej górnej listewki .

Ramkę na wzór wziąłem od Bożeny i ją skopiowałem  .

Górna listewka ma w tym przypadku grubość 20mm.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Nie .

To po prostu Twoje Dadanty pasują idealnie do tych ramek :D

 

Niektórzy mówią , że nie ma potrzeby dawania , aż tak grubej górnej listewki .

Ramkę na wzór wziąłem od Bożeny i ją skopiowałem  .

Górna listewka ma w tym przypadku grubość 20mm.

 

 

 

W układzie kiedy taka ramka jest gniazdową i bez nadstawek lub wyższych korpusów to taka grubość jest wskazana.

Natomiast jeżeli nad nią ma być nadstawka lub korpus to pszczoły mają zwiększoną drogę do wyższego plastra.

20mm + 10mm odstęp + krata + 10mm dolna listewka górnej ramki + luzy to = + - ~5 cm.

Link to comment
Share on other sites

 

Niektórzy mówią , że nie ma potrzeby dawania , aż tak grubej górnej listewki .

Mam takie i takie wnioski mam jedne - potrzeba. Może nie w wielkopolskim ale dadant obowiązkowo.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Powiedzcie mnie po co pogrubia się górną beleczkę? Bo i tak ciężar ramki jest na zwykłej listewce, może sztywność daje bo wytrzymałości żadnej.

 

Karol

Karolu mowa o ramkach szerokich 435mm,troszkę kilogramów tam wisi na tej listewce to musi być mocniejsza żeby się środkiem nie wygięła.

 

Ostatnio często widuję  dolne listewki węższe ma to poprawić komunikację pszczół .Nie wiem czy to coś daje ale jest.PK

Link to comment
Share on other sites

Ostatnio często widuję  dolne listewki węższe ma to poprawić komunikację pszczół .Nie wiem czy to coś daje ale jest.

I polepsza wentylację .

 

Koledzy z forum w zeszłym roku tez zamawiali u mnie ramki z dolnymi listewkami 14mm.

Ktoś ... nie pamiętam już dokładnie kto (Karol , Mariusz , Łukasz  !? ) chciał nawet pierwotnie z dolną listewką szeroką na 10mm.

Ledwo ugadałem na 14mm (standardowy frez do czopowania w ramkach ma 14mm.) :)

Link to comment
Share on other sites

Dolną beleczkę można zrobić węższą ponieważ:

- polepsza wentylację ;)

- lepiej widać mateczniki rojowe, uchylając tylko górny korpus rodni

- bez względu czy wtopimy węzę do dolnej beleczki czy nie pszczoły ją ładnie dociągną plaster do niej

 

Górną beleczkę można zrobić grubszą ponieważ:

- usztywnia i wzmacnia ramkę

- nie trzeba czopować

- pszczoły nie robią na nich nadbudówek

 

Tyle teoria. W praktyce wygląda to różnie.

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

To ja powiem tylko, że jak coś to polecam ramki od Roberta, gdyż można w dużym zakresie je spersonalizować (kto chce rowki w bocznych listewkach i otwory w bocznych ten będzie je miał). Oczywiście nie są to ramki jak z fabryki czyli nie są idealnie gładkie i czasem zdarza się, że nie są idealnie spasowane ale dostawca pewny, przy okazji można pogadać i się czegoś dowiedzieć a jak ktoś chciałby drutowanie na krzyż to zapewne też byłoby do załatwienia. Cena też nie jest wygórowana. A przy obecnym zróżnicowaniu wymiarów ramek coraz trudniej znaleźć producenta, który wykonywałby "nietypowe" wymiary i zamówienia.

 

Na mnie testowaliśmy ramki wielkopolskie 18. Doszedłem do wniosku, że drut wystarczy puścić 2x poziomo, 3 nie są konieczne w takim wymiarze ramki i rowki w bocznych listewkach może nie są konieczne, ale drut tak się w oczy nie rzuca :P.

Link to comment
Share on other sites

To ja powiem tylko, że jak coś to polecam ramki od Roberta, gdyż można w dużym zakresie je spersonalizować (kto chce rowki w bocznych listewkach i otwory w bocznych ten będzie je miał). Oczywiście nie są to ramki jak z fabryki czyli nie są idealnie gładkie i czasem zdarza się, że nie są idealnie spasowane ale dostawca pewny, przy okazji można pogadać i się czegoś dowiedzieć a jak ktoś chciałby drutowanie na krzyż to zapewne też byłoby do załatwienia. Cena też nie jest wygórowana. A przy obecnym zróżnicowaniu wymiarów ramek coraz trudniej znaleźć producenta, który wykonywałby "nietypowe" wymiary i zamówienia.

 

Na mnie testowaliśmy ramki wielkopolskie 18. Doszedłem do wniosku, że drut wystarczy puścić 2x poziomo, 3 nie są konieczne w takim wymiarze ramki i rowki w bocznych listewkach może nie są konieczne, ale drut tak się w oczy nie rzuca :P.

Kolego wazeliniarz :D ,sprawdź tutaj ofertę  http://www.sulkowski.com.pl/ dowiesz się jak to powinno wyglądać wzorowo.PK

Link to comment
Share on other sites

Kolego wazeliniarz :D ,sprawdź tutaj ofertę  http://www.sulkowski.com.pl/ dowiesz się jak to powinno wyglądać wzorowo.PK

Jeśli chodzi o ramki , to Sułkowskiemu nie podskoczę .

Ale to na jego stronie , to brzmi jak dowcip :D

WIELKI SKUP WOSKU PSZCZELEGO

72.jpg

w cenie 15zł/kg.

Link to comment
Share on other sites

Po sezonie użytkowania mogę powiedzieć, że górna beleczka musi być grubsza bo wygina się pod ciężarem, po drugie i najważniejsze węza ma wymiar pod grubą ramkę i brakuje węzy przy wtapianiu. Pszczoła przy silnych pożytkach typu rzepak /nie miałem takich rok temu bo wymarzł/ odbuduje po całości, ale przy średnich pożytkach nie ciągnie i pozostaje luka u góry przez co plastry słabo przymocowane do górnej ramki osuwają się z czerwiem lub miodem.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.