Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Krainka czy Bukfast


Paweł

Recommended Posts

       Nikt nie chce nic napisac wiec zaczne ja. Nie sugeruj sie zbytnio moja opinia, bo mam tylko jedna krainke i i kilka bukfastow i to tylko jeden sezon, ale moze cos ci sie rozjasni. U mnie bukfast dynamiczniej sie rozwijal na wiosne, pszczol jest wiecej i szybciej przechodza do nadstawek no i musze przyznac ze przyniosly wiecej miodu.Krainka przeszla do nadstawki troche pozniej i przyniosla miodu mniej, ale porownujac pszczoly po obu matkach to krainka jest chyba spokojniejsza,mniej ruchliwa, bardziej trzyma sie plastrow i krainka pakuje wiecej miodu w gniezdzie, a bukfast u mnie czerwi od beleczki do beleczki niemalze, a miodzik do nadstawki. Jesli chodzi o rojliwosc to bukfast w czasi pozytku i niepogody zaczynal zakladac misecziki z podlanym mleczkiem jajkiem,ale gdy pogoda sie poprawiala pszczoly mateczniki likwidowaly same, za to im dziekuje :wub: ,za to krainka czy pogoda czy nie pogoda nie bylo matecznikow. Dodam ze bukfasty mam z zielonym opalitkiem czy zeszloroczne, a krainka to jest na pewno z 2013r albo starsza, dziadek od ktorego kupilem ta rodzinke nie umial powiedziec albo nie chcial zdradzic jaka stara jest matak, mowil tylko  ze jest ze Slowacji .

      Pawel dlaczego chcesz wymieniac matki, z tego co piszesz to twoje pszczolki przyniosly bardzo duzo miodu- GRATULACJE. Mozesz jeszcze kupic dwie takie i dwie takie , porownasz i bedziesz wiedzial co zostawic,u mnie bylo tak jak napisalem ,ale to wcale nie znaczy ze u ciebie bedzie tak samo. :)

Link to comment
Share on other sites

 

      Pawel dlaczego chcesz wymieniac matki, z tego co piszesz to twoje pszczolki przyniosly bardzo duzo miodu- GRATULACJE. Mozesz jeszcze kupic dwie takie i dwie takie , porownasz i bedziesz wiedzial co zostawic,u mnie bylo tak jak napisalem ,ale to wcale nie znaczy ze u ciebie bedzie tak samo. :)

 

Dzięki za odpowiedź - nie chcę wymieniać na razie matek - są z 2013 roku. Chcę dokupić odkład - blisko mnie oferują krainkę, na bukfasta czekam jeszcze na telefon (chodzi o odkłady). Mam 2 wolne ule wiec chciałem je jak najszybciej zapełnić.

Link to comment
Share on other sites

U mnie to bukfasty są spokojniejsze. Pewnie nie rozwikłamy tego problemu z wiadomych przyczyn , zależy od hodowcy , czy był zakup unasiennionych matek czy nie i od szczęścia , wszak w genetyce też rządzi przypadek. Ja proponuję kupić jedne i drugie i po okresie próbnym zdecydować w którym iść kierunku.

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Jak masz 2 wolne ule to juz wiesz co masz zrobic. Do jednego bukfast , do drugiego krainka, postawic na tym samym pozytku i potem zdecydujesz ktora wygrala rywalizacje B)

Link to comment
Share on other sites

Może ktoś z własnego doświadczenia podpowie w którym kierunki iść

Paweł Buckfast dobry jest na wędrówki lub do pasiek gdzie masz ciągle pożytki.Ja sie z niego wyleczyłem bo cóż ztego że przytargał korpus miodu jeżeli między pożytkami zje ten miód.Buckfast jest również dobry na robienie odkładów jego plenność czasem zadziwia. ;) Kup fajną krainkę też będziesz zadowolony.

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

Paweł Buckfast dobry jest na wędrówki lub do pasiek gdzie masz ciągle pożytki.Ja sie z niego wyleczyłem bo cóż ztego że przytargał korpus miodu jeżeli między pożytkami zje ten miód.Buckfast jest również dobry na robienie odkładów jego plenność czasem zadziwia. ;) Kup fajną krainkę będziesz zadowolony.

Dziś dzwoniłem do kolegi, od którego kupiłem 2 najlepsze do tej pory ule. Zamówiłem jeszcze 3 szt z krainką (gdyż się okazało , że to właśnie ją mi sprzedał) - jak uzbieram kasy to może i na 4 się skuszę.  Może coś gryki nazbieramy :)

Link to comment
Share on other sites

Miałem tak w ubiegłym sezonie i doszedłem do tego samego wniosku. Zalały wszystko co było możliwe. Jak przyszło do wirowania od krainki coś się wzięło a od BF prawie 0

Link to comment
Share on other sites

Podobno niezłe. Nie mam ale rozmawiałem z kolegami którzy mają. Choc w tym roku podobno jakieś niewypały - ale to tak ze słyszenia. A może lepiej spróbuj Maję od Janików jak już się do pszczelej wybierasz

Link to comment
Share on other sites

Podobno niezłe. Nie mam ale rozmawiałem z kolegami którzy mają. Choc w tym roku podobno jakieś niewypały - ale to tak ze słyszenia. A może lepiej spróbuj Maję od Janików jak już się do pszczelej wybierasz

Ta maja to nazwa linii ,czy tylko tak nazwale??

Link to comment
Share on other sites

Ja mam pierwszy sezon backfasta B1 unasiennionego od Polbarta i jest OK.  dał prawie dwa korpusy (18 -stki ) miodu , pszczoły spokojne i pracowite , wychowałem sobie kilka córek od tej mateczki i zobaczymy co będzie dalej,  to znaczy w drugiej połowie lata.

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

W zeszlym roku kupilem  RS B-174 w tym odchowuje po niej matki corki zobaczymy co beda warte jak beda tak jak matka bedzie super   coreki sa 20 rodzinach najwyzej poplyne  .

Link to comment
Share on other sites

No jak to jaka - brak wad :)

  Jeżeli zaletą jest brak wad to

-Każdy szalet jest pełen zalet - hihi.gif

Dla jasności to tak w ramach skojarzenia , bo nie mam wiedzy na temat matek o których dyskutujecie.

Pozdrawiam

Tadek

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.