Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Krainka czy Bukfast


Paweł

Recommended Posts

Tak bez złośliwości i czepiania się przy hodowli potrzebna jest rzetelna ocena terenowa wyhodowanego materiału zarodowego. Tej nie ma i nikt nie publikuje wyników.Niemcy się przekonali że sama kasa nie starczy wpompowali w samą hodowle kasy bez widocznych rezultatów.

Zasadą hodowli jest stabilizacja cech w kolejnych pokoleniach tego nie ma w tym mieszańcu. To co ja robię u siebie nazywa się dolewem krwi.  Ale to ja Jarząbek. Bez magistra zootechniki.

Link to comment
Share on other sites

Tak bez złośliwości i czepiania się przy hodowli potrzebna jest rzetelna ocena terenowa wyhodowanego materiału zarodowego. Tej nie ma i nikt nie publikuje wyników.Niemcy się przekonali że sama kasa nie starczy wpompowali w samą hodowle kasy bez widocznych rezultatów.

Zasadą hodowli jest stabilizacja cech w kolejnych pokoleniach tego nie ma w tym mieszańcu. To co ja robię u siebie nazywa się dolewem krwi.  Ale to ja Jarząbek. Bez magistra zootechniki.

Wiem,wiem twoje jak zwykle najmojsze reszta to idioci co pobudowali 700 trutowisk dla jaj. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Zapomniałem że prof. Woyke to kury hodował dla jaj.To nie moje zdanie a opinia naukowca . Ale co tam - moja racja . Nie ?

Jak rozumiem masz jak Brat Adam  Dadant 12 ramkowy i bucfast , najlepszą pszczołę we wszystkich ulach ?

 Jak rozumiem czytałeś książkę - Moja gospodarka pasieczna i wiesz że pszczoły które hodują jako bucfast pochodzą wprost od tych  z jego pasieki ?

Ciekawe.

Nie potrzeba mi tego co ,, spadkobiercy ,, z Bożej łaski,  nazywają pszczołą bucfast.Czyje małpy tego cyrk . Nie musi się podobać wszystkim.

Link to comment
Share on other sites

Odpowiedziałeś mi na moje pytania ?

Podaj mi namiary skąd wiesz o tym Panu jako o uczniu ? Bo z tego co wiem jest jednym z wielu hodowców a nie uczniem.

Nie posługuje się kategoriami głupszy czy mądrzejszy.  Dzieło się skończyło ze śmiercią teraz wielu próbuje spijać śmietankę.

Brat Adam twierdził że to jest linią syntetyczna czyli pszczołą , krzyżówka między rasowa z utrwalonymi cechami . Nigdzie na świecie nie ma zarejestrowanej linii  ni  rasy bucfast.

Masz dadanta 12 ramkowego i tę pszczołę ? Jak rozumiem nie. Trutowiska dawno stały się przeżytkiem od czasu wprowadzenia sztucznej inseminacji.Zawsze można mieć złudzenia , jak ten 80 letni dziadek sądzący że jego 35 letnia żona jest z nim w ciąży. 

Ja nie pretenduję do hodowcy , kup mi to spróbuję,  jak będzie dobra oddam kasę bo pieniędzy w błoto nie wyrzucam , dlatego mam.

Moda która jak wszystkie , przeminie.

P.S. Fukacie na Bogusia a siedzicie tam i z dziobka spijacie rewelacje. jaki jam brzydki tak jak on. Już stał się brzydki ?

Ten hodowca ma i linię krainki.

Link to comment
Share on other sites

Źródło - https://pasieka24.pl/index.php/pasieka-czasopismo-dla-pszczelarzy/70-pasieka-6-2012/718-zapomniane-trutowiska

Życzę owocnych poszukiwań i dobrego samopoczucia.

Zapytaj Władka - Luzak123 o pochodzenie .Podkreślenie moje.

ciekawe jaki procent matek odlatuje 20 km od ulika,czy jest w ogóle o czym dyskutować?
Link to comment
Share on other sites

1 Listopad.

Dzień zadumy , refleksji , wyciszenia , !

Skorzystajmy z tego.

A u mnie ksiądz rano na mszy mówił że 1 listopada to radosne święto wszystkich świętych ? A dopiero 2 listopada to dzień zaduszny czyli zadumy i refleksji  ? :)  Ale mniejsza o to nie jesteśmy wszak teologami ? i możemy źle to interpretować ?

 

 

Natomiast dyskusja na temat wyższości jednej lini nad drugą nie ma sensu  , lepiej już skupić się nad różnicami obu tych lini i porównaniami ich w różnych miejscach pożytkowych jakie są do dyspozycji u nas w Polsce.

Jakoś najwięksi adwersarze u nas nie napisali o swoich doświadczeniach ??? Tylko przytaczają jakieś informacje medialne.

Napiszcie o swoich doświadczeniach u siebie w pasiece z tymi liniami !!!!!

A dla chcących dojąć prawdy ? Niech każdy kupi sobie kilka matek od różnych hodowców i sobie je porówna u siebie w pasiece i zobaczycie gdzie jest racja ? :D :D Ja tam na drugi rok kupuje sobie strusie  :D  :D 

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Ja powiem tak że ta gówniana jedna matka bf miała dwie cechy które mi się nie podobały. Rabuśnica , taka cicha , ( geny włoszki) i wiosną z powodu totalnego zalania gniazda zapasami czerwienie opóźnione o ok. 2 tygodnie. Łagodniejszej pszczoły nie miałem a po 3 pokoleniu najostrzejszej.

Skąd wiem że rabuśnica ? Przed jesiennym podkarmianiem ogołociłem ze wszystkich,  co było możliwe,  zapasów , nie podkarmiałem a na koniec kłąb wisiał pod ramkami bo wszystko zalane a i to czerw był w wolnych komórkach. Może Prima jest wrażliwa ale u mnie rzepak to 30 -60 % miodu . Nie stać mnie na machnięcie ręką  , drabiny mam 2  - 7 i 9 m. :D

Ktoś kto chwali to to powinien mieć , ja podobnie jak twórca bf mam ul dadant 12 ramkowy bo w 100% zgadzam się z tym co napisał. Co do bf jeśli bym miał tę pszczołę to od niego a nie od kasiarzy.Co do płaczących że nie warto zmieniać typu ula , to w zeszłym sezonie z warszawiaka do 12 ramkowego dadanta przełożyłem 25 rodzin i wziąłem 70 % miodu . No cóż a czemu tylko tyle ? Ano bom frajer i musiałem się spieszyć.

U mnie 4 pasieki za stodołami w pokrzywach . Tak więc jak co precyzyjnie za którą stodołą najlepsze trutowisko. :P

Testowałem dla tego tylko jedna  , f2 po zarodowej od KB z Danii. Po papiery do Luzaka123. Mi starczy jego słowo.

Link to comment
Share on other sites

Daro, buckfast rzeczywiście lekko później dochodzi do pełnej siły niż niektóre krainki. Jednak z rzepaku może miodu przynieść więcej. Mam ule wlkp 18cm, gniazdo przez większość sezonu to dwa korpusy, miejsca na czerw wystarczająco. Jakbym dzisiaj zaczynał, to pewnie wszedłbym w dadanty lub langa 2/3, sam nie wiem który lepszy.

Buckfast jest pszczołą bardzo dobrą o ile wiesz jak z niej korzystać. Pasieka wędrowna korzystająca z wierzby, rzepaku, facelii, gryki i nawłoci/ spadzi może dać Ci spokojnie 100kg miodu z ula. Tylko daj mi takie piękne pożytki... Ul z buchfastem przy domu na słabych ziemiach, przy polach kukurydzy i wielu stawach jak jest u mnie nie da miodu wcale. Pszczoła kaukaska da mi za to ok 20-30kg, zależy od roku.

Pszczoły mam od 2010 roku, zatem kilka sezonów za mną. Każdy inny. Trochę doświadczenia, więc nabyłem. Co więcej nie jest to jedno doświadczenie powtórzone 8 razy, tylko 8 lat totalnie od siebie różnych. Zmieniło mi się wszystko, od ula, pożytków po pszczoły i podejście do nich. Wiem zatem, że nie ma jednej właściwej pszczoły i wielką sztuką jest dobranie jej do swojej pasieki.

  • Lubię 3
Link to comment
Share on other sites

 

Wiem zatem, że nie ma jednej właściwej pszczoły i wielką sztuką jest dobranie jej do swojej pasieki.

I nigdy nie będzie.

 

Jednak z rzepaku może

Cóż wolałbym bez może.Dla tego dadant , silne rodziny .

Dla tego nie przybijam do krzyża tych co mają bf. Uważam że na 80 % powierzchni Polski to pożytki słabe i średnie. Nie mam czasu i siły na wożenie a i większy zbiór nie zrekompensuje kosztów wywozu.

Każdy sam decyduje i KAŻDY ma prawo oceniać bo za matki płaci sam .

Krainki też różne,  Prima mi się podoba bo po zimie od razu wchodzi na pełne obroty i najwcześniej zaczyna loty , późno kończy, nie przeszkadzają upały . Cały czas ruch w interesie. Rodziny silne i liczne.  Podobnie sklenary tylko też gdzie te prawdziwe ?

Może kto wie co znaczy cyfra w niemieckim świadectwie , stopień imbredu ?

P.S. Wielkopolskie sprzedać łatwo. Langstrot , dadant bardzo zbliżone w Polsce ramka prawie jednakowa. :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.