Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Ul warszawski zwykły - ilość ramek


Recommended Posts

Mam kilka różnych uli na ramkach warszawskich zwykłych - po obserwacji 3 miesięcznej zaczynam się zastanawiać, czy 18 ramek to nie jest za mało... Wczoraj robiłem przegląd w najsilniejszej rodzinie - na szczęście jest to długi ul i stwierdziłem, że muszę dodać ramek na rodnię i na skraju na nakrop. Dotychczasowe 18 były wszystkie zapełnione czerwiem, nakropem i poszytym w 1/3 miodem. W sumie dodałem jeszcze 5 sztuk samej wenzy. Jak sobie radzić w przypadkach, gdzie mieści się tylko 18-19 ramek?

Link to comment
Share on other sites

Mówi się że ul miodu nie przynosi. Może ,zaczynałem w warszawiakach ,bo taką rodzinę mogłem kupić. Powiedziałem sobie nigdy więcej i co ?

A no mam znów. I napewno nie dla miodu.Za ciasne, za małe. Wywirować 200 litrów z warszawiaka przez dzień samemu - nieraealne . W dadancie  zdjęcie nadstawek , na pakę i do domu.

Link to comment
Share on other sites

Na warszawiakach nigdy nie chciałem gospodarować .
Wyciąąąąągasz ramkę z ula a ona nigdy się nie kończy :D
Wolę ramkę nisko-szeroką .
A jedyny warszawiak , którego dostałem w spadku stoi do dziś . . . a jakże .
Tylko trochę go przerobiłem
100_7867.JPG

Link to comment
Share on other sites

Ja na początku gospodarowałwm na ulach warszawskich zwykłych i właśnie około 18 ramek gniazdowych wchodziło na komplet , ale jeszcze oprócz tego miałem skrzynkę nadstawkową i w niej na całej długości ula nadstawki o wysokości około 16 - 18 cm w zależności od ula bo były różnice w wielkości ramek . Bez nadstawki ul by był na pewno za ciasny a i z nadstawką teraz też jest za ciasny bo zmieniły nam sie pszczoły. Mało kto ma jeszcze nasze poczciwe kundelki rasy środkowoeuropejskiej które nie osiągały takich rozmiarów rodziny jak współczesne krainki czy bacfasty. No i ta agresywność , teraz pszczoły są o wiele łagodniejsze. Mam jeszcze jeden ul warszawiak z pszczołami i o dziwo dwa razy z niego już brałem miód z nadstawki chociarz w tym roku nie miałem rzepaku bo był posiany za daleko od pasieki ponad 1,5 km.

Ale do nauki pszczelarstwa i dla niedzielnych pszczelarzy ten ul jest idealny bo jest praktycznie "bezobsługowy" i pszczealrz ma tylko wstawiać ramki w odpwiednim czasie i wybierać miód jak nadstawki są pełne.

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

A no i ja mam te Warszawiaki choć trochę nietypowe, ale ...

Od tej jesieni robię wyprzedaż tych uli. Gospodaruje się jako tako ale przy obfitych pożytkach tragedia.

Poza tym co mnie denerwuje to ten wianek miodu na górze ramki. Nigdy tego nie ważyłem ale pewnie 0,7 L miodu na każdej by było. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.