Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

podawanie starej matki do odkładu


Recommended Posts

Czy można podać do odkładu utworzonego kilka dni temu ramkę z pszczołami i starą matką z innego ula? (po uprzednim zerwaniu mateczników w odkładzie). Czy powinienem odczekać po zerwaniu mateczników? Czy podawaną ramkę z matką umieścić na jakiś czas w izolatorze? Jeśli tak to na ile?

Jedna rodzina mi się roi a nie chce tworzyć na tą chwilę kolejnego odkładu więc pomysł aby matulę wyeksportować do innego odkładu.  

Link to comment
Share on other sites

Szanse powodzenia nikłe. Gdyby to jeszcze była matka z macierzaka z którego był robiony odkład...ale po kilku dniach pszczoły mają już swój zapach i nawet takowej raczej by nie zaakceptowały. Obca matka , jeszcze z rodziny o nastroju rojowym nie ma prawa być przyjęta. Jeśli chcesz , możesz raczej spróbować osłabić ten rójkowy ul i przerzucić część młodej pszczoły do odkładu a w ich miejsce wrzucić węzy.

Link to comment
Share on other sites

A co u mnie zrobić. Mam mocną rodzinkę ul korpusowy, która weszła w stan rojowy, są 2 mateczniki zasklepione. Pszczoła dobra i jesienią ładnie szła, więc pokusiłbym się o jej rozmnożenie. Dodałem im węzy odebrałem miód z 1 ramki. Nie chcą dziadówy iść w półnadstawkę. Odebrać im ramkę z matecznika wraz z obsiadaną pszczołą i zasiedlić wolny ul dosypać innej pszczoły?

Link to comment
Share on other sites

Można !     Kto Ci zabrania :)

Zapamiętaj :nigdy nie ma100% gwarancji sukcesu przy poddawaniu matek !

 

-Ma nie być larw ani mateczników w odkładzie

-poddaj ramkę z pszczołami i matką z boku  a jakbyś jeszcze odkład spryskał wodą z miętą .

 

- jest coś takiego jak klateczka , Służy do przetrzymywania i poddawania matek. Jeżeli dajemy matkę w klateczce do ula to także chroni ona w jakimś stopniu matkę przed napastnikami. Po niej widzimy co zamierza rodzina zrobić z królową .

Link to comment
Share on other sites

A co u mnie zrobić. Mam mocną rodzinkę ul korpusowy, która weszła w stan rojowy, są 2 mateczniki zasklepione. Pszczoła dobra i jesienią ładnie szła, więc pokusiłbym się o jej rozmnożenie. Dodałem im węzy odebrałem miód z 1 ramki. Nie chcą dziadówy iść w półnadstawkę. Odebrać im ramkę z matecznika wraz z obsiadaną pszczołą i zasiedlić wolny ul dosypać innej pszczoły?

Mikolaj ja to przerabialem w zeszlym tygodniu. Jak masz juz mateczniki to odebranie jednej ramki nawet tej z matecznikami nie zmieni nastroju rojowego w roboczy.Ja robilem tak albo odklad jednoramkowy ze stara matka do tego dwie ramki oslonowe (jedna z pokarmem druga to ladny susz , dla matki) i troche pszczol z nadstawki, alb jak mi braklo odkladowek  :)  robilem sztuczne rojki. Rojke taka robilem nastepujaco, bralem 3-4 ramki bez pszczol z czerwiem na wygryzieniu i dawalem do slabszych rodzin , w srodek gniazda w miejsce tych zabranych ramek , dawalem ramki z weza, przed ulem trzeba zainstalowac podest, (ja bralem pelna dennice), na wysokosci wylotka ale tak zeby dennica nie dotykala dennicy ula z pszczolami , okolo 10cm przed. Potem wszystkie pszczoly trzeba strzasnac na ten podest , razem z matka, niszczac od razu mateczniki. i Teraz znalazlem informacje w necie ze takie strzasniete pszczoly trzeba zostawic na kilka godzin, ja jako ze nie mialem czasu to podest dosuwalem delikatnie do ula po kilku minutach. czekalem tylko tak dlugo z boku az wejdzie matka  i potem jechalem do domu. Zebym nie zrobil to na slowo bym nie uwierzyl, pszczoly mysla ze sie wyroily i zaczynaja pracowac jak traktorki :) . W tych rodzinach gdzie nie mialem juz co robic z czerwiem na wygryzieniu to nie wyjmowalem tych ramek tylko dodawalem polnadstawke bez kraty z weza.zycze powodzonka ;)

Link to comment
Share on other sites

A co u mnie zrobić. Mam mocną rodzinkę ul korpusowy, która weszła w stan rojowy, są 2 mateczniki zasklepione. Pszczoła dobra i jesienią ładnie szła, więc pokusiłbym się o jej rozmnożenie. Dodałem im węzy odebrałem miód z 1 ramki. Nie chcą dziadówy iść w półnadstawkę. Odebrać im ramkę z matecznika wraz z obsiadaną pszczołą i zasiedlić wolny ul dosypać innej pszczoły?

przeżuć dwie ramki zaczerwione do górnego korpusu w to miejsce węza a połówki daj miedzy dolny a górny korpus pełno wymiarowy.

Sztuczna rujka jak najbardziej musisz im pomieszać w głowach

Link to comment
Share on other sites

  sok_mir   Wszystko ładnie , pięknie ze sztucznym rojem  , Tylko nie u wszystkich tak można zrobić .Ja mam koło domu działeczkę na ule 7 na 15 metrów .Za płotami z każdej strony sąsiedzi , już raz policję nasłali .Dlatego musiałem załatwić miejscówkę w lesie , ale sposób oczywiście dobry .Pozdrawiam .

Link to comment
Share on other sites

Czy można podać do odkładu utworzonego kilka dni temu ramkę z pszczołami i starą matką z innego ula? (po uprzednim zerwaniu mateczników w odkładzie). Czy powinienem odczekać po zerwaniu mateczników? Czy podawaną ramkę z matką umieścić na jakiś czas w izolatorze? Jeśli tak to na ile?

Jedna rodzina mi się roi a nie chce tworzyć na tą chwilę kolejnego odkładu więc pomysł aby matulę wyeksportować do innego odkładu.  

Połącz to na gazetę.PK

Link to comment
Share on other sites

Sok mir chyba trzeba jeszcze tą metodą sztucznej rujki odymić je by się opiły miodem, jak przed rójką.

U mnie jest problem z tymi ulami korpusowymi bo kupowałem je ro temu jako 1 korpus i pół nadstawka. Wykombinowałem że odebrałem im i innemu takiemu samemu ulowi 1/2 i teraz mam w ulu z matecznikami 2 takie same korpusy. Przełożyłem czerw na górę. Ramkę z matecznikami i obsiadaną pszczołą dałem do pustego ula niech se pielęgnują matkę. Rodzina w gnieździe nie miała żadnych mateczników. Ramkę z węzą pociągnęły w niecałą dobę, więc ciasnota i brak zajęcia dla woszczarek.

 

Obecne załamanie pogody nie ciekawie wróży na stany rojowe.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.