Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

dojrzewanie miodu


Recommended Posts

czy pszczoły poszywają miód jak są w nastroju rojowym? Nie wiem czy wirować czy nie. Od tygodnia nie chcą poszywać. Nadstawki wlkp. pełne miodu. Ciężkie jak diabli. Dałem półnadstawki i je też zaczęły zalewać ale ani jednych ani drugich nie poszywają. Poszyte może 20%  każdego plastra.

Porobiłem odkłady bo pszczoły wariują. Teraz cały tydzień do niedzieli ma lać. Tylko środa ma być pogodna   i to chyba szansa aby coś odwirować. Ale się zastanawiam czy się nie wstrzymać jeszcze aby zasklepiły. Z drugiej strony boje się, że ze względu na pracę nie dopilnuje i mi prysną z tym miodem.

Link to comment
Share on other sites

Weźcie mnie nie straszcie, ja jadę jutro po mój rzepak jak byłem w czwartek zaczynały od góry poszywać jak stuknąłem nic nie leciało :D teraz dwa dni niepogody to może jutro z samego rana jak pogoda pozwoli jadę i biorę te najwyższe korpusy :D są pełne już drugi tydzień chyba starczy zresztą wyżej nie będe dokładał bo nie mam już co a poza tym nie będę zaglądał do uli po drabinie bo wyższe niż dzisiejsze u Jarka będą :D

Link to comment
Share on other sites

Ta pojadę na rzepak kilkadziesiąt km po kilka ramek do domu z powrotem odwirować sprawdzić czy w miarę ok i potem jeszcze raz drałować po resztę nie widzi mi sie to Piotrze :D jam nie na emeryturach żeby się tak bawić, zrobić robotę i do drugiej na pilarce przy ulach albo do trzeciej za kierownice i heja :D

Link to comment
Share on other sites

Ta pojadę na rzepak kilkadziesiąt km po kilka ramek do domu z powrotem odwirować sprawdzić czy w miarę ok i potem jeszcze raz drałować po resztę nie widzi mi sie to Piotrze :D jam nie na emeryturach żeby się tak bawić, zrobić robotę i do drugiej na pilarce przy

Link to comment
Share on other sites

To można jeszcze kupić refraktometr do miodu , rzecz w prawdziwej pracowni niezbędna tylko żeby wynik był miarodajny to trzeba coś odwirować.

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Refraktometr mam po drodze do moich dziewczyn u kolegi z koła :D chyba podjadę i pożyczę na chwile. Jak by tak zbadał z kilku komórek też dało by jakiś wiarygodny wynik ?? 

Link to comment
Share on other sites

 

taaa wiruj najwyżej sfermentuje jeszcze jak moze rzepak

Nie masz Artur zielonego pojecia a się wymądrzasz. Jak będziesz zebami kiedyś wyciągał posklepiony rzepakowy z ramek to wspomnij mnie . Sa tu tacy co pamiętają moje słowa. NIGDY  mi miód nie sfermentował. Refraktometru nie mam.

Miód rzepakowy zrobi beton i ramki nie będa posklepione. Czytać trzeba . Ze zrozumieniem i chłopie więcej pokory dla pszczół bo nie zawsze jest tak jak napisano - to się nazywa doświadczenie zdobyte praktyką.

;)

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Nie masz Artur zielonego pojecia a się wymądrzasz. Jak będziesz zebami kiedyś wyciągał posklepiony rzepakowy z ramek to wspomnij mnie . Sa tu tacy co pamiętają moje słowa. NIGDY  mi miód nie sfermentował. Refraktometru nie mam.

Miód rzepakowy zrobi beton i ramki nie będa posklepione. Czytać trzeba . Ze zrozumieniem i chłopie więcej pokory dla pszczół bo nie zawsze jest tak jak napisano - to się nazywa doświadczenie zdobyte praktyką.

;)

Widzisz Daro dziś właśnie rozmawiałem w tym temacie z doświadczonym kolegom - nigdy nie wiruje nie poszytego rzepaku... Woli trochę zostawić pszczołom niż tłumaczyć się nabywcom co się z tym miodem porobiło... Dzisiaj u siebie sprawdzałem - miód do połowy poszyty, nie krystalizuje, ale komórki nie poszyte błyszczą świeżym nakropem. Czekam.

Link to comment
Share on other sites

Guest Imker

mój sąsiad też miał takie zielone pojęcie że mu ludzie miód do sklepu odnosili i wszystko pszczołom dał do przerobu 

 

wolę zębami ten miód wygryzać jak mnie mają szerokim łukiem omijać 

 

jak to mówią " Ty masz prawo mieć swoje zdanie.... ja mam prawo mieć je w du**e"...... i na odwrót

 

tak że róbta jak chceta

 
Link to comment
Share on other sites

A ja spytam się - ile żeście razy kręcili ten miód ? Bo jak na razie moją opinię stawiacie przeciwko opini - sąsiadów , kolegów. Nie mając własnego doświadczenia negujecie moje.

Dokładnie Arturze , czyje małpy tego cyrk. Mnie nikt nie omija , miód sporzedaję do lutego ile bym nie miał. Każdy mnie zna i wie jak co komu gębę obić .

Mi nikt nigdy niczego nie odnosił . Daj Boże aby tak zostało . Nie mam czasu na pierdoły i pokazał jaki stożek robi mój ten niedojrzały miód.

Pszczoły swój będą też mieli. Ja mam Dadanta nie wielkopolskie . Nie gmeram po gnieździe a zbieram śmietankę.

Mazi pogadamy. Kiedy wirujesz?

  • Lubię 3
Link to comment
Share on other sites

A ja spytam się - ile żeście razy kręcili ten miód ? Bo jak na razie moją opinię stawiacie przeciwko opini - sąsiadów , kolegów. Nie mając własnego doświadczenia negujecie moje.

Dokładnie Arturze , czyje małpy tego cyrk. Mnie nikt nie omija , miód sporzedaję do lutego ile bym nie miał. Każdy mnie zna i wie jak co komu gębę obić .

Mi nikt nigdy niczego nie odnosił . Daj Boże aby tak zostało . Nie mam czasu na pierdoły i pokazał jaki stożek robi mój ten niedojrzały miód.

Pszczoły swój będą też mieli. Ja mam Dadanta nie wielkopolskie . Nie gmeram po gnieździe a zbieram śmietankę.

Mazi pogadamy. Kiedy wirujesz?

Jak poszyją minimum w 3/4 chyba, że zacznie wcześniej krystalizować, ale nic na wszelki wypadek.

Link to comment
Share on other sites

Na razie niepogoda więc jest szansa że trochę zjedzą i pozostały odparują. Ale u każdego może być ina sytuacja i nie można uogólniać. U mnie na pewno w tym roku będzie pomieszany mniszek z rzepakiem , co może i lepiej. Następny pożytek u mnie to akacja , wiec jest jeszcze trochę czasu myślę , że około dwa tygodnie , więc jest czas na odparowanie i zasklepienie miodu który teraz jest w ulach ,  no i zapowiadają za tydzień upały więc akacja pewnie znowu będzie pomieszana ze spadzią. Ale jak będzie to zobaczymy.

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Ja dzisiaj wziołem 40 L rzepaku w 80 % niezasklepiony i gesty jak cholera Daro ma racje było trzy dni niepogody pszczoły już ładnie zagęściły a to co miały poszywać to jeszcze odsklepiły od czwartku kiedy byłem u nich ostatnio.

 

I powiedzcie mi podobno zasklepionego nie ruszają tylo jedza niżej lub po bokach a u mnie dziś w 4 ulach (różne matki ;D ) wióry się sypały i łebki w miodzie ktoś mi to wytłumaczy ???

Link to comment
Share on other sites

W sobote odwirowalem troche rzepaku i miałw wrażenie że w nie poszytych częściach plastrów miód był gęściejszy jak pod zasklepem.

Może mi się tylko wydawalo?

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Ot i cała prawda o zasklepianiu miodu. Tylko pełne komórki miodu są zasklepiane, niepełnych nie zasklepiają. Jak pisze Nacek u mnie podobnie zasklepione komórki są płynniejsze niż niezasklepione. Najwidoczniej cały czas w niepogodę odparowują i niezasklepiony jest mega odparowany.

 

U mnie temperatura poniżej 10 st i nie mogę odebrać miodu. Zeżrą go ze smakiem, a ja obejdę się smakiem!

Wczoraj zdążyłem odwirować 3 mocniejsze ule i jedynie około 18 L miodu mniszkowego.

 

Powiedzcie mi jak tą elektryczną miodarkę Łysonia czyścić. Czy ten cholerny kosz można zdjąć? W starej ręcznej na korbkę fajnie miodek spływał, sprawnie się czyściło, a w tej jakieś podwójne dno pod koszem. Miód gęsty zalega, przed kranikiem 1-2 cm próg gdzie miód stoi nawet po przechyleniu miodarki.

Link to comment
Share on other sites

I po to pszczelarze wymyślili  ule z niską ramką , co daje trochę lepsze wyniki pod tym względem bo ten rzadszy miód zostaje w większym stopniu w niższym korpusie którego nie musimy wirować z górnym i później piszą że np. rzepak kręcili dwa czy trzy razy ,  a chodzi o ten z niższego korpusu.

Pozdrawiam

Tadek

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.