Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Kiedy dokładnie wychodzi rój


Recommended Posts

Witam serdecznie,

 

Powiedzcie mi kiedy dokładnie wychodzi rój:

 

1. kiedy zbudują miseczkę i matka złoży tam jajo

 

2. kiedy jest zasklepiony matecznik.

 

3. Kiedy im odwali i wylatują na hura ( wtedy rodzina zakłada mateczniki )

 

Czy są jakieś inne stany wyjścia roju?

 

 

Pytam dlatego bo wczoraj przeglądałem gniazdo jeden z rodzinek i były zasklepione mateczniki ( pozrywałem je) Pszczół na moje oko było sporo więc nie wiem czy wyszedł rój czy może mateczniki były z innego powodu.

 

 

Może być teraz tak, że pozbawiłem rodzinę wyhodowania matuli.

 

Karol

Link to comment
Share on other sites

Rój wychodzi wtedy kiedy  kiedy chce wyjść. !  A kiedy chce ?? Ano wtedy kiedy spełni się jeden lub więcej czynników wpływających na powstanie nastroju rojowego w rodzinie , Nie chce mi się i nie mam za bardzo czasu  przepisywać podręcznika pszczelarskiego , gdzie wszystkie te czynniki sprzyjające powstaniu nastroju rojowego w rodzinie pszczelej są dokładnie opisane. Poza tym też mają znaczenie skłonności genetyczne rodziny pszczelej w tym zakresie. Rój wychodzi wtedy kiedy jest w miarę ładna pogoda i raczej w pierwszej połowie dnia lub wczesnym popołudniem. Może  Ci ta lektura pomoże http://kolo-pszczelarzy.pl/zapobieganie-rojce-postepowanie-z-rojem/

Pozdrawiam

Tadek

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Po kilku dniach niepogody ( tak jak było teraz) i jak masz silne pszczoły (może i średnie wystarczą) pierwszy ładny dzień daje duuuuuże prawdopodobieństwo rójki. Szczególnie w maju. Możesz mi wierzyć lub nie -przerabiam rójki drugi sezon i nauczyłem się tyle,  że zrywanie mateczników nie wystarczy - jak będą chciały wyjść to wyjdą i jako mało doświadczony pszczelarz nie upilnujesz. Jedyne w moim przypadku skuteczne działanie  - zrobić jedno lub dwu ramkowy odkład ze starą matką a do rodziny podać po 8 dniach matkę jednodniówkę- zrywając wcześniej wszystkie mateczniki. Powinny przyjąć bez problemu. Będziesz miał jakiś krótki okres bezczerwiowy ale jak dojdzie do rójki to nie dość ze istnieje ryzyko , że nie złapiesz roju a i matka wygryziona z matecznika będzie nie oznakowana.  Przyznam szczerze, że dla mnie - mało doświadczonego pszczelarza)  temat rójek jest najtrudniejszym do opanowania elementem pszczelarzenia. Walka z warozą czy hodowla matek to przy tym pikuś. 

Jeszcze jedna rzecz - widać tu problem nieoznakowanych matek - jakbyś miał oznakowaną to znajdziesz ja raczej dość szybko na ramce pomiędzy pszczołami i wiesz czy się rodzina wyroiła czy nie.

Pozdrawiam

Waldek

  • Lubię 3
Link to comment
Share on other sites

Po kilku dniach niepogody ( tak jak było teraz) i jak masz silne pszczoły (może i średnie wystarczą) pierwszy ładny dzień daje duuuuuże prawdopodobieństwo rójki. Szczególnie w maju. Możesz mi wierzyć lub nie -przerabiam rójki drugi sezon i nauczyłem się tyle,  że zrywanie mateczników nie wystarczy - jak będą chciały wyjść to wyjdą i jako mało doświadczony pszczelarz nie upilnujesz. Jedyne w moim przypadku skuteczne działanie  - zrobić jedno lub dwu ramkowy odkład ze starą matką a do rodziny podać po 8 dniach matkę jednodniówkę- zrywając wcześniej wszystkie mateczniki. Powinny przyjąć bez problemu. Będziesz miał jakiś krótki okres bezczerwiowy ale jak dojdzie do rójki to nie dość ze istnieje ryzyko , że nie złapiesz roju a i matka wygryziona z matecznika będzie nie oznakowana.  Przyznam szczerze, że dla mnie - mało doświadczonego pszczelarza)  temat rójek jest najtrudniejszym do opanowania elementem pszczelarzenia. Walka z warozą czy hodowla matek to przy tym pikuś. 

Jeszcze jedna rzecz - widać tu problem nieoznakowanych matek - jakbyś miał oznakowaną to znajdziesz ja raczej dość szybko na ramce pomiędzy pszczołami i wiesz czy się rodzina wyroiła czy nie.

Pozdrawiam

Waldek

W pełni się pod tym podpisuję. W ulach z matkami znakowanymi wczoraj bez problemu zrobiłem odkłady ze starymi matkami - po weekendzie mają przyjść matki od Strzyża to pozrywam mateczniki ratunkowe i poddam.

W rodzinach z matkami nieoznakowanymi robię tak - rodnia nad miodnię, na folię, wylot z przeciwnej strony niż miały - miodnia idzie na dół i dokładam tylko ramkę z czerwiem. Po jednym dniu pszczoła lotna która zostaje w 99% na dole wraca do roboty, pszczoły na górze też pracują - po 7-10 dniach połączę powtórnie. Jutro jadę podzielić w ten sposób kolejne 3 rodziny, które dzisiaj okupowały wylot... Walczę :-) Dwie rójki już zebrałem, jedna 5 maja, jedna wczoraj... Ciekawe ile poszło... Ale wczoraj przy przeglądach tylko w 3 ulach nie było jajek, a do tego po 1 wygryzionym mateczniku... Wesoło, oj wesoło. Tak jak piszesz - warrozę sie ogarnie, hodowlę matek też, ale z naturą trudno wygrać. Chyba, że uda nam się wytłumaczyć pszczołom, że tworząc odkład rozmnażamy je za nie i nie muszą już wiać :-)

Link to comment
Share on other sites

morzedrzungli mateczniki w rodzinie nie zawsze oznaczają nastrój rojowy,od tego trzeba zacząć . Mogą być ratunkowe jak podpowiada Radek40 , na cichą wymianę , i rojowe.

Mateczniki te w większości przypadków da się rozpoznać.Przy nastroju rojowym samo  zerwanie mateczników nie załatwi sprawy -całkowita zgoda. Czasem uda się , ale w większości to walka z wiatrakami .Metoda z odkładem nie jest zła .

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Dzięki za odp.

 

Wczoraj zrobiłem przegląd i matka jest, czerw zakryty od dechy do dechy, jajek nie widziałem. Mateczniki we większości były na górze ramek około 7 i 4 miseczki puste. Robotę  mają bo miodu naniosły cały korpus 12 ramek,  do tego co  jakiś czas wymieniam ramki na których zimowały na węzę.

 

Jedyne co przychodzi mi do głowy to to, że są to mateczniki rojowe albo cicha wymiana bo matka przestała czerwić z jakiś powodów.

 

Karol

Link to comment
Share on other sites

Moim zdaniem jak przestała czerwić i nie widać jajeczek to za chwilę będzie na drzewie. Z drugiej strony wyroiły mi się rodziny, które zaraz przejrzałem a tam o dziwo świeżutkie stojące pionowo jajeczka jednodniowe. Także tutaj żadnej reguły nie ma.

 

Pozdrawiam

Waldek

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Witam. Mam taką sytuację, która trochę mi nie pasuje do książkowej wiedzy a praktycznej bardzo mało ze wskazaniem na bardzo.

Mam 4 rodzinki w leżaku Dadanta na śr. 12 ramkach. Pszczołom chyba nie jest za ciasno bo podaję węzę do rozszerzenia gniazda.

Wczoraj robiłem przeglądy i w każdym ulu było po 3-4 mateczniki były nawet zasklepione. Dla mnie to jest trochę zaskoczeniem bo:

- pracują normalnie, ruch na wylotku

-podaną ramkę węzy odbudowują w 5 dni

- matka czerwi bo widziałem w każdym ulu jajeczka

- za zatworem nie gromadzą sie, czyli jak sądzę nie jest w gnieździe za ciepło.

To po licho im te mateczniki?

Link to comment
Share on other sites

Być może bo jest tego sporo, są całe ramki zawalone. No i mam teraz problem bo ule pełne, kraty wstawione i brak ruchu z tymi ramkami. Nie ma już gdzie podawać węzę na pełnych ramkach. Dałem im nadstawki na 1/2 po cztery ramki choć z pożytkiem teraz cienko. Poprawi się jak w czerwcu zakwitnie kruszyna. Tak na wypadek gdyby było im ciasno albo woszczarki się nudziły.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

A czerw trutowy jest, bo u mnie nie ma ?

Ja też chcę mieć takie pszczoły, które roją się na przełomie kwietnia i maja. Dajcie jakiś namiar, to odżałuję parę groszy i wymienię te swoje nygusy na bardziej plenne.

Link to comment
Share on other sites

7 minut temu, irkor napisał:

A czerw trutowy jest, bo u mnie nie ma ?

Ja też chcę mieć takie pszczoły, które roją się na przełomie kwietnia i maja. Dajcie jakiś namiar, to odżałuję parę groszy i wymienię te swoje nygusy na bardziej plenne.

Czytaj uważnie forum to takich znajdziesz co to zapomnieli w porę poszerzyć gniazda.

Link to comment
Share on other sites

Tadek, Ty jako "stary pszczelarz" dobrze wiesz, że nie ma to żadnego znaczenia w kwietniu.

Pszczoły nie są takie głupie i same nie dążą do samozagłady.

No chyba, że warroza je po kostkach skubie, ale to raczej jesienią, ale nie w kwietniu.

Link to comment
Share on other sites

Ja przy poszerzanie gniazd w połowie kwietnia (ledwo 12 st., bez liści na drzewach) widziałem już czerw trutowy. 

 

Wczoraj przed 12.00 w temp średniej w dzień 12 st. Gdy mocniej przygrzalo na pasiece a jest tam bezwietrznie więc i cieplej - wyszła rójka i upodobała sobie siatkę pod poprzeczką - dużo liści, i pszczoły miały złudzenie sufitu. Łatwo zdjęta została. Odbudowuje węzę na wielkopolskiej 18tce. Dzisiaj było cieplej ale nie było rójki żadnej. Za to bardzo agresywnie latały na rzepak i do lasu. 

 

W kilku rodzinach w nadstawkach już coś jest. A tak naprawdę to szansę na zbieranie nektaru to mają dopiero od kilku dni i to i tak nie codziennie ze względu na temperaturę 

Edited by Krzychu
Link to comment
Share on other sites

Krzysztof jedna rójka to może zawsze się przydarzyć w do końca nie jasnych okolicznościach i najlepszemu hodowcy i tu liczy się raczej ile rójek procentowo w skali pasieki to miało miejsce , tak że nie bierz sobie do serca że spotkało to Ciebie . Mnie jedna rójka wyszła w ubiegłym roku w końcu lipca i też ciekawy przypadek ? Ale ważne by było teraz w okresie przed rójkowym przeczytać sobie w podręcznikach pszczelarstwa i zapisać na kartce jakie czynniki wpływają na powstanie nastroju rojowego i punkt po punkcie sprawdzać u siebie w pasiece i oceniając punkt po punkcie ryzyko powstania rójki i zadać sobie pytanie:

- Czy ja wszystko zrobiłem dobrze i tak jak zalecają podręczniki ,  żeby zmniejszyć ryzyko rójki ?

Wiadomo rójki to naturalny sposób rozmnażania pszczół i 100% wyniku ograniczenia nigdy nie osiągniemy i możemy jedynie zamknąć matki szczelnie w ulu i rójka nie wyjdzie bez matki , ale nie o to chodzi , a  chodzi tu o powstanie nastroju rojowego którego  powstanie w rodzinie powoduję już straty dla pszczelarza.

I jeszcze watro sobie wybrać te najważniejsze punkty wpływające na powstanie nastroju i ułożyć je sobie w swojej kolejności i na pewno jednym z podstawowych czynników będzie na przykład " ciasnota w ulu". A resztę to sobie każdy musi sam ułożyć i zastanowić się na tym. Ewentualnie metoda Bohtyna  , czyli taboret , drabina rojnica czy worek  i pilnowanie kiedy to nastąpi.

Link to comment
Share on other sites

Koledzy z doświadczeniem mam pytanie o osadzanie rójki. Osadziłem już kilka rójek ze 100%  efektem ale widzę że wszyscy osadzają metodą na pomost. Ja robię to tak że rzucam na ramki z węzą i kilka ramek suszu bezpośrednio (można dawać czerw ale ja osadzam osadzam od razu w miejscu zbierania).  Jaka jest przewaga rzucania na pomost ?? nie bardzo rozumiem dlaczego dobrzy pszczelarze robią przez pomost?? czy to chodzi o efekt że "rój wie że się zasiedla i już na pewno nie wyleci ??" Wiem, że tak się robi sztuczną rójkę ale przecież sztuczna może nawet po wejściu uciec tzn tak pisze w "Wielkim poradniku pasiecznym". 

Link to comment
Share on other sites

Mi to ktoś kiedyś tłumaczył w taki sposób, że wchodzący przez pomost rój, ma poczucie jak by to sam wybrał sobie to miejsce, i przez wylotek właśnie tutaj się zasiedla, a zrzucony do ula po prostu może bardziej niechętnie w tym ulu pozostać, bo nie wchodził w to miejsce, czyli dalej jest rojem, a nie osadzona rodziną. 

 

Prostrzym językiem przez pomost- rój osadził się w ulu

Zrzucając do ula - został osadzony w ulu

Taka róznica

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Jak dla mnie to sprawa wygląda tak że: Jak rzucam rój na ramki w innym miejscu niż w  miejscu zbierania to nie wyjdzie. Natomiast jeśli jest to nasz rój z pasieki i zbieramy na pasiece to rzucenie na ramki i węzę może spowodować, że jak zwiadowczynie przylecą to rój poleci dalej bo dalej jest na pasiece. Ja to sobie tak tłumaczę. Nie wiem tego bo nie zbierałem jeszcze swojego roju co się na pewno zdarzy. A nie raz zbierałem z pod ula ale taż wywoziłem. Tak samo jak nie daje do chłodnego po zebraniu. zbieram i od razu osadzam w miejscu zebrania i wywożę. Byle ul był wypchany ramkami bo jak nie to pociągną dziką zabudowę. Po dwóch - trzech dniach wjeżdża mlekowy. 

Link to comment
Share on other sites

Ja przywoziłem roje od pszczelarz oddalonego o 30 km. I po osadzeniu na ramki niestety potrafiły odlecieć. Raz odleciał w siną dal. A drugi raz rodzina bardzo szybko podjęła decyzję o tym że wylatują i wprowadziła się do ula obok. Wtedy połączyła się z tym co zastała w tym ulu. 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Z moich obserwacji wynika , że sposób poddania pszczół do ula , na wylotek czy od razu do ula nie ma tu większego znaczenia .

Jaki pszczołom nie będzie pasowało lokum to i tak się wyniosą i na dobrą sprawę trudno ocenić co im przeszkadzało , może to być zapach nowego ula albo inne czynniki które tylko pszczoły są w stanie ocenić. Oczywiści zachętą pszczelarza jest wstawianie ramki z jajeczkami do wychowu , ale to też nie gwarantuje 100% powodzenia.

Jako ciekawostkę napiszę że kiedyś nie miałem już wolnych uli i zsypałem z góry na ramki , dwie rójki tego samego dnia złapane do jednego wolnego ula jaki miałem , starego warszawiaka i nawet nie wstawiłem ramki z jajeczkami tylko susz i te dwie rójki się połączyły bez żadnej agresji , matkę same sobie jedną zostawiły i dałem do ula od razu nadstawkę na pełną objętość ula i po tygodniu w okresie kwitnienia akacji , miałem z tego ula dwa małe wiaderka miodu oczywiście odczekałem jeszcze parę dni deszczowych i w tym czasie zasklepiły.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

myśle że to już trzeba obserwować ale dom zostanie w gratisie cały:P

ale te 4 tygodnie zapewne tak 

czerw w domu musi się wygryźć i wylecieć

 

Edited by mirek.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.