Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Kiedy dokładnie wychodzi rój


Recommended Posts

4 godziny temu, Robi_Robson napisał:

Pszczoły rojąc się zabierają w wolach zapas pokarmu .
ale jak się przekonałem nie zawsze ten zapas starcza na 2 dni .
Może z powodu ochłodzenia zwiększyły spożycie miodu ?

Coś w tym jest z prawdy. Mój drużak po przetrzymaniu w chłodnej i ciemnej piwnicy przez 24 godz., po osadzeniu w nowym ulu na samej węzie - "wciągnął" przez noc słoik 0,9 l inwertu. Przed chwila dostały drugą porcję. Mam nadzieje, że nie potraktują nowego lokum jako tymczasowej bazy z darmową wyżerką przed ponownym wyrojeniem.

Zbieraczki już kursują z pyłkiem i te bardziej ociężałe (chyba ?) z nektarem - przekonam się za pięć dni.

Link to comment
Share on other sites

30 minut temu, Quidam napisał:

Coś w tym jest z prawdy. Mój drużak po przetrzymaniu w chłodnej i ciemnej piwnicy przez 24 godz., po osadzeniu w nowym ulu na samej węzie - "wciągnął" przez noc słoik 0,9 l inwertu. Przed chwila dostały drugą porcję. Mam nadzieje, że nie potraktują nowego lokum jako tymczasowej bazy z darmową wyżerką przed ponownym wyrojeniem.

Zbieraczki już kursują z pyłkiem i te bardziej ociężałe (chyba ?) z nektarem - przekonam się za pięć dni.

U mnie Wciągnely 5 l syropu cukrowego ze starym miodem (z przewagą miodu) przez tydzień i ładnie węzę ciągną przy tym, więc raczej już posiedzą 

Edited by Krzychu
Link to comment
Share on other sites

2 minuty temu, daro napisał:

Pszczoły rojowe mają do 4 kg miodu w wolach .

Pewnie masz na myśli wartość uśrednioną odnoszącą się głównie do pierwaka.

Drużak i kolejne przypuszczalnie niosą ze sobą mniejsze ilości (?).

Link to comment
Share on other sites

Ale i pszczoły mniej .Głodniak pusty zupełnie . Podnosisz rojnice i 80 % wagi to miód . Pierwak, drużak zasada ta sama .Piją od korek ale pszczół mniej . Jak nie ma co pić nie wychodzi rójka .

Link to comment
Share on other sites

Darek ? może i mają ten miód w wolach w takiej ilości jak twierdzisz , nie będę się o to spierać , bo nie znam badań naukowych w tej sprawie , ale bardziej mi chodzi i zasady i praktykę pszczelarską.  Bardziej chodzi o rys charakteru pszczelarza chytrusa i skąpca  , który oby tylko coś nie stracić  , załóżmy tą jedną rójkę , bo zgoda jest chyba że większość rójek nie ucieka tak masowo po osadzeniu. I teraz co to za pszczelarz  opanowany chytrością za karę wszystkie złapane rójki zamyka do piwnicy na dwa dni , gdzie tu logika jak 1 rój na 20 - 30  roi ucieknie w ula po osadzeniu  . A pies go je.........  jak ucieknie ,  karać tylko dlatego że wytrzymają dwa dni bo mają w wolach zapas 4 kg miodu , że niby wyniosły pszczelarzowi te 4 kg miodu  i pszczelarz jest stratny o te 4 kg ? i za to należy się kara ? ?

A ile ucieknie jak pszczelarza nie ma w pasiece ? podejrzewam że więcej niż tych które opuściły ul po osadzeniu.

O to mi chodzi ?

Pozdrawiam

  • Lubię 1
  • Smutny 2
Link to comment
Share on other sites

4 minuty temu, Beeman napisał:

Tak to by się zgadzało.  Jedna rojka 3 kg miała prawie 4kg miodu. 

Bogumił też jestem zdziwiony takimi proporcjami , ale jak nie ważyłem ile mi wyniosły , to nie będę się spierał ? Ale są tacy co mają wagi pasieczne i pewnie ważyli ?

  • Smutny 1
Link to comment
Share on other sites

I nas zazwyczaj osadzane były pod wieczór, a czasem bywało że były wcześniej zmoczone wodą - co miało powodować większe prawdopodobieństwo, że za chwilę z danej gałęzi nie odfruną gdzie indziej 

Link to comment
Share on other sites

Piwnica to nie jest dla stworzeń zmiennocieplnych taka kara, jak dla psa czy dziecka.
Pszczoły zachowują się bardzo spokojnie (ciemność, temperatura).
To działanie również zdrowotne, likwidujące ewentualnego zgnilca przeniesionego z miodem ze starego miejsca.

Link to comment
Share on other sites

Tadek11 wiesz ze cie lubię

ale sam zamykasz podopieczne do zimna i ciemnicy na pól roku na zimowlę

w tym zabiegu zapewne chodzi żeby się pogubiły w tym co robią [była mowa o związaniu kłębu ]

ja jednak staram się nie dopuścić do rójki  ale kiedyś ten pierwszy raz będzie

 

Edited by mirek.
Link to comment
Share on other sites

11 godzin temu, michal79 napisał:

Piwnica to nie jest dla stworzeń zmiennocieplnych taka kara, jak dla psa czy dziecka.
 

Jeżeli nie karą , no to jak nazwać motywacje pszczelarza do zamykania wszystkich złapanych rójek izolacją w zimnej piwnicy na dwie doby ? odwetem , zemstą , barbarzyństwem, czy może w drugą stronę  dbaniem o zdrowotność rodziny jak sugerujesz i że to jest pożądana praktyka pszczelarska zapobiegawcza różnym chorobom ? ?

I może  należy tego pszczelarza pochwalić za to ?

 

 

  • Smutny 1
Link to comment
Share on other sites

19 godzin temu, Krzychu napisał:

 

W tamtym roku z 8 osadzonych rójek - 1 opuściła ul ale nie mam pojęcia kiedy, bo po zakarmieniu na zimę - ramki naładowane a pszczół brak. Może nie opuściła a po prostu wymarły bezmatek. 

Co do osypu w rojnicy z piwnicy - pszczoły po wyrojeniu mimo braku czerwiu w kłębie starają się utrzymać temperaturę 34 st. C. może dlatego nie wystarczyło im pokarmu, który zabrały ze sobą? 

Pszczoły opuszczające ul po zakarmieniu , to nie ucieczka osadzonego roju , tylko typowe działanie bardzo chorej rodziny .
Zazwyczaj mocno zawarrozowanej/zawirusowanej. Niedoleczonej , nie leczonej , lub zbyt późno leczonej ...
Chore pszczoły nie umierają w ulu , tylko wylatują w pole , żeby nie dawać siostrom dodatkowej pracy (sprzątanie) .
A jak chore są wszystkie ? ...
W ten sposób znikają czasem u schyłku lata całe pasieki .
W moim kole już dwóch Kolegów straciło w ten sposób wszystkie rodziny 4 i 2 lata temu .
Akurat jednego z tych Kolegów pochowaliśmy w tym tygodniu :(

Co do temperatury w rojnicy ...
Nie muszą utrzymywać aż tak dużej .
Taka jest potrzebna do wygrzewania czerwiu .
Kiedy czerwiu nie ma nie ma potrzeby aż tak bardzo marnować energię .

 

 

16 godzin temu, Krzychu napisał:

I nas zazwyczaj osadzane były pod wieczór, a czasem bywało że były wcześniej zmoczone wodą - co miało powodować większe prawdopodobieństwo, że za chwilę z danej gałęzi nie odfruną gdzie indziej 

Opryskiwanie roju na gałęzi to standardowa procedura .
Mniej się rozlatują podczas strząsania do rojnicy
I z mokrymi skrzydełkami nie powinno się zdarzyć , że idziesz po rojnicę , a po dwóch minutach wracasz, a roju już nie ma bo odleciał :)

 

Link to comment
Share on other sites

6 godzin temu, Tadek11 napisał:

Jeżeli nie karą , no to jak nazwać motywacje pszczelarza do zamykania wszystkich złapanych rójek izolacją w zimnej piwnicy na dwie doby ? odwetem , zemstą , barbarzyństwem, czy może w drugą stronę  dbaniem o zdrowotność rodziny jak sugerujesz i że to jest pożądana praktyka pszczelarska zapobiegawcza różnym chorobom ? ?

I może  należy tego pszczelarza pochwalić za to ?

 

 

 

Każdy ma prawo do własnych przekonań, co jest dla pszczół dobre, a co złe. Ja na przykład bym to nazwał dwudniowym urlopem od ciężkiej pracy. 

A z tym zgnilcem, że się przepala w jelitach, to słyszałem z wiarygodnych źródeł. I przetrzymanie roju jest praktyką właśnie przeciwko niemu. Potem koniecznie trzeba podkarmić świeżym syropem. 

 

Ale jak kto woli. Sam tego nie stosowałem. ;)

Link to comment
Share on other sites

21 godzin temu, Tadek11 napisał:

Bardziej chodzi o rys charakteru pszczelarza chytrusa i skąpca  , który oby tylko coś nie stracić  , załóżmy tą jedną rójkę , bo zgoda jest chyba że większość rójek nie ucieka tak masowo po osadzeniu. I teraz co to za pszczelarz  opanowany chytrością za karę wszystkie złapane rójki zamyka do piwnicy na dwa dni , gdzie tu logika jak 1 rój na 20 - 30  roi ucieknie w ula po osadzeniu  .

 

9 godzin temu, Tadek11 napisał:

Jeżeli nie karą , no to jak nazwać motywacje pszczelarza do zamykania wszystkich złapanych rójek izolacją w zimnej piwnicy na dwie doby ? odwetem , zemstą , barbarzyństwem, czy może w drugą stronę  dbaniem o zdrowotność rodziny jak sugerujesz i że to jest pożądana praktyka pszczelarska zapobiegawcza różnym chorobom ? ?

Jakie bzdury chłopie wypisujesz,jaka kara, jaka zemsta? To się nie da czytać,tych twoich teorii spiskowych.

Rój pszczeli dajemy do chłodnego i ciemnego aby pszczoły"wystudzić"żeby przestały produkować feromony powodujące komunikację i rojenie się.Te feromony jakby nazwać "ucieczkowe" znajdują się również w zapasach które pszczoły niosą ze sobą,dobrze więc że go zjedzą,a na nowym miejscu dostaną nowy pokarm i to pomaga żeby odeszła chęć rozmnażania się.Poza tym pszczoły w chłodnym odczuwają to jako pogorszenie pogody i lepiej się jednoczą na nowo w rodzinę,podobnie robimy tworząc odkłady lub zasiedlamy uliki weselne,wcale nie dla zemsty czy barbarzyństwa.?Z praktycznej strony rój dajemy do chłodnego z banalnego powodu żeby nie stały w skrzynce na słońcu i cieple bo się wykończą.

 

Ps.Podobne mechanizmy co przy rojeniu się zachodzą w rodzinie pszczelej podczas ucieczek pszczół z głodu czy choroby PMS.PK

 

 

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, piotrpodhale napisał:

 

Jakie bzdury chłopie wypisujesz,jaka kara, jaka zemsta? To się nie da czytać,tych twoich teorii spiskowych.

Rój pszczeli dajemy do chłodnego i ciemnego aby pszczoły"wystudzić"żeby przestały produkować feromony powodujące komunikację i rojenie się.Te feromony jakby nazwać "ucieczkowe" znajdują się również w zapasach które pszczoły niosą ze sobą,dobrze więc że go zjedzą,a na nowym miejscu dostaną nowy pokarm i to pomaga żeby odeszła chęć rozmnażania się.Poza tym pszczoły w chłodnym odczuwają to jako pogorszenie pogody i lepiej się jednoczą na nowo w rodzinę,podobnie robimy tworząc odkłady lub zasiedlamy uliki weselne,wcale nie dla zemsty czy barbarzyństwa.?Z praktycznej strony rój dajemy do chłodnego z banalnego powodu żeby nie stały w skrzynce na słońcu i cieple bo się wykończą.

 

Ps.Podobne mechanizmy co przy rojeniu się zachodzą w rodzinie pszczelej podczas ucieczek pszczół z głodu czy choroby PMS.PK

 

 

 

Może polanie zimną wodą też powoduje utratę feromonów? 

My w sumie nigdy nie praktykowaliśmy zamykania rojów w piwnicy 

Link to comment
Share on other sites

4 godziny temu, Krzychu napisał:

 

Może polanie zimną wodą też powoduje utratę feromonów? 

My w sumie nigdy nie praktykowaliśmy zamykania rojów w piwnicy 

To żeście podobni barbarzyńcy jak my,bo też tak robimy skrapiając wodą.

Dla pszczół to pewnie złudzenie deszczu więc nie odlatują,a zbijają się do kupy.Dawno ludzie przekazywali sobie różne sposoby,może nie rozumieli jakichś zawiłych szczegółów ale działali ostro.PK

Link to comment
Share on other sites

W poniedziałek wyrobiły mi się pszczoły, osądziłem w ulu dziś byłem sprawdzić wszystko ok, nawet matka czerwi, przejżałem macierzak i się zdziwiłem bo tam jajeczka? o co tu chodzi? Od wyrojenia minęło raptem trzy dni.

 

Link to comment
Share on other sites

Trafiła mi się ciekawa rójka. Na rzepaku.

Pszczoły uformowały sobą na ziemi kopczyk w formie stożka, pośrodku którego wyrastała roślina rzepaku. Stało się to na skraju pola, jakieś 20 metrów od uli. Tuż obok było wiele drzew. Trudno ją było zebrać tym co miałem ze sobą, ale jakoś na raty się udało i chyba matka znalazła się w środku rojnicy, bo pod koniec to co zostało z rójki na wolności, zaczęło rojnicę obsiadywać.

Potem zaczęły pojawiać się pytania, na które jeszcze nie mam odpowiedzi:

- jest matka w środku? Czy one obsiadywały rojnicę dlatego że ona tam jest, czy powodowała to masa pszczół zebrana do środka i podłączały się niejako do niej

- dlaczego na ziemi?  Matka za ciężka czy uszkodzone skrzydełka? A może jakiś inny powód?

Póki co osadziłem na czystej węzie, poddałem ramkę z jajeczkami żeby zobaczyć, czy jest matka.

  • Zdezorientowany 1
Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, Peter001 napisał:

Trafiła mi się ciekawa rójka. Na rzepaku.

Pszczoły uformowały sobą na ziemi kopczyk w formie stożka, pośrodku którego wyrastała roślina rzepaku. Stało się to na skraju pola, jakieś 20 metrów od uli. Tuż obok było wiele drzew. Trudno ją było zebrać tym co miałem ze sobą, ale jakoś na raty się udało i chyba matka znalazła się w środku rojnicy, bo pod koniec to co zostało z rójki na wolności, zaczęło rojnicę obsiadywać.

Potem zaczęły pojawiać się pytania, na które jeszcze nie mam odpowiedzi:

- jest matka w środku? Czy one obsiadywały rojnicę dlatego że ona tam jest, czy powodowała to masa pszczół zebrana do środka i podłączały się niejako do niej

- dlaczego na ziemi?  Matka za ciężka czy uszkodzone skrzydełka? A może jakiś inny powód?

Póki co osadziłem na czystej węzie, poddałem ramkę z jajeczkami żeby zobaczyć, czy jest matka.

W pierwaku zazwyczaj stara matka, a rój ze starą zazwyczaj nisko przy ziemi się uwiązuje. 

 

Swoją drogą ktoś słyszał o metodzie ściągania rojów z trudno dostępnych miejsc metodą plastra z czerwiem zawieszonym na tyczce i przybliżonym do rójki? Podobno chętnie przechodzą na ten plaster aby czerw wygrzać 

Link to comment
Share on other sites

Pszczelarz od którego często zdarza mi się odkupować róje często tak robi że właśnie na plastry zdejmuje. Mówi że tak najchętniej schodzą z gałęzi. Ale on po prostu podkłada ramki bez czerwiu. 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

I dzisiaj kolejna rójka, całe szczęście, że ktoś jest niedaleko pasieki. 

 

I jaka to ciekawa sytuacja. Wyszły z ula, gdzie postawiłem na rodnię 2 korpusy 18-tki z węzą w połowie kwietnia. Nie osiaduja jeszcze całego ula, możliwe, że odbudowaly całą węzę. 

Jaka mogła być przyczyna? Geny, pogoda? A może głód?

Fakt faktem, przez ostatni tydzień pszczoły nie wychylały nosa z ula tak zimno, do 9 st. C. 

Dzisiaj pierwszy słoneczny dzień, 12 st C. ,pszczoly zaczęły wylatywac jak po zimowli i sru poszła jedna. 

I ciekaw jestem czy poszła z matką czy bez bo gdy zaszło słońce to część z nich zawróciła a część osiadła nisko na krzaku, skąd została już zdjęta, reszta pszczół wchodzi do skrzynki ale jednocześnie jest dziś zimno gdy słońce się schowa 

Edited by Krzychu
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.