Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Kiedy dokładnie wychodzi rój


Recommended Posts

W dniu 7.05.2021 o 09:20, Robi_Robson napisał:

To się możesz zdziwić .
W 2 tygodnie o tej porze roku to się dużo mogło w ulach zmienić

Faktycznie dzisiaj się zdziwiłem. 

Ale nie siłą rodzin a faktem, że jedna rodzinka ze starą matką szła do zimowli słabiutka, matko mało co czerwiła, ledwo kilka kropek czerwiu na plastrze. 

A pszczoły musiały zrobić na jesień cichą wymianę, skoro miałem taki widok dziś 

c038af123a06.jpg

 

Paski już wyjąłem, ale tak to się działo w tej rodzince, że koty do szopy się pochowały.

Mimo to siłą rodzin nie jest jakimś zaskoczeniem, nadstawki dałem ale w dużej części w gniazdach pszczoły nie obsiadują jeszcze tych plastrów, które im dałem 2 tyg temu. 

W ulach korpusowych 18tkach w ogóle całkiem inna bajka wglądu do rodzin i zarządzanie mając ten sam rozmiar ramki w miodni i rodni. 

 

Proszę młodych adeptów pszczelarstwa o nie powielanie moich praktyk, gdyż na warszawiakach uprawiam partyzantkę. 

 

Post nie na temat, dlatego pokusiłem się o załącznik, który stoi i stoi. Człowiek tak zapracowany, że nie ma kiedy otworzyć nawet 

8 godzin temu, daro napisał:

Najlepsze te od Danielsa

 

774180924e6a.jpg

 

 

Edited by Krzychu
  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

2 minuty temu, daro napisał:

Powstanie robisz czy cuś ?

Czasem trzeba zrobić właśnie powstanie, żeby wszystko zmienić i tyczy się to też pasieki :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 years later...

 

W dniu 20.05.2016 o 14:45, morzedzungli napisał(a):

Powiedzcie mi kiedy dokładnie wychodzi rój:

 

1. kiedy zbudują miseczkę i matka złoży tam jajo

 

2. kiedy jest zasklepiony matecznik.

 

3. Kiedy im odwali i wylatują na hura ( wtedy rodzina zakłada mateczniki )

 

Czy są jakieś inne stany wyjścia roju?

 

Patrząc na aktywności w pasiekach można spokojnie odświeżyć ten temat. 

 

Na powyższe pytanie padła jednoznaczna odpowiedź:

Wtedy, kiedy zasklepia pierwszy matecznik. 

 

Wiele razy byłem świadkiem wyjścia rójki, lub zebrania rójki z drzewa i krzaka. 

Nie mniej zaskakuje mnie, że w 3 rodzinach mający zaawansowany nastrój rojowy  (z 8 mateczników zasklepionych)  udało mi się znaleźć gdzieś w tych zalanych nakropem ramkach gniazdowych - jajeczko. 

Wniosek jest taki, że albo nie ma reguły na to kiedy ma wyjść ten rój lub - pierwak poszedł już dawno, matka z pierwszego matecznika się unasienniła a rodzina szykowała się do drużaka... 

 

Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, Krzychu napisał(a):

 

Wniosek jest taki, że albo nie ma reguły na to kiedy ma wyjść ten rój lub - pierwak poszedł już dawno, matka z pierwszego matecznika się unasienniła a rodzina szykowała się do drużaka... 

 

Ja dopiero zaczynam ale pisałam w innym temacie w ulu miałam matkę z zeszłego roku, była w trakcie znoszenia jajek na plastrze , na 2 ramce od przodu znalazłam dwa mateczniki na środku ramki dwa świeżo zasklepione mateczniki , po tygodniu było już 8 (6 dodatkowych ) i były gotowe na wycieczkę (brak jajek matka odchudzona połowa ula w okolicy wlotka )🤔

Link to comment
Share on other sites

26 minut temu, Madzin napisał(a):

Ja dopiero zaczynam ale pisałam w innym temacie w ulu miałam matkę z zeszłego roku, była w trakcie znoszenia jajek na plastrze , na 2 ramce od przodu znalazłam dwa mateczniki na środku ramki dwa świeżo zasklepione mateczniki , po tygodniu było już 8 (6 dodatkowych ) i były gotowe na wycieczkę (brak jajek matka odchudzona połowa ula w okolicy wlotka )🤔

Zasklepione czy zalewane? 

Link to comment
Share on other sites

1 minutę temu, Krzychu napisał(a):

Zasklepione czy zalewane? 

Zasklepione (na nowej wezie bielutkie i ,,pachnace,, ) podejrzewałam cicha wymianę i dla testu zostawiłam to tak jak było , matkę znalazłam z zeszłego roku która podawałam z żółtym opalitkiem na drugim końcu ula , gdzie był czerw w rożnym stadium i jajka . Po tygodniu postanowiły się pakować . ;) 

Link to comment
Share on other sites

16 minut temu, Madzin napisał(a):

Zasklepione (na nowej wezie bielutkie i ,,pachnace,, ) podejrzewałam cicha wymianę i dla testu zostawiłam to tak jak było , matkę znalazłam z zeszłego roku która podawałam z żółtym opalitkiem na drugim końcu ula , gdzie był czerw w rożnym stadium i jajka . Po tygodniu postanowiły się pakować . ;) 

 

Cichą wymianę w tym roku już spotkałem 2 tygodnie temu. 2 mateczniki na skraju gniazda, pszczół nie za wiele a matka z żółtym opalitkiem z poszarpanym skrzydełkiem. A może rój poszedł, ale bez matki? Nie wiem. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.