Jump to content

Drogi Użytkowniku.

Zdajemy sobie sprawę, iż reklamy czasami bywają uciążliwe, jednak  staramy się z nich utrzymywać. Prosimy o wyłączenie blokowania reklam na naszej stronie, a komunikat zniknie. Dziękujemy za zrozumienie!

Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"
Sign in to follow this  
larss1

Bielańsko-Tyniecki Park Krajobrazowy - Witam

Recommended Posts

Witajcie, mnie mo iż jeszcze nie posiadam pasieki to pozwolę sobie przedstawić swoją osobę i przywitać się.

Na imię mam Bartek i zamieszkuje w rejonie Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego. W koło mnie jest kilka dość dużych pól rzepaku (przy kilku widoczne poustawiane ule) oraz oczywiście lasy wraz z przepływająca rzeką Wisła.

Ze swoją pasieką mam zamiar wystartować w przyszłym roku, zaczynając od 4 pni, a chciałbym aby rozrosła się ona do ok. 20 rodzin.

Swoje ule będę budował ze styroduru z umieszczoną sklejką od środka (muszę przyznać że pasieka kolegi DUDI jakoś przypadła mi do gustu). Styrodur dla tego, że planuję prowadzić gospodarkę wędrowną.

Jak każdy przed startem mam swoje rozterki i niewiadome.

Pierwsza dotyczy typu ula... Nie mogę sie zdecydować miedzy Wielkopolskim, Ostrowskiej a Wielkopolskim 18cm.

Druga rozterka to jaką linię pszczoły umieścić w swoich pniach... W krakowskich oraz okolicznych pasiekach dominuje Krainka linii SKLENAR. Do mnie przemawiają linie: Dobra, Wanda oraz Nieska. Myślę że chyba zakupię po jednej z matek z w/w linii aby samemu się przekonać, z którą lepiej mi sie pracuje.

To tyle z pierwszego wpisu. Mam tylko nadzieję że koledzy wytrzymają zasypujące ich pytania, odnośnie sztuki bartniczej które na bank sie będą pojawiać.

Witaj i zadawaj tyle pytan ile chcesz :) . Jesli chodzi o matki to pamietaj ze jedna jaskolka wiosny nie czyni, nawet jak jakas rasa sie u ciebie nie sprawdzi to u kogos 20km moze juz tak, ja ma bukfasty z Polski i od miejscowego hodowcy i sklenary i w tym roku chcialo sie roic wszystko z racji pogody. Musisz testowac i zbierac doswiadczenia. Pozdrawiam i powodzenia zycze

Witaj na "naszej ławeczce" Mam nadzieję, że tutaj znajdziesz odpowiedź na nurtujące Cię pytania.

Witaj z królewskiego miasta !

Najważniejszy wybór za tobą : będe zajmował się pszczołami , potem będzie już tylko gorzej :)

UL ; nie polecam ostrowskiej , 18 nie mam jeszcze  ,  W Małopolsce dominuje wielkopolski - wybór należy do Ciebie lub dadant.

Matki : raczej odrzuć Dobrą(nazwa nie ma wpływu na walory użytkowe ) , Wanda - znam tylko tą co niemca nie chciała, Nieska - polecam od Loca ,  powinna się sprawdzić w twoim terenie .Podpowiem - CJ , CT46, SKLENAR , popytaj sąsiadów pszczelarzy , też coś podpowiedzą .

Masz duże obszary nawłoci , ogólnie bedzie dobrze !

Witam i ja z Osieka pod Olkuszem, rzut beretem od ciebie !! Hej !!

Polecę ci jedno nie pchaj się w ostrowskie, wlkp czy dadanty, jak już chcesz to wlkp 18 cm a lepiej lang 3/4 lub dadant 1/2, pamietaj tylko jedna ramka w rodni i miodni (ostrowska trochę za wysoka), żebyś później po 2 latach nie żałował jak ja. Po gospodarzysz trochę powędrujesz jak sam piszesz to zrozumiesz   

Dzięki za ciepłe przyjęcie. Mówiąc szczerze to zastanawiałem się nad Lang 3/4 ale skłaniałem się do Wlkp ze względu na popularność w rejonie oraz to że łatwiej zapewne będzie zakupić odkład na ramce wlkp (tak mi sie wydaję). Co do lokalizacji pożytków to ten rok poświęcam na "obejście" rejonu.

A za parę lat za domem wyrośnie sad :-)

Co do pszczół to szukałem po opisach ras, tych które są łagodne i początkującemu nie powinny sprawić dużo problemu. Skoro w rejonie widzę że głównie Sklenar to musi coś wtym być...

Skoro w rejonie widzę że głównie Sklenar to musi coś wtym być...

To efekt w dużej mierze prężnej działalności Pana Szeligi :)

Witaj! Kolego wybieraj ul półkorpusowy, pomyśl nad dadantem 1/2, wielkopolski 18 też ok. Co do styroduru to w tym roku pełny miodu korpus wielkopolski i miałem w miejscach do trzymania wgniecenia. Ja stawiam na poliuretany..

Pomyślę nad tym Wlkp 18 i Lang 3/4 a jak będę miał kupować odkład to albo uda mi się znaleźć na takich ramkach albo zawiozę wcześniej swoja skrzynkę z ramkami :-)

A co do SKLENARA to pewnie racja że to zasługa Pana Szeligi i jego działalności.

Jak na tą chwilę to dotarła do mnie "Współczesna gospodarka pasieczna t. 1 i 2" więc zaczynam studiowanie :-)

W ogóle napiszę coś jak wygląda moja okolica...

- w odległości ok. 2,5 km od domu jest duże pole rzepaku gdzie widziałem na jego skraju ok 10 uli (teraz widzę że już ich nie ma więc pewnie przewiezione na inne pożytki), niejako kontynuacją tego pola jest odległość 3-3,5 km gdzie na skraju pola stało ok. 6 pni.

- odległość 3-3,5 km następne duże pole rzepaku gdzie nie widziałem żadnego ula (może są poustawiane z drugiej strony pola gdzie nie widać tego z drogi - będę musiał wybrać się tam na rowerze i dokładnie się przyjrzeć). Tuż obok tego pola znajduje się też nieduży las.

- ok. 2 km na zachód ode mnie kolejne mniejsze pole rzepaku w bliskiej odległości Wisły.

Jeżeli chodzi o pszczelarzy w okolicy (o których wiem):

- we wsi jest jeden pszczelarz, a przynajmniej na to wygląda ponieważ na podwórku ustawione ma 6-8 pni ula Wlkp

- w Budzyniu mieści się pasieka p. Alojzego Ogórka

- "Pasieka Rodziny Królów" również korzysta z terenów parku (wg. informacji zawartych na ich stronie).

Dołączam zdjęcie pola o którym pisałem w pierwszym odnośniku (za tym domem z lewej strony ciągnie się jeszcze "hen hen")

619_wp_20160520_001_1__tn.jpg

Mój plan:

- znaleźć rolnika odpowiedzialnego za pole 3-3,5km ode mnie i ustawić ule na jego skraju, ustawić dodatkowo małą tabliczkę z nr kontaktowym obok ula (w razie "w")

Witaj.Co do ula to najlepiej samemu do tego dojść,a co do matek to gospodaruje na Dobrej, Niemce i Alpejce, wszystkie bardzo dobrze spisują się w małopolsce. Pozdrawiam

U mnie wreszcie coś się ruszyło...

Dzisiejszy zakup:
94385b23d44d.jpg

Kompresor Airpress 24L 

od razu poszedł w ruch i zacząłem zbijać rameczki:

e44aa1772d4e.jpg    6d2284d2951e.jpg

Pierwsze spotkanie z goździarką skutkowało tym, że kilka pierwszych wszywek wyszło bokiem (być może wszywki powinny być krótke - moje miały 30mm)

6946b798d303.jpg

Po zapoznaniu się ze sprzętem udało mi się zbić małą partie

0421caf2f1f6.jpg

Rameczki są wielkości Langstroth 2/3 (tak jak w kilku tematach pisałem, na takich będę gospodarował). Wykonał mi je kolega Marek T. z forum Tomka Miodka (specjalnie nie podaję nazwiska bo może sobie nie życzy, a chętni i tak szybko go tam znajdą ;) )

Na koniec debiut na YT:

Życzę powodzenia i  wytrwałości w pracy na ramkami. To jest jedna z najbardziej żmudnych czynności w pasiece ale konieczna.

Pozdrawiam

Tadek

Pamiętam w ramkach (42x22 Zander),których ojciec sobie sam robił też nie było drutu ani rowków na węze i jakoś to sie trzymało...

Pamiętam w ramkach (42x22 Zander),których ojciec sobie sam robił też nie było drutu ani rowków na węze i jakoś to sie trzymało...

To u mnie dodatkowo są rowki (4mm) i górna beleczka ma 14mm grubości dla lepszej stabilizacji;-) mam nadzieję że się sprawdzi:-)