Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Zgnilec Amerykański, Europejski ( kiślica)


Recommended Posts

Guest marbert
16 godzin temu, Brzytwiarz napisał:

Czy są mapki dla innych województw ?? ogólnie jest jakieś miejsce gdzie to jest notowane ?? czy trzeba za każdym razem zgłaszać się do lekarza weterynarii ??

Jak komuś zlecisz i zapłacisz to dostaniesz. Taki dziwny kraj.

 

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, marbert said:

Jak komuś zlecisz i zapłacisz to dostaniesz. Taki dziwny kraj.

 

Ja myślę ze niema problemu byśmy to sami zbudowali system. To była by fajna sprawa. 

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, marbert said:

Mapkę stworzył pszczelarz . 

PLW ma to w du**e. Rozporządzenie i tyle.

Ma ktoś do niego namiar. Myślę że to dało by się załatwić. A samo wrzucenie takiego info to już szybka sprawa tylko trzeba by stworzyć szablon. Myślę by praca kolegi który stworzył mapkę nie poszła w ch*j to trzeba zacząć od siebie. Ja jak każdy z nas mam ograniczony czas ale mogę się w to włączyć i pomóc w tym projekcie. BO UWAŻAM ŻE JAK NIE MY TO ZROBIMY TO NIKT TEGO ZA NAS NIE ZROBI, MY TO ZNACZY PSZCZELARZE. 

Link to comment
Share on other sites

Guest marbert
32 minuty temu, Brzytwiarz napisał:

Ma ktoś do niego namiar. Myślę że to dało by się załatwić. A samo wrzucenie takiego info to już szybka sprawa tylko trzeba by stworzyć szablon. Myślę by praca kolegi który stworzył mapkę nie poszła w ch*j to trzeba zacząć od siebie. Ja jak każdy z nas mam ograniczony czas ale mogę się w to włączyć i pomóc w tym projekcie. BO UWAŻAM ŻE JAK NIE MY TO ZROBIMY TO NIKT TEGO ZA NAS NIE ZROBI, MY TO ZNACZY PSZCZELARZE. 

forum ambrozia

Link to comment
Share on other sites

Sami systemu nie zbudujemy to jest pewne , bo po pierwsze nie mamy materiałów źródłowych , czyli aktualnej informacji o stanie zgnilca , bo obszary zapowietrzone ustanawia PLW i on je zamyka i jakby jest w tej dziedzinie osobą prowadzącą i decyzyjną z mocy prawa i wiąże się to z prawnymi aspektami hodowli jak zakaz obrotu czy wożenia pszczół do takiej strefy zapowietrzonej itp.  . I wyobraź sobie Daniel ty stworzysz taką mapkę u siebie gdzie masz pasiekę i na przykład niezadowolony Kolega którego pasiekę umieściłeś w strefie zapowietrzonej będzie miał do Ciebie pretensje , bo to ty robiąc taką mapkę jakby  zakazujesz mu wywożenia pszczół czy handlu pszczołami a takie prawo ma tylko PLW.!!!!!! 

I to od Powiatowych Lekarzy Weterynarii  POWINNIŚMY WYMAGAĆ  żeby robili takie mapki i powinniśmy ich z tego rozliczać poprzez Związki Pszczelarskie ? A jak nie chcą robić mapek , to pisać skargi do organów nadrzędnych  czy w mediach lokalnych.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Tadek11 said:

Sami systemu nie zbudujemy to jest pewne , bo po pierwsze nie mamy materiałów źródłowych , czyli aktualnej informacji o stanie zgnilca , bo obszary zapowietrzone ustanawia PLW i on je zamyka i jakby jest w tej dziedzinie osobą prowadzącą i decyzyjną z mocy prawa i wiąże się to z prawnymi aspektami hodowli jak zakaz obrotu czy wożenia pszczół do takiej strefy zapowietrzonej itp.  . I wyobraź sobie Daniel ty stworzysz taką mapkę u siebie gdzie masz pasiekę i na przykład niezadowolony Kolega którego pasiekę umieściłeś w strefie zapowietrzonej będzie miał do Ciebie pretensje , bo to ty robiąc taką mapkę jakby  zakazujesz mu wywożenia pszczół czy handlu pszczołami a takie prawo ma tylko PLW.!!!!!! 

I to od Powiatowych Lekarzy Weterynarii  POWINNIŚMY WYMAGAĆ  żeby robili takie mapki i powinniśmy ich z tego rozliczać poprzez Związki Pszczelarskie ? A jak nie chcą robić mapek , to pisać skargi do organów nadrzędnych  czy w mediach lokalnych.

powinni ale można by im pomuc jakość to ogarnąć. Tam teraz z tym ASF-em mają zajob. 

Link to comment
Share on other sites

Guest marbert

Danielu

Wczoraj sobie pobuszowałem na słowackich stronach.

Każdy musi zgłosić każdą rodzinę pszczelą czy nawet kurę. Zgłoszenie jest proste przez internet. dostaje kod i hasło do samodzielnego zmieniania danych z tego co zrozumiałem 7 dni ma każdy taki hodowca zwierząt na dokonanie zmian. Jak np kurczaki kwoka wyprowadzi.

Każdy kraj, ichnie województwo prowadzi zapisy na kurs pomagierów lek.wet w terenie w zakresie pszczół. Kursy rozpoczną się za kilka dni. Wszystko jest pod nadzorem Instytutu Pszczelarstwa.

Owy Instytut nawet publikuje cennik na ule ramki, miód itd ......... które w wyniku np zgnilca są likwidowane albo np misu uszkodził.

 

Ciekawą sprawą w tematyce jest na ich stronach jest dział: zgłoś korupcję.

 

Przez tą stronę wejdziesz dalej:

https://vcelari.sk/

 

 

 

Jeszcze jeden przykład, cena publikacji:

https://eshop.vcelari.sk/produkcna-a-veterinarna-prax-vo-vcelarstve

Edited by marbert
Link to comment
Share on other sites

7 godzin temu, Brzytwiarz napisał:

 teraz z tym ASF-em mają zajob. 

I z ptasią grypą .
Pod Lubartowem wybili ptaków za 7milionów zł.
7 milionów wyliczone przez  urzędników do odszkodowań.
A urzędnik nie rozróżnia kurczaka za 3zł. od kury za kilkaset zł.

Są jeszcze poza Lubelszczyzną ogniska w innych rejonach kraju  :(

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Guest marbert
8 godzin temu, marbert napisał:

Danielu

Wczoraj sobie pobuszowałem na słowackich stronach.

Każdy musi zgłosić każdą rodzinę pszczelą czy nawet kurę. Zgłoszenie jest proste przez internet. dostaje kod i hasło do samodzielnego zmieniania danych z tego co zrozumiałem 7 dni ma każdy taki hodowca zwierząt na dokonanie zmian. Jak np kurczaki kwoka wyprowadzi.

Każdy kraj, ichnie województwo prowadzi zapisy na kurs pomagierów lek.wet w terenie w zakresie pszczół. Kursy rozpoczną się za kilka dni. Wszystko jest pod nadzorem Instytutu Pszczelarstwa.

Owy Instytut nawet publikuje cennik na ule ramki, miód itd ......... które w wyniku np zgnilca są likwidowane albo np misu uszkodził.

 

Ciekawą sprawą w tematyce jest na ich stronach jest dział: zgłoś korupcję.

 

Przez tą stronę wejdziesz dalej:

https://vcelari.sk/

 

 

 

Jeszcze jeden przykład, cena publikacji:

https://eshop.vcelari.sk/produkcna-a-veterinarna-prax-vo-vcelarstve

robin -robson nie rozumiem Twej reakcji.

Link to comment
Share on other sites

22 godziny temu, marbert napisał:

robin -robson nie rozumiem Twej reakcji.

A co tu nie rozumieć ?
Taka jest moja  reakcja na fragment posta :

W dniu 9.02.2020 o 14:00, marbert napisał:

Ciekawą sprawą w tematyce jest na ich stronach jest dział: zgłoś korupcję.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

W zasadzie całe te obszary, to tylko informacja że jest to teren do przeglądnięcia. Takie obszary powstają już po likwidacji ogniska choroby.

Co ważne każde rozporządzenie wojewody, PLW, mówi o ograniczeniach w przemieszczaniu pszczół itp. Ograniczenia nie dotyczą osób posiadających zgodę PLW na przemieszczanie pszczół i pozostałych składników wymienionych w rozporządzeniach.

Oczywiście przemieszczana pasieka musi być zdrowa, inaczej nie dostanie zgody na przemieszczenie.

Warto zapoznać się z przykładowym rozporządzeniem,i nie siać paniki o zakazach. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Cytat

Zarząd Dzielnicy Żoliborz podjął więc decyzję o przeniesieniu pszczół i jednoczesnym oczekiwaniu na wynik badań próbek pobranych przez Powiatowego Lekarza Weterynarii - mówi Renata Kozłowska, zastępczyni burmistrza Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy. 

 

Nie ma to jak zabrać pszczoły z obszaru, który zaraz będzie zapowietrzony. Muszę i ja się nauczyć :P

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

8 godzin temu, michal79 napisał:

Zarząd Dzielnicy Żoliborz podjął więc decyzję o przeniesieniu pszczół i jednoczesnym oczekiwaniu na wynik badań próbek pobranych przez Powiatowego Lekarza Weterynarii - mówi Renata Kozłowska, zastępczyni burmistrza Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy. 

Może to ze względu na wybory , aby zmniejszyć frekwecję .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Zanosi się na powstanie naturalnego leku, który ma być skuteczny przeciwko zgnilcowi amerykańskiemu jak i zgnilcowi europejskiemu. Lek na bazie złotoporka niemiłego będzie nieszkodliwy dla pszczół jak i dla ludzi - można go będzie stosować w czasie normalnego funkcjonowania rodziny.

 

Więcej na:

https://www.rmf24.pl/nauka/news-zabijal-masowo-pszczoly-naukowcy-znalezli-sposob-na-zgnilca,nId,4623688

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

 Miałem w planach postawić w warszawskiej  Radości ul na podwórku u rodziców. Kilka lip, ogromne berberysy, irgi, trochę trojeści, duże kiwi pełne owadów w czasie kwitnienia, Jesienią astry i ok 350 m dalej spora polana nawłoci. A teraz do granicy strefy zapowietrzonej wokół ogniska w Józefowie 1800m, po drodze jedna pasieka ( na oko 10 uli) Jak myślicie, chyba nie warto ryzykować?

Link to comment
Share on other sites

W dniu 6.11.2020 o 18:24, gajowy napisał:

 Miałem w planach postawić w warszawskiej  Radości ul na podwórku u rodziców. Kilka lip, ogromne berberysy, irgi, trochę trojeści, duże kiwi pełne owadów w czasie kwitnienia, Jesienią astry i ok 350 m dalej spora polana nawłoci. A teraz do granicy strefy zapowietrzonej wokół ogniska w Józefowie 1800m, po drodze jedna pasieka ( na oko 10 uli) Jak myślicie, chyba nie warto ryzykować?

strefa zapowietrzona ma 6km + jeszcze 1800m.To bezpieczny dystans.Miasta maja całkiem fajne pożytki.Ja bym stawiał bez wahania.PK

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
13 godzin temu, citak napisał:

Kilka słów na temat zgnilca

A mnie się ciśnie kilka słów na temat osób które wyłączyły zgnilca z chorób zwalczanych z urzędu.

http://www.cabankachrzanow.pl/wp-content/uploads/2021/04/Zgnilec-amerykański-przestaje-być-zwalczany-z-urzędu-więcej....pdf

Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, piotrpodhale napisał:

A mnie się ciśnie kilka słów na temat osób które wyłączyły zgnilca z chorób zwalczanych z urzędu.

http://www.cabankachrzanow.pl/wp-content/uploads/2021/04/Zgnilec-amerykański-przestaje-być-zwalczany-z-urzędu-więcej....pdf

 

Jeszcze ta sytuacja jest dynamiczna, kolego góralu. Niedawno czytałem, że PZP wystosował jakieś pismo, a w odpowiedzi weterynaria stwierdziła, że nic się nie zmieniło i nadal jest zwalczanie. Nie wiem już w co wierzyć. ;)

Z drugiej strony pani weterynarz, która w zeszłym roku kontrolowała jeden mój toczek, powiedziała mi niedawno (dzwoniłem kiedy zdejmą strefę nad Warszawą), że już dostała info, że z jej usług rezygnują. 

Z trzeciej strony - ja nie wiem, czy ci kontrolerzy też się nie przyczyniali do roznoszenia zgnilca. Dzień wcześniej, jak u moich pszczół, była u pana, który w ulach miał wszystkie choroby świata i dał jej wyjmować ramki i ogólnie kazał wszystko samej robić. Powiedziała, że tylko ja w tej strefie zapowietrzonej (a skontrolowała kilkadziesiąt pasiek) zabroniłem jej dotykać czegokolwiek, dałem własne jednorazowe rękawice i w ogóle zwróciłem na ten niuans uwagę. Ttrzymałem ramki w ręku, a ona jedynie nakłuwała wybrane zapałką. Historia zna już nie takie przypadki... Może więc to lepiej, że nie będą chodzić?  

Edited by michal79
Link to comment
Share on other sites

Skróciłem Twojego linka. Niestety często się zdarzało, że sklepy i duże pasieki próbowały się pozycjonować przez nasze forum. Mam nadzieję, że z Tobą jest inaczej i zostaniesz z nami na dłużej.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.