Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Dużo nakropu I brak miejsca na jajeczka


Recommended Posts

Witam.

Jak w tytule- mam ul wielkopolski na 12 ramek.

Mam 1 pelna ramke piezgi I 5 ramek czerwiu a reszte zalewaja nakropem.

Wszystkie wolne komorki po wygryzieniu tez zalewaja nakropem tak ze mamuska nie ma gdzie jajek skladac.

W miodni mam juz 4ramki z nakropem a reszte weze do odbudowania. Czemu ograniczaja matulke I co zrobic?

Przekladac ramki z nakropem do miodni a weze do gniazda?

Link to comment
Share on other sites

Guest Imker

musisz przekładać ramki... nie chce Cię martwić u mnie co bym nie dał węzę czy susz to zalewały ale już po rzepaku i wszystko wraca do normy

jest duży dopływ nektaru i zalewają Ci gniazdo ... później rójki itd :P

 

jak masz 5 ramek czerwiu to nie jest źle u mnie trafiały się rodziny z 3 ramkami

Link to comment
Share on other sites

Witam.

Jak w tytule- mam ul wielkopolski na 12 ramek.

Mam 1 pelna ramke piezgi I 5 ramek czerwiu a reszte zalewaja nakropem.

Wszystkie wolne komorki po wygryzieniu tez zalewaja nakropem tak ze mamuska nie ma gdzie jajek skladac.

W miodni mam juz 4ramki z nakropem a reszte weze do odbudowania. Czemu ograniczaja matulke I co zrobic?

Przekladac ramki z nakropem do miodni a weze do gniazda?

Jeśli dobrze cię zrozumiałem masz pszczoły na 16 ramkach wielkopolskich i 8 ramkach węzy?
  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Tak

przekładaj ramki z węzą do gniazda a gniazdowe do modni .Rada na przyszłość przed rozpoczęciem nektarowania rzepaku przekładaj ramki z czerwiem

do miodni a w gniazdo węzę .Ja w tej chwili mam po 30 do 35 ramek w ulach wielkopolskich ,gniazdo na 10 ramkach.

Link to comment
Share on other sites

Tylko gdzie te ramki przekładać , mam już po trzy korpusy ,wszystkie pełne  .Dokładać czwarty , chyba zbyt wysoko .

ja mam po cztery jak pisałem 30 do 35 ramek po co ograniczać matki jak miód mogą nosić ,jak będzie trzeba to i piaty dostana .zazimuję na

trzech przed rzepakiem puszczam rujkę mam pszczołę na dwóch korpusach z młoda matką i piękne nosi miód co roku moda matka.

Link to comment
Share on other sites

Guest Imker

zdzich123 wez załóż na najsilniejsze rodziny czwarty korpus a do niego powkładaj najbardziej załadowane ramki z innych rodzin... oczywiście bez pszczół ;) ja dostałem taką cenną radę i tak zrobiłem... czwarty korpus został szybko zasklepiony a ja miałem w rodzinach miejsce na ramki

Link to comment
Share on other sites

Łatwo mówić gorzej wykonać , jedynie pojedyńcze ramki wkładać bo całe korpusy to nie na moje zdrowie .Na przyszły zezon tak spróbuję , może będzie taki sam obfity .Zalewają gdzie się da , włacznie z ramką pracy .

Link to comment
Share on other sites

zdzich123 wez załóż na najsilniejsze rodziny czwarty korpus a do niego powkładaj najbardziej załadowane ramki z innych rodzin... oczywiście bez pszczół ;) ja dostałem taką cenną radę i tak zrobiłem... czwarty korpus został szybko zasklepiony a ja miałem w rodzinach miejsce na ramki

Link to comment
Share on other sites

Witam . Tak myślę sobie że z tym 4 korpusem dam sobie spokój .Mam stare, wręcz zbędne ule wlkp leżaki 20-ramkowe , W miarę możliwości wiosną zrobię odkład w jednym z nich i będę przekładał ramki do niego właśnie te które będą wyjmowane z gniazda .Leżaki pakowne bo mam dorobione do nich nadstawki 1/2 wlkp .Ma to sens ?Oczywiście sytuacja pokaże co przełożyć ramkę z miodem czy z czerwiem .

Link to comment
Share on other sites

Witam, wczoraj chciał mi uciec rój, ale zdążyłam założyć na wylotek kratę odgrodową. Dziś  sprawdziłam ul: w gnieździe zamiast ramek z czerwiem sam miód, który pszczółki pobielają na 10 ramkach wklp., a w nadstawce tylko 1 ramka z czerwiem (bo przeniosłam matkę do góry niechcący), a na następnych 9 ramkach - też miód nie do końca zasklepiony. Dołożyłam dzisiaj między gniazdo a nadstawkę - dodatkową nadstawkę z 8 ramkami węzy w nadziei, że matka wejdzie sobie do środkowego korpusu i zacznie składać jajeczka.W sumie rodzina ma 28 ramek wlkp. w trzech korpusach. Liczę na to, że moje pszczółki "wytrzymają" do 8 czerwca, wtedy odbieram miodek :) Mam nadzieję, że matka zacznie czerwienie w środku ula, bo nie chce mi się przekładać tych ciężkich korpusów :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.