Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Akacja ( robinia akacjowa)


Recommended Posts

Jedna z najbardziej miododajnych roślin a właściwie drzew , w naszym klimacie.

Jak u Was wygląda kwitnienie i nektarowanie akcji , czy będzie miód akacjowy ?

U mnie dopiero pączki przed rozwinięciem.

 

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

U mnie jest jedna stara, sadzona przez dziadka pszczelarza, akurat dziś koło niej kosiłem i nic nie widziałem. Jeszcze przed kwitnieniem. W październiku dokupię trochę sadzonek, bo teraz już chyba po sezonie?

Link to comment
Share on other sites

U mnie w centrum miasta pierwsze kwiaty,muszę zerknąć jak w lesie obok mnie,w zeszłym roku zaczynała tydzień później od tej w mieście.

A czy będzie miód to czas pokaże ;)

Link to comment
Share on other sites

U mnie nic, nawet akacje jakby tak malo zielone od lisci, ale bylem w piatek po sloiki w koncu, 40km w Niemczech i duzo nizej jesli chodzi o wysokosc n.p.m. i cale drzewa biale od kiwatow, moze cos bedzie i u mnie, byleby nie padalo.

Link to comment
Share on other sites

Białe kwiaty pojawiły się już przed Bożym Ciałem ale nektaruje od soboty, po wczorajszej burzy pod drzewami było biało ale wszystkiego nie obszarpało oby nie bylo kolejnych burz bo akacja to główny pożytek i prawie ostatni.

Link to comment
Share on other sites

U mnie bardzo dużo akacji nie kwitnie wcale, 50 metrów dalej kwitną górą. Zawiozłem 10 rodzin 5 km dalej do zagłębia akacjowego które jest na wzgórzu w stosunku do położenia miasta - tam kwitnie i nektaruje od środy.Koledzy donoszą że u nich z akacją bardzo różnie. Co będzie zobaczymy.

Link to comment
Share on other sites

Jedna z najbardziej miododajnych roślin a właściwie drzew , w naszym klimacie.

Jak u Was wygląda kwitnienie i nektarowanie akcji , czy będzie miód akacjowy ?

U mnie dopiero pączki przed rozwinięciem.

 

Pozdrawiam

Tadek

  W Krakowie już od 10-ciu dni kwitnie , tam gdzie mamy pasiekę (40 km od K-owa) dopiero zaczyna .

 Co roku mamy akacjowy ,tylko obfite lub długotrwałe opady w okresie kwitnienia nie są pożądane ... u nas  ;)

PF

Link to comment
Share on other sites

U mnie koło Poznania przy krajowej piętce daje czadu od 25-go ale mój sad akacjowy przy pasiece zaczyna się dopiero rozwijać

ale to jak co roku.Mam nadzieję że będzie jak w zeszłym roku.Robinie mają po jakieś 10 12 metrów wysokości jest ich sporo .Wzeszłym roku

byłem zmartwiony bo pszczół nie było na nich widać zbyt wiele a okazało się że przybytek był niesamowity i po wirowaniu piękny kolor czystego

miodu akacjiowego.

Link to comment
Share on other sites

Akacja w małopolsce w pełni kwitnienia, rano i wieczór duży szum na drzewach, ale już koło 9 loty zanikają. Dziś pada , coś czuję że będzie się działo jak słońce błyśnie

Link to comment
Share on other sites

u mnie pada od kilku dni i to bardzo mocno, dobrze , ze u mnie jeszcze akacja nie kwitnie, jak slonce blysnie to bedzie sie dzialo ;) . Musze nastukac dodatkowe rojnice :lol:

Link to comment
Share on other sites

u mnie też 3 dzień ze zmienna pogodą burze itd. dobrze że moja jeszcze nie kwitnie może bedzie coś z niej po tych nawałnicach jak ja dobrze podleje to i lepiej, może miodu będzie :D

Link to comment
Share on other sites

U mnie akacja już zakończyła kwitnięcie. Wiosenne mrozy zrobiły swoje, a jak już zakwitła to kwitła 6 dni, słońce spaliło, gorący wiatr osuszył a deszcz z burzy dokończył dzieła zniszczenia. Wybrałem już pierwszy miód - ilość można określić jednym słowem - TRAGEDIA. Nie ma czystego miodu akacjowego (pierwszy raz od wielu lat) - wielokwiat - drzewa owocowe, mniszek, akacja. Czekam na lipę, która już zaczyna kwitnąć - pszczoły mają do dyspozycji bardzo dużo drzew na terenie miasta. Lipa jak sama nazwa wskazuje - może być różnie. Po ostatnich deszczach ładnie zakwitła facelia choć jest rzadka i mała, ale kwiaty dosłownie graja brzękiem. A tak pięknie się zanosiło....... :(:angry::(........ kto ma owce i pszczoły ten raz bogaty ale  najczęściej goły....... ^_^ 

Link to comment
Share on other sites

U mnie też pięknie kwitnie od kilku dni, okazuje się, że dziadek zasadził więcej akacji, tylko ich "nie widziałem", bo są bardzo wysokie :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Nie ma się co ekscytować. Wiele roślin kwitnie dwukrotnie jeżeli są ku temu sprzyjające warunki. Akacja, wierzba, często nawet drzewka owocowe zakwitają ponownie w sierpniu. W tym roku mieliśmy wszystko przyspieszone, więc i kwitnienie wtórne wypada szybciej.

Mam na działce trochę wierzby energetycznej i nawet nie zauważyłem, że ponownie zakwitła kilka dni temu. Po deszczach pyłkuje i nektaruje tak obficie, że większość młodych rodzinek się pozalewała i matki nie miały gdzie czerwić. W porę jednak udało mi się zareagować.

Spodziewam się, że w tym roku i sosny po raz kolejny puszczą pędy.

Link to comment
Share on other sites

Może Rembertowska?

Fajna sprawa , w sprzyjających warunkach kwitnie kolorowo drugi raz na jesień , a że warunki są sprzyjające jak napisał wyżej Michał , to może zaczynać wcześniej.Mam obiecane ze szkółki parę sadzonek , zobaczymy co wyniknie z ,, obietnic".Kilkanaście km ode mnie występuje w takim lasku akacjowym , tylko poznaj w sezonie która sadzonka jest która i ma taki wypłowiały na biało kolor , a nie taki bordo -fiolet

Jak tak to miodarki jeszcze nie chowam :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.