Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Hodowla matek bez przekładania jajeczek


Recommended Posts

Też myślę że to trutówki jednak do końca nie jestem przekonany bo dlaczego są tylko w pierwszej nadstawce nad gniazdem a nie w 3 najdalej oddalonej od feromonu matki. Trutówki powstają gdy tego feromonu nie czują?

Link to comment
Share on other sites

To jest internet. Mozna się nazwać kot bury to czy to znaczy że nim się jest ?

Co do przekładania jajek przez pszczoły robiono badania wynik był taki że nie stwierdzono jakiegokolwiek przypadku.

Nie pozwolę sobie ubliżać bo sam tego nie robię . Dyskusja nie polega na potakiwaniu , bez wzgledu w czym chodzi w spodniach czy spódnicy.

Dyskusja to wymiana argumentów , dowodów na poparcie swoich tez.

Co do ambrozolu to nie ten adres. Tam nie wyszło to tu ma wyjśc? Nie rozumiem.

P.S Za co mam przepraszać pokaż palcem .Bo za  to -
 

Ja dam gwarancję. Jajko przyklejone jest do dna komórki to raz a dwa to to ze nie ma czym przenieść.

Ta metoda jest sprawdzona .

 

To nie mam zamiaru .

Baru-

 

Daro wiedza to jedno a takt to drugie ,Joanna na pewno jest kobietą i to o dość o "delikatnej skórze " dlatego zostawiła tamto forum .

Z prywatnych wieści , bo nie sam nie czytam ,  tak skóra nie taka delikatna .

Link to comment
Share on other sites

Wczoraj przełożyłem zaczerwioną ramkę do rodziny wychowującej, nie tą, którą podałem w niedzielę bo w tej zaczęły składać pierzgę. Wyszukałem ramkę na której była mamuśka. Larwy w komórkach wyglądały tak jak pierwsza na zdjęciu ( kreseczka)

 

http://www.portalpszczelarski.pl/static/img/arts/43d362240f4c6d74fec5d2afa1380dc4.jpg

 

 Ile może mieć dni taka larwa? jeden, dwa?

 

Karol

Link to comment
Share on other sites

Do trzech dni. Najlepszym datomierzem jest mleczko. Jesli błyszczy i larwa pływa w nim to trwa do 3 dnia życia. Później jest go wyraźnie mniej i jest mało widoczne.

Link to comment
Share on other sites

19.06 mateczniki będą już w odkładach. Chyba, że przed wygryzieniem nie można przenosić, ruszać, dotykać.

 

Karol

 

 

Można,

Podczas histolizy nie można ruszać, dotykać, przenosić. Od złożenia jaja to 11 dzień, dla pewności 10, 11 i 12 dzień nie ruszam.

Link to comment
Share on other sites

I Daro i MDR macie racje.  MYślałem , że ktoś uważa , że matecznika nie należy przenosić , przekładać itp przed wylęgnięciem matki w końcowym okresie. O Histolizie nie  wspominałem ,sory  nie rozwijałem tego tematu. W okresie histolizy należy uważać , choć tak jak daro pisze nie każda ingerencja w tym okresie kończy się klęską ( sprawdzone). Także ze swojego doświadczenia , operacje w tym okresie doprowadzały do utraty prawie całej listwy mateczników .Mateczniki można transportować z bardzo dobrym skutkiem.

Link to comment
Share on other sites

Bo sama histoliza, to nie cały dzień ;) na szczęście, ale prawdopodobieństwo, że się na nią trafi w 11 dniu wysokie, więc lepiej nie psuć sobie pracy. Co innego jak się nie zna dokładnie wieku matecznika, a pracę trzeba zrobić, to robić ;) . Trzeba gdzieś praktyki w końcu nabrać.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Takie pytanie z ciekawości - zabieramy z normalnie funkcjonującej rodziny czerwiącą matkę . Matka czerwiła do końca zanim ją zabraliśmy - także w ulu jest czerw każdego wieku oraz jajeczka. Z czego pszczoły pociągną sobie mateczniki ratunkowe? Czy jest obawa , że będą ciągnąć ze starszych larw czy raczej będą to tylko te najmłodsze larwy z których uzyska się dobre matki. Chciałbym sobie taką metodą wychować kilka matek  na własne potrzeby. 

 

Pozdrawiam

Walek

Link to comment
Share on other sites

Takie pytanie z ciekawości - zabieramy z normalnie funkcjonującej rodziny czerwiącą matkę . Matka czerwiła do końca zanim ją zabraliśmy - także w ulu jest czerw każdego wieku oraz jajeczka. Z czego pszczoły pociągną sobie mateczniki ratunkowe? Czy jest obawa , że będą ciągnąć ze starszych larw czy raczej będą to tylko te najmłodsze larwy z których uzyska się dobre matki. Chciałbym sobie taką metodą wychować kilka matek  na własne potrzeby. 

 

Pozdrawiam

Walek

Ja właśnie tak zrobiłem w poniedziałek i jutro sprawdzę ile zbudowały mateczników, chyba będą zakłądać na najstarszych larwach żeby szybko mieć matkę.

 

Podawałem ramki z jajeczkami do rodzin bezmatecznych  ale rodziny nie budowały na nich mateczników ( dziwne) :)

Być może jest gdzieś matecznik który przeoczyłem.

 

Jeszcze się zapytam, Czy odkład zbuduje matecznik na larwie starszej jeśli nie będzie matki ? tz na takiej lawie nie zasklepionej jeszcze ale wypełniającej całe dno komórki

 

Pytam ponieważ podałem matkę do odkładu i mi ją ścięły. Odkład miał gdzieś koło 12dni więc nie mogły wyhodować matki a larwy takie jak opisałem wyżej są.

 

Mateczników nie budują i matki nie chcą przyjąć.

 

Karol

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.