Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Pierwsze odkłady


Recommended Posts

Drogie Brawo to będzie mój pierwszy raz jak to zrobić?

Mam dwa bardzo mocne ule, trzeciego nie przypilnowałem i wylazł rój, w tych chciałbym tego uniknąć i zrobić odkłady, zaraz będzie po miodobraniu z rzepaku, teoretycznie do lipy nic wielkiego się nie pojawi , chyba że gryka wcześniej zakwitnie wiec chyba dobry czas bo jak będą się nudziły to polecą w cholerę.

Dwie opcje zsypańce i zwykłe odkłady, tyle że tak mam chłodna piwnice ale nie mam gdzie odkładów wywieźć, mogę odstawić 200m ale czy jest sens?

Do zsypańców wszyscy podchodzą jak pies do jeża, to raczej nie będę cudował.

Mogę po miodobraniu wyją po dwie trzy ramki z czerwiem, pewnie po dwie pokarmu, chciałbym podać unasienione znakowane młode matki, mogę to wsadzić od razu do ula, moge do odkładowego lub do kartonu do transporty odkładów (chłodniej - lepiej?) i co potem (?) piwnica i pasieka czy koniecznie gdzieś daleko?

pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Do zsypancow ktoś podchodzi jak pies do jeża? Ciekawe, bo to najlepsza dla mnie metoda... Możesz odkłady zamknąć na tej samej pasiece na trzy dni, podłożyć im matkę w klatce i trzeciego dnia otworzyć klatkę i ul. U mnie jeszcze nigdy nie wróciły do starych uli.

Link to comment
Share on other sites

Ja, robiąc odkład zabieram matkę z silnej rodzinki do odkładu gdyż tam ma czerwić od razu. Silna rodzina jak będzie miała trochę przerwy to nic się nie stanie. Po zrobieniu odkładu od razu likwiduję wszystkie mateczniki i podkładam nową matkę w izolatorze jednoramkowym. Po 9 dniach i likwidacji mateczników wypuszczam matkę i jest ok.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.