Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Problem z przyjęciem matek


Recommended Posts

Co koledzy powiecie na to: poddałem w tym roku kilkanaście matek własnej hodowli z dużym sukcesem przyjęć. ale w 2 ulach mam rebus. Mianowicie pszczoły ładnie przyjeły matki, te się obleciały zaczeły czerwić nawet ten czerw się wygryzł i matki nie ma. mateczniki ratunkowe jedzenia full oczywiście rzecz się ma w odkładach już teraz 7 ramek wielkopolskich.

Link to comment
Share on other sites

Jeżeli masz duży sukces przyjęć to o co chodzi ? Hodowla pszczół  to nie hodowla kaczek czy kurczaków , gdzie można wszystko przewidzieć z większym prawdopodobieństwem. Pszczoły jeszcze nie raz Ciebie zadziwią nie standardowymi wyborami. Bo jest ich więcej w zbiorowości , więcej czynników wpływa na konkretne wybory i większą rolę odgrywa losowy przypadek w tak dużej zbiorowości. Może po prostu matka nie wróciła z lotu godowego albo wystąpił jakiś inny powód takiego wyboru.

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Nie przejmuję się tym faktem ze padła ani nie rozpaczam poddałem nową unasiennioną z wexelnego i już jest przyjęta. nie w tym rzecz. chodziło mi o przyczynę. Ja podejżewałem jakiś defekt matki właśnie dlatego opinia "Daro" jeszcze bardziej mnie w tym utwierdza. dzięki za opinie. Pozdrawiam!!!

Link to comment
Share on other sites

Co koledzy powiecie na to: poddałem w tym roku kilkanaście matek własnej hodowli z dużym sukcesem przyjęć. ale w 2 ulach mam rebus. Mianowicie pszczoły ładnie przyjeły matki, te się obleciały zaczeły czerwić nawet ten czerw się wygryzł i matki nie ma. mateczniki ratunkowe jedzenia full oczywiście rzecz się ma w odkładach już teraz 7 ramek wielkopolskich.

Witam, jeszcze jest jedna przyczyna, utraty matki- prozaiczna, pszczelarz.  Najczęściej ginie matka, przy nie umiejętnym wyjmowaniu ramki lub wkładania beleczek (jeśli, ktoś używa), bo mateczka po przeglądzie, lubi być często (zwłaszcza młoda, ruchliwa) w górnej części ramki.

Elementem sprzyjającym jest brak odstępników w  ramkach, lub ramki prawie trzymające wymiar. Pszczelarz nie zauważy a później docieka. To nie musi być ten przypadek, ale się zdarza.  Pozdrawiam.

...............................................................................................................

 Jan Dzierżoń - Ślązak - Ojciec współczesnego pszczelarstwa

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.