Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Obsluga i wskazania refraktometru


Recommended Posts

 Tak jak w temacie, interesuja mnie opinie praktykow. Czy np wskazanie 22% wody w miodzie , dyskwalifkuje miod , skoro miod sklepowy ma 23%, czy trzeba sie sztywno trzymac 20% i ponizej i wszytsko co jest z tym zwiazane.

Link to comment
Share on other sites

Te 22 to byl przyklad :) , dzisiaj kurier dostarczyl mi refraktometr i badalem tylko miod lipowy,ale zeszloroczny, przechowywany w tem pokojowej i tam mialem 21, ale miod lezy od zeszlego roku i nic sie nie dzieje dlatego zapytalem, dlatego pytam jak to jest. Czy jak jest powyzej 20 to na 100% miod sfermentuje, nigdy nie mialem do czynienia z tym urzadzeniem dlatego pytam. Na czym polega kalibracja, do refraktometru dostalem jakas buteleczke z plynem, ale kupione bylo na francuskim amazonie, instrukcja jest po angielsku, a ja jestem w robocie. Takze to wszystko jest tak na goraco ;). Wieczorem zbadam ten tegoroczny.

Link to comment
Share on other sites

Mój  oryginalny refraktometr do miodu polskiej produkcji  ma zaznaczoną granicę na 18,5. Większość miodu jaki odbieram ma w granicach 16,5 wiosenny około 19 ze względu na strach przed krystalizacją. Klienci się często dziwią mówiąc czemu twoj miód taki gęsty a ten z ... lub od ... taki rzadki.

Link to comment
Share on other sites

Pobawilem sie troche ta zabaweczka i no coz troche to gazdzet :) , ale spi sie spokojniej. Ten miod wiosenny tegoroczny ma od 17 do 19 czyli luz, chociaz nie wiem jak to jest z dokladnoscia, bo jak pochylam  dol - gora to wskazanie  waha sie o okolo 1,5, napiszcie jak sie tym poslugujecie ;)

Link to comment
Share on other sites

Mam refraktometr, faktycznie śpi się spokojniej no i lubię gadżety. Moje miody mają zawsze poniżej 18%.

 

 

Z: http://matrix.ur.krakow.pl/~wberski/Zywienie%202009/Miod_teoria.pdf

Zgodnie z Polską Normą zawartość wody w dojrzałym miodzie nie moŜe przekraczać 20%. Wyjątkiem jest miód wrzosowy, w którym dopuszcza się 23% wody.

 

 

Z: https://pl.wikibooks.org/wiki/Pszczelarstwo/Mi%C3%B3d#Zawarto.C5.9B.C4.87_wody_.28refraktometr.29

  • Dopuszczalna zawartość wody zależy od rodzaju miodu. Ogólnie dla miodów wynosi ona 21%, dla miodu koniczynowego 23% i dla wrzosowego 23%.
  • Dla miodów sprzedawanych z etykietką Niemieckiego Związku Pszczelarskiego parametr ten wynosi odpowiednio 18%, 18%, 21,4%).
Link to comment
Share on other sites

 

Mam refraktometr, faktycznie śpi się spokojniej no i lubię gadżety. Moje miody mają zawsze poniżej 18%.

 

 

Z: http://matrix.ur.krakow.pl/~wberski/Zywienie%202009/Miod_teoria.pdf

Zgodnie z Polską Normą zawartość wody w dojrzałym miodzie nie moŜe przekraczać 20%. Wyjątkiem jest miód wrzosowy, w którym dopuszcza się 23% wody.

 

 

Z: https://pl.wikibooks.org/wiki/Pszczelarstwo/Mi%C3%B3d#Zawarto.C5.9B.C4.87_wody_.28refraktometr.29

  • Dopuszczalna zawartość wody zależy od rodzaju miodu. Ogólnie dla miodów wynosi ona 21%, dla miodu koniczynowego 23% i dla wrzosowego 23%.
  • Dla miodów sprzedawanych z etykietką Niemieckiego Związku Pszczelarskiego parametr ten wynosi odpowiednio 18%, 18%, 21,4%).

 

 

 

Dzieki, moze ktos z was wie jak sie kalibruje to urzadzenie

Link to comment
Share on other sites

Kalibracja może być wykonana tylko przy pomocy odpowiedniego oleju dioptrycznego( 78,8% Brix) oraz bloku kalibracyjnego, niektórzy sprzedawcy sprzedają to w komplecie , ja nigdy nie kalibrowałem bo zamówiłem już u dostawcy sprawdzony przez niego refraktometr

Gdybyś chciał więcej informacji od fachowca to :

link.gif

e-mail: tomasz.potuczko@op.pl Tel. 517 322 126, 504 90 80 11

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Kalibracja może być wykonana tylko przy pomocy odpowiedniego oleju dioptrycznego( 78,8% Brix) oraz bloku kalibracyjnego, niektórzy sprzedawcy sprzedają to w komplecie , ja nigdy nie kalibrowałem bo zamówiłem już u dostawcy sprawdzony przez niego refraktometr

Gdybyś chciał więcej informacji od fachowca to :

link.gif

e-mail: tomasz.potuczko@op.pl Tel. 517 322 126, 504 90 80 11

Pozdrawiam

Tadek

Ja mam ten olej i blok do kalibracji, ale nie mam opisu jak to zrobic, ale znalazlem na innym forum ze mozna kalibrowac olejem z oliwek i wtedy wskazania powinny byc 71,5 skala brix lub 26,5 skala wodna, sprawdzilem u mnie i tak jest, czyli sprzet byl skalibrowany, a ten olejek dioptryczny i blok kalibracyjny w komplecie jest na zas  ;)  ;)

Link to comment
Share on other sites

Ja mam ten olej i blok do kalibracji, ale nie mam opisu jak to zrobic, ale znalazlem na innym forum ze mozna kalibrowac olejem z oliwek i wtedy wskazania powinny byc 71,5 skala brix lub 26,5 skala wodna, sprawdzilem u mnie i tak jest, czyli sprzet byl skalibrowany, a ten olejek dioptryczny i blok kalibracyjny w komplecie jest na zas  ;)  ;)

 

Jeśli chcesz to mogę Ci podesłać na maila skan ulotki informacyjnej dołączonej do mojego refraktometru. Jest tam też opis jak skalibrować przy użyciu załączonego bloku i płynu.

Link to comment
Share on other sites

Jeśli chcesz to mogę Ci podesłać na maila skan ulotki informacyjnej dołączonej do mojego refraktometru. Jest tam też opis jak skalibrować przy użyciu załączonego bloku i płynu.

no pewnie ze chce, przyda sie na zas, jak umiesz to wrzuc tu na forum , moze sie komus jeszcze przyda ;)  :)  :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.