Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

cukier na sezon 2016/2017


Recommended Posts

Mój sąsiad karmił cukrem z Lidla.
Każda rodzina ma ślady kału na ramkach i rodziny nie są silne.

Do tej pory padło ponad 30% pasieki.

Na tej samej pasiece stoją moje rodziny i różnica w sile jest kolosalna.

Ja karmiłem cukrem z hurtowni, jak dobrze pamiętam był to ten:

 

grafika,780,cukier-bialy.jpg

Link to comment
Share on other sites

Nie wydaje mi się , żeby cukier z Lidla był przyczyną upadków u Twojego sąsiada , myślę że przyczyna biegunki była gdzie indziej i warto było by z sąsiadem siąść i porównać warunki dlaczego tak się stało i jakie były u Was różnice w terminie i sposobie karmienia ? czy ostatni miód wykręcił jak to się mówi do zera z ramek nie pozostawiając nic dla rodzin i czerwiu i był długi okres kiedy pszczoły nie miały późnym latem pożytku tuż przed karmieniem zimowym ??? Kiedy i jak leczył pszczoły i jakie były osypy??? i inne różnice w porównaniu do Twojej pasieki i tu należy raczej szukać przyczyn a nie w cukrze. Ja wiele lat , zanim przeszedłem na inwert ,  karmiłem cukrem z Lidla i nic niepokojącego nie zauważyłem.

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Padło w mojej okolicy od 30 do 50 % rodzin. Powodem na pewno nie cukier. Przeglądając padłe , zadziwiająco mało pszczół. Podejrzewam zaprawy do kukurydzy

A ja myślę że problem leży gdzie indziej a mianowicie w zeszłym roku było trzęsienie ziemi w we włoszech. Po takich wydarzeniach trzeba sprawdzić rurociągi gazowe w europie i to jest problem. Moim zdaniem ubicia pszczół na taką skale.  Analizując co się stało w europie mam na myśli od finlandi po farancję klęskę masową pszczół śmiem twierdzić że problem to jod 131 - radioaktywny (połowiczny czas rozpadu to 8 dni).  

 

Link to comment
Share on other sites

Nie wydaje mi się , żeby cukier z Lidla był przyczyną upadków u Twojego sąsiada , myślę że przyczyna biegunki była gdzie indziej i warto było by z sąsiadem siąść i porównać warunki dlaczego tak się stało i jakie były u Was różnice w terminie i sposobie karmienia ? czy ostatni miód wykręcił jak to się mówi do zera z ramek nie pozostawiając nic dla rodzin i czerwiu i był długi okres kiedy pszczoły nie miały późnym latem pożytku tuż przed karmieniem zimowym ??? Kiedy i jak leczył pszczoły i jakie były osypy??? i inne różnice w porównaniu do Twojej pasieki i tu należy raczej szukać przyczyn a nie w cukrze. Ja wiele lat , zanim przeszedłem na inwert ,  karmiłem cukrem z Lidla i nic niepokojącego nie zauważyłem.

Pozdrawiam

Tadek

Za pewne jest więcej czynników i różnic w naszym gospodarzeniu,

ale karmiliśmy i leczyliśmy w tym samym czasie.

Najbardziej widoczną różnicą jest wymiana plastrów.

Ja wymieniłem 100% ramek gniazdowych tam gdzie były już stare ramki.

Wszystkie rodziny poszły do zimy na ramkach w 90% 2016 rok, a pozostałe 10% ramek to 2015 rok

Sąsiad niestety tego nie robił.

Link to comment
Share on other sites

Nie lubię teorii spiskowych prawda z reguły prozaiczna . Gdzieś tu był film  zamieścił ktoś  pijącą pszczołę wodę z kukurydzy zaprawianej neoniko coś tam  . U mnie upadki rzędu 10 - 100 % . Padły wywożone na grykę wszystkie . Stały plecami do pola kukurydzy. Jeszcze w lutym żyły .Po oblocie puste ule. Im bliżej kukurydza i pszczoły nie karmione i nie pojone tym większe upadki. Bez względu na fachowość pszczelarza.

Zwłaszcza że podajesz nie prawdziwe dane jod 131 połowiczny czas rozpadu 13 godzin.

Kał na ramkach to matki do wymiany.Po nozemie matki słabo czerwią i po następnej zimie pusto w ulu.Matka jest już silnie zarażona . Wymiana matki i pomoc czerwiem krytym , podkarmianie . 

Link to comment
Share on other sites

Za pewne jest więcej czynników i różnic w naszym gospodarzeniu,

ale karmiliśmy i leczyliśmy w tym samym czasie.

Najbardziej widoczną różnicą jest wymiana plastrów.

Ja wymieniłem 100% ramek gniazdowych tam gdzie były już stare ramki.

Wszystkie rodziny poszły do zimy na ramkach w 90% 2016 rok, a pozostałe 10% ramek to 2015 rok

Sąsiad niestety tego nie robił.

No i tu jest prawdopodobnie przyczyna , czyli nie wymienianie ramek gniazdowych na jasne tegoroczne lub dziewicze było przyczyną nosemozy i upadku rodzin u sąsiada.  Niestety kiedyś była inna praktyka i pszczelarze uważali że ciemniejsze ramki są "cieplejsze" w zimie , ale dzisiaj przy powszechności nosemozy C. taka praktyka jest błędna i często prowadzi do upadków plus tak jak pisałem nie można doprowadzić do sytuacji głodu w rodzinach , gdyż to wtedy nosemaza C w drugiej połowie lata najczęściej atakuje oraz ważne jest też wcześniejsze zaczynanie leczenia warozy która roznosi też choroby wirusowe , które osłabiają siły immunologiczne rodzin i są takie rodziny bardziej podatne na rozwój Nosemozy C.

Link to comment
Share on other sites

Nie lubię teorii spiskowych prawda z reguły prozaiczna . Gdzieś tu był film  zamieścił ktoś  pijącą pszczołę wodę z kukurydzy zaprawianej neoniko coś tam  . U mnie upadki rzędu 10 - 100 % . Padły wywożone na grykę wszystkie . Stały plecami do pola kukurydzy. Jeszcze w lutym żyły .Po oblocie puste ule. Im bliżej kukurydza i pszczoły nie karmione i nie pojone tym większe upadki. Bez względu na fachowość pszczelarza.

Zwłaszcza że podajesz nie prawdziwe dane jod 131 połowiczny czas rozpadu 13 godzin.

Kał na ramkach to matki do wymiany.Po nozemie matki słabo czerwią i po następnej zimie pusto w ulu.Matka jest już silnie zarażona . Wymiana matki i pomoc czerwiem krytym , podkarmianie . 

Daro wpisz proszę w google czy gdzieś polowiczny czas rozpadu to 8.02 dnia

 

Jod-131

O sposobach wytwarzania oraz o właściwościach fizycznych jodu-131 można dowiedzieć się więcej na tej podstronie. W skrócie: jest on nuklidem o czasie połowicznego zaniku 8,02 dnia.

 

http://www.nuk.bieganski.org/index.php?go=lecz&ter=jod

Link to comment
Share on other sites

Czarnobyl też ponoć dał swoje żniwo. U nas jak słyszę i analizuję nie było najgorzej bo cała chmura radioaktywna poszła na Skandynawie (Szwecję). Rozmawiałem z kolegą właśnie kiedyś o Czarnobylu (Szwedem mieszkającym w Lagan) bo to zbyt dawne czasy jak dla mnie ale on mówił mi właśnie, że pszczoły jego ojcu i innym normalnie słabły i umierały. By odbudować gospodarkę pszczelą w Szwecji wielu pszczelarzy przywoziło z poza kraju np z Niemiec, Polski, Belgi, Austrii itd pszczółki. Ogólnie Daro dziwna sprawa że problemy takie jak teraz są występują nie tylko w Polsce. Może i ciepła zima ale aż tylu pszczelarzy by zebrało takie żniwa. Ja niczego nie wykluczam ale coś mi się nie chcę wierzyć. 

Link to comment
Share on other sites

Ja już tarczycy nie mam. Gdy był wybuch 12 h codziennie na polu...Pszczoły nie padały tak jak teraz .

P.S. Koncerny chemiczne są światowe a kukurydza dzięki UE zdominowała uprawy . Polski rolnik w porównaniu do unijnych ekologiczny.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

Koszt to jest jedna rzecz, ale pszczoły mniej się spracowują na syropie jak na cieście. Za to przy cieście mniejsza szansa na rabunek i weselne dobrze nim karmić. Natomiast ja do syropu 3:2 dodaje jeszcze tymol krystaliczny, kwasek cytrynowy (obniżenie pH)+ aktualnie wywar z pokrzywy (odkłady + produkcja suszu). Podobno pokrzywa zwiększa produkcję mleczka, ale z podkreśleniem na "podobno" :) Jeżeli chodzi o inwert, to jest bardzo wygodny, szczególnie jak ktoś ma dużo uli, ale trzeba wiedzieć, który jest dobry, bo bywały z nim problemy - ja nigdy nie stosowałem, więc mam małą wiedzę na ten temat.

 

P.S. Można też podkramiać cukrem w kryształkach, ale też ciężej dla pszczoły, podobnie jak przy cieście.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Podaj jakieś namiary na taki cukier za 2,30 brutto. Ja wziąłem tylko 100kg i też czekam na lepszą cenę, ale na tą chwilę lepszej nie znalazłem, więc podałem.

Link to comment
Share on other sites

Rybitwy, Kraków- jest

Myślenice-,, Jan" -  2,34   b. ogr - jest

Dobczyce - ,, Jan" - 2,30  b. ogr,   -jest

Gs Dobczyce- 2,29 -  brano po 100-200kg- czy jest ?

Cerfur-2,34  - limit 10kg -  z  2-3 tygodn. temu - może być nie aktualne-kupiłem 300 kg.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.