Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Zakup rójek jak je wykorzystać


Recommended Posts

Ostatnio coraz mniej rodzin na sprzedaż same rójki w sile 6-7 ramek Dadant/wawa. Ceny przystępne rójka z ulem w cenie słabszego odkładu bez ula.

 

Jak taką rójkę wykorzystać?

 

Mam pomysł by połączyć 2-3 rójki w jedną i jest siła na lipę.

Połączyć 3 rójki w jedną i odebrać im zasklepiony czerw którym wzmocnię dotychczasowe miodne ule

Wymienić im matki i traktować jako odkłady. Tyle że na odkłady 6-7 ramek D to za mocne, a z drugiej strony miodu z lipy nie przyniosą.

Link to comment
Share on other sites

jakieś głupoty piszesz.

Po pierwsze rójka może być róznej wielkości ale są takie co lipe będą nosić bez łączenia, po drugie skoro rójka to jak chcesz im odebrac czerw skoro rójka wrzucona na ramki nie ma czerwiu chyba, że ktoś wrzucił na czerw kryty to już nie rójka tylko odkład. 

 

Rój pszczoł zrzucony do rojnicy nie ma przecież ramek. 

 

Ostatnio coraz mniej rodzin na sprzedaż same rójki. Siła 6-7 ramek Dadant/wawa. Ceny przystępne rójka z ulem w cenie słabszego odkładu bez ula.

 

 

 

Dużo pszczelarzy myli pojęcia bo np rójka w rojnicy wrzucona na ramki jest dalej rójką czy juz rodziną ? Jeśli rójką to kiedy stanie się odkładem ?

A kiedy odkład staje się rodziną ? 

Link to comment
Share on other sites

Sam głupoty piszesz.

Rójka może być różnej wielkości ja akurat mam dostęp do kupna 6-7r Dadanta. Czytaj ze zrozumieniem. Rójka która osiedla się w ulu lub złapana przez pszczelarza po niedługim czasie w zależności czy matka zeszłoroczna czy tegoroczna zaczyna czerwić i jest czerw. Tego chyba nie kwestionujesz?

Wiesz czym jest rodzina w połowie czerwca ? U mnie cały leżak 15-18 ramek na czarno. Byłoby więcej gdybym nie robił z nich odkładów. Odkład to przede wszystkim młoda znakowana rasowa matka i tym się różni od rójki, w której gdy kupujesz nie wiesz czy jest młoda czy zeszłoroczna matka! Odkład ma dodatkowo zapas żarcia ale na ogół nie jest na początku samowystarczalny. Tyle zbędnej teorii i pisania nie na temat. Początkujący pszczelarz odróżni rójkę odkład od rodziny i darujmy sobie złośliwości.

 

Piszesz że rójka przyniesie lipę. Co w tym dziwnego? Mi w tamtym roku 5r WLKP majowy odkład przyniósł 7 słoików lipy.

 

Pytałem wyraźnie : jak wykorzystać 6-7 ramkową rójkę Dadant/Wawa .

Link to comment
Share on other sites

Sam głupoty piszesz.

Rójka może być różnej wielkości ja akurat mam dostęp do kupna 6-7r Dadanta. Czytaj ze zrozumieniem. Rójka która osiedla się w ulu lub złapana przez pszczelarza po niedługim czasie w zależności czy matka zeszłoroczna czy tegoroczna zaczyna czerwić i jest czerw. Tego chyba nie kwestionujesz?

Wiesz czym jest rodzina w połowie czerwca ? U mnie cały leżak 15-18 ramek na czarno. Byłoby więcej gdybym nie robił z nich odkładów. Odkład to przede wszystkim młoda znakowana rasowa matka i tym się różni od rójki, w której gdy kupujesz nie wiesz czy jest młoda czy zeszłoroczna matka! Odkład ma dodatkowo zapas żarcia ale na ogół nie jest na początku samowystarczalny. Tyle zbędnej teorii i pisania nie na temat. Początkujący pszczelarz odróżni rójkę odkład od rodziny i darujmy sobie złośliwości.

 

Piszesz że rójka przyniesie lipę. Co w tym dziwnego? Mi w tamtym roku 5r WLKP majowy odkład przyniósł 7 słoików lipy.

 

Pytałem wyraźnie : jak wykorzystać 6-7 ramkową rójkę Dadant/Wawa .

Rójka to pszczoły bez ramek, pszczoły na ramkach to rodzina i nie ważne jaka ... czy na 4 czy 44 ramkach .. a jaka jest wielka zależy od Ciebie .. więc nie pisz mi o rójkach na ramkach. Bo takie nazewnictwo wprowadza błędne myślenie .Pozdrawiam serdecznie.

Link to comment
Share on other sites

Dokładnie. Rójka w moim mniemaniu to matka i pszczoły bez żadnych ramek. Odkład to kilka ramek z czerwiem, matką, pszczołami i z wyraźnie zarysowaną strukturą rodziny. Odkład również jest rodziną.

Link to comment
Share on other sites

Rójka mierzy się kilogramami. U mnie na dwu już nadstawki odrobiły i pełne miodu. Nie kupuj rójki na odrobionych plastrach bo jakość matki może być kiepska nie tylko z racji wieku ale i przygód ot choćby zciągania z drzewa. A odkład to nie rodzina do czasu   kiedy matka  nie bedzie ze swoimi dziećmi.

Link to comment
Share on other sites

Dziewczynka nie jest kobietą mimo że to ta sama płeć. Jak odkład ma  tę ,,strukturę ,, nie mówi się o odkładzie a o rodzinie. To stary sposób zapobiegania rójce a nie powiększanie liczby rodzin. Przed letnim pozytkiem łączy się z macierzakiem.

Link to comment
Share on other sites

Ano widzisz, biologia nie zna terminu dziewczynka czy kobieta. Jest po prostu płeć żeńska. Tak samo nie zna terminu odkład. Jest rodzina pszczela i tyle. Wszystko jest kwestią tego, jakie sobie nazewnictwo przyjmą ludzie.

Link to comment
Share on other sites

Czym się różni rójka od odkładu ? W moim mniemaniu i rozumieniu pszczół to różni się przede wszystkim składem pokoleniowym pszczół w różnym wieku oraz ich ogólną kondycją , oraz tym że w rójkę pszczoły zebrały się same , a odkład zrobił pszczelarz wybierając do tego niekoniecznie najodpowiedniejszy skład pszczół do dalszego funkcjonowania rodziny. A dalej jak to zwał tak zwał , czy z ramkami obsiadanymi na czarno czy bez ale w kilogramach. to już sprawa drugorzędna , chociaż też skłaniał bym się do rozumienia jak rójka to bez ramek , albo pisać że rójka ale obsadzona na ramkach z woszczyną. Ale w tym wszystkim najważniejszy jest skład pokoleniowy , o czy wielokrotnie pisał Bohtyn tak preferując metodę zydelkową i niektórzy sobie żartowali z jego preferencji i w tym miał rację że rójka jest gotowa dać sobie radę nawet w gorszych warunkach po przeniesieniu , bo skład pszczół jest taki że są w nim same najwartościowsze pszczoły , najlepiej odżywione , w tym i te bezrobotne co przed wyjściem rójki siedziały w ulu nic nie robiły tylko się odżywiały i u nich ciało tłuszczowe w ich organizmach jest pokaźnych rozmiarów są jak to się mówi wypasione i pszczoły takie mają wielokroć lepszą kondycję i są w stanie o wiele więcej wytrzymać na zewnątrz bez ula i szybko odbudować w nowym miejscu gniazdo praktycznie od zera , a odkład nie , na odkład którego skład wybierze losowo pszczelarz trzeba chuchać , dmuchać zasilać ramkami z czerwiem zasklepionym i odkład wolniej dochodzi do siły i rozmiarów takich jak w tym czasie dojdzie rójka. Chyba że dzielimy w sezonie rodziny na pół lotu wtedy ten skład jest najbardziej zbliżony składem do rójki. Co robić z rójką jak pisze Mikołaj ano praktycznie wszystko można robić , obsadzić odzienie , łączyć w silniejsze rodziny lub zasilać słabe , po wcześniejszym zabraniu starej matki tu mamy większą dowolność ale trzeba sie tez liczyć że w rójce będzie trzeba też wymienić z czasem matkę , bo najczęściej w rójkach wychodzą stare matki.

Pozdrawiam

Tadek

  • Lubię 3
Link to comment
Share on other sites

Czyli co proponujecie z moich przemyśleń wybrać. Zależy mi na lipie jak i na powiększeniu pasieki.

 

  • Mam pomysł by połączyć 2-3 rójki w jedną i jest siła na lipę.
  • Połączyć 3 rójki w jedną i odebrać im zasklepiony czerw którym wzmocnię dotychczasowe miodne ule
  • Wymienić im matki i traktować jako odkłady. Tyle że na odkłady 6-7 ramek D to za mocne, a z drugiej strony miodu z lipy nie przyniosą.

 

W tygodniu będę oglądał te pszczoły. Z rozmowy dotychczasowej wynika że osoba ma wyrojone ule , na 6-7 ramkach.

Link to comment
Share on other sites

Czyli co proponujecie z moich przemyśleń wybrać. Zależy mi na lipie jak i na powiększeniu pasieki.

 

  • Mam pomysł by połączyć 2-3 rójki w jedną i jest siła na lipę.
  • Połączyć 3 rójki w jedną i odebrać im zasklepiony czerw którym wzmocnię dotychczasowe miodne ule
  • Wymienić im matki i traktować jako odkłady. Tyle że na odkłady 6-7 ramek D to za mocne, a z drugiej strony miodu z lipy nie przyniosą.

 

W tygodniu będę oglądał te pszczoły. Z rozmowy dotychczasowej wynika że osoba ma wyrojone ule , na 6-7 ramkach.

Mieszasz pojęcia , nic z tego nie rozumiem .Przeczytaj dokładnie wcześniejsze odpowiedzi a sam sobie odpowiesz na te pytania. A tak bez obrazy to kombinujesz jak koń pod górkę

Link to comment
Share on other sites

 

Ano widzisz, biologia nie zna terminu dziewczynka czy kobieta

Nie ? Pszczoły rozróżniają . Nie interesują się dopiero co wyklutą matką dopuki nie dorośnie . Samica pszczoły nie bzykana , do pewnego czasu nie składa jaj , do puki nie ma dzieci to samica (dziewczynka) , nie matka (kobieta) . Matka ma dzieci. Nie ?

P.S. Niech kombinuje . Po to ma głowę i rozum.

Link to comment
Share on other sites

Z tego co zrozumiałem ktoś osadził roje i je sprzedaje. Ale to już nie są roje. Taka staropolska nazwa rodziny pszczelej gdy rozmnarzano tylko poprzez rójki, panuje i u mnie i znam wielu co tylko tak umieją rozmnożyć - złapać i osadzić.

Link to comment
Share on other sites

Czyli mój pierwszy pomysł polecacie łączyć lub wzmacniać siłę pozostałych rodzin.

Nacek pszczelarz przejął pasiekę po bracie i ma obecnie 6-7 ramkowe ule czyli to wyrojone lub obsadzone rójkami ule. Jak będę na miejscu to zobaczę co tam jest.

Tak radek kombinuję.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.