Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Miód akacjowy


Recommended Posts

Witam 

Dzisiaj pierwszy raz w swoim zyciu  odwirowałem troche miodu akacjowego , nie było go zbyt dużo ale nostrzyk zaczął kwitnąć i musiałem opróżnić magazyny, miód ten jest strasznie wodnisty ledwo się robił stożek podczas wirowania a nieraz pojawiał się dołek  czy ten miód tak ma czy złego na wirowałem bo już nie wiem ?

Link to comment
Share on other sites

Ja w sobote wirowalem pierwszy miod w tym roku - wielokwiat ( szacunkowo ok 5% rzepak, 20% akacja, 50% facelia i reszta pozostale) - wieokwiat, gdyz nalozyly sie pozytki  i miod byl niezasklepiony.  Jest rowniez bardzo wodnisty, pomimo praktycznie calkowitego poszycia ramek.

Link to comment
Share on other sites

Ja w sobote wirowalem pierwszy miod w tym roku - wielokwiat ( szacunkowo ok 5% rzepak, 20% akacja, 50% facelia i reszta pozostale) - wieokwiat, gdyz nalozyly sie pozytki  i miod byl niezasklepiony.  Jest rowniez bardzo wodnisty, pomimo praktycznie calkowitego poszycia ramek.

Błąd , powinien być choć w części zasklepiony , a drugie kryterium to czy kapało z ramek przy potrząsaniu . Może być więcej problemów niż korzyści , lepiej poczekać i być pewnym .

Link to comment
Share on other sites

Błąd , powinien być choć w części zasklepiony , a drugie kryterium to czy kapało z ramek przy potrząsaniu . Może być więcej problemów niż korzyści , lepiej poczekać i być pewnym .

Zle napisalem, czekalem, gdyz musial byc zasklepiony. Dlatego zamiast np czystego faceliowego mam wielokwiat. U mnie bylo poszycie ok 90% ramki.

Link to comment
Share on other sites

To czy podczas wirowania układa się stożek to nie tylko zależy od dojżałości miodu ale terz od temperatury, umnie akacja też była bardziej płynna od pozostałych.

Link to comment
Share on other sites

Ja w sobote wirowalem pierwszy miod w tym roku - wielokwiat (..) i miod byl niezasklepiony.  Jest rowniez bardzo wodnisty, pomimo praktycznie calkowitego poszycia ramek.

W/g mnie: poszyty = zasklepiony; nieposzyty=niezasklepiony.

 

 

Ciepło to było , z wierzchu wiadra zbiorę  w jakiś pojemnik ten rzadszy miód .

Z moich obserwacji, w wiaderku 33 l między dnem a wierzchem może być 1%, maksymalnie 1,5% różnicy w zawartości wody (z mniejszą zawartością na dnie). W połowie wiaderka będzie niecały 1%, więc zbieranie z wierzchu rzadszego miodu w moim odczuciu wydaje się słabym rozwiązaniem. Refraktometr by pomógł.

 

miód ten jest strasznie wodnisty ledwo się robił stożek podczas wirowania a nieraz pojawiał się dołek  czy ten miód tak ma czy złego na wirowałem bo już nie wiem ?

 

 Dołek (lejek) może się robić faktycznie przy wysokiej temperaturze otoczenia jak to pisał Nacek (a pomimo to miód jest super dojrzały).

Próbuj. Do odważnych świat należy.  Chyba każdemu przy pierwszych  miodobraniach udało się wziąć niedojrzały miód chociaż raz. Mi tak. Drugi raz już się wie ;) 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.