Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Z klateczki z matką poleciał kał


Recommended Posts

Witam serdecznie,

 

Dziś dostałem przesyłkę z matkami i z jednej z klateczek poleciała kropla kału, śmierdzi strasznie jak powącham klateczkę, odizolowałem ją od innych matek. W kartoniku w którym przyszły jest czysto i nie śmierdzi, nie ma śladów kału.

 

Boję się zabierać na pasiekę wszystkich 6 matek które przyszły w tej paczce. Jak myślicie co to może być? stres związany z podróżą czy nosemoza?

 

 

Matki kupiłem z tego ogłoszenia:

 

http://olx.pl/oferta/matki-pszczele-buckfast-gz-CID103-IDfJr6h.html#aae25e2f66

 

 

Karol

Link to comment
Share on other sites

daro rozmawiałem dziś z bardzo doświadczonym i wiekowym pszczelarzem i on potwierdził to co pisze ArCzi. Pszczoły mogą sie stresować w czasie transportu - klateczki z matkami jak i całe rodziny w czasie wyjazdu na pożytek.

Link to comment
Share on other sites

Dla każdego wiezionego w klatce taka podróż to stres. Mi chodziło o śmierdzące odchody. Pszczoły raczej nie fajdają ze strachu a pszczelarz.

Chłop napisał -śmierdzi strasznie , normalne pszczele odchody nie smierdzą strasznie. Dla tego byłbym b. ostrożny bo chyba nas nie wkręca.

Link to comment
Share on other sites

Witam wszystkich,

 

Dzisiaj sprawa wygląda lepiej, nie śmierdzi już tak ( jak przystawię nos do klateczki to czuć ) i nie pokazuje się kał pod klateczką, ciasto wyjadły w 80% są żwawe. Mam wolne ule odkładowe to zrobię jedno ramkowy odkład i poddam matkę celem obserwacji. Całość zabiorę z pasieki bo lepiej dmuchać na zimno.

 

Karol

Link to comment
Share on other sites

W ten sposób to stresuje się pszczelarz . Byłbym ostrożny. Nigdy czegoś takiego nie miałem.

Osobiście nie znam takich pszczelarzy , ale to forum pozwoliło mi  poznać wiele ciekawych osobistości :D Ostrożność też powinna być na wysokim poziomie w czasie takiej akcji :D

Link to comment
Share on other sites

Witam wszystkich,

 

Dzisiaj sprawa wygląda lepiej, nie śmierdzi już tak ( jak przystawię nos do klateczki to czuć ) i nie pokazuje się kał pod klateczką, ciasto wyjadły w 80% są żwawe. Mam wolne ule odkładowe to zrobię jedno ramkowy odkład i poddam matkę celem obserwacji. Całość zabiorę z pasieki bo lepiej dmuchać na zimno.

 

Karol

Moim zdaniem wszystko jest ok,ze 2 razy miałem takie rzeczy,nic się nie działo.Objadły się to im poleciało.Napisz potem co wyobserwowałeś .PK

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.