Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Jakiej wielkości otwory kitują pszczoły


Recommended Posts

Czy ktoś może mi pomóc i powie jakiej wielkości otwory kitują pszczoły?

Interesuje mnie zwłaszcza czy są w stanie zakitować szczelinę długą szczelinę np.: 5 mm, albo powyżej jakiej wielkości otworu nie będą kitować.

Pytam z uwagi na to że przeglądam w sieci bardzo dużo różnych projektów uli i prawie każdy chcę modyfikować pod kątem łatwiejszej budowy :) (tak wiem głupie, że na starcie już chce modyfikować, ale strasznie mnie to wciągnęło, a przy okazji dużo się uczę).

Link to comment
Share on other sites

Jak duża dziura pszczoły zabudują woskiem.Dziury większe te na wylot niebezpieczne bo z drugiej strony można odbudować i wyrabować. Ul ma być szczelny i w tym rola nasza nie pszczół.

Link to comment
Share on other sites

Dziękuje Daro za szybką odpowiedź. Znalazłem jeszcze przed chwilą ciekawy artykuł. Według artykułu „Nowoczesne metody pozyskiwania kitu pszczelego” - Maciej Siuda, Jerzy Wilde pszczoły mają tendencję do zaklejania propolisem wszystkich otworów węższych niż 4,5 mm. Dokładny cytat z artykułu:

 

„W czasie intensyfikowania produkcji propolisu wykorzystuje się tendencję pszczół do zaklejania propolisem wszystkich otworów węższych niż 4,5 mm”

„Nowoczesne metody pozyskiwania kitu pszczelego” - Maciej Siuda, Jerzy Wilde

 

 

 

Potrzebowałem tej informacji ponieważ nie wiedziałem jak duży można zrobić felc wewnątrz korpusu aby przestrzeni miedzy felcem a ramkami lub felcem i deską nie była kitowana przez pszczoły.

 

Daro w takim razie jak będzie przestrzeń 5 mm miedzy felcem umieszczonym wewnątrz a deską na której zawieszone są ramki to pszczoły nie zabudują tego woskiem? Patrzyłem w internecie na różne rozwiązania i np.: u naszych zachodnich sąsiadów często w ulach typu Zander są stosowane wewnętrzne felce, jednak zastanawia mnie właśnie to kitowanie  a teraz i zabudowanie woskiem o którym wspomniałeś.

Link to comment
Share on other sites

Nie bardzo rozumiem o co chodzi . Felc do wieszania ramek zawsze kitowany bo - zrobisz za duży to ramki będą nie równo poustawiane = kłopoty z przyklejaniem ramek do ścian lub dziur w woszczynie.

Link to comment
Share on other sites

Może o listewki nabijane na ścianę korpusu na których spoczywają ramki tak jak na felcu.

Jedno jest pewne , każdy ul ma określone wymiary które należy zachować , mają być powtarzalne w kazdym korpusie i nie ma co kombinować bo później będą kłopoty.

Link to comment
Share on other sites

Nie bardzo rozumiem o co chodzi . Felc do wieszania ramek zawsze kitowany bo - zrobisz za duży to ramki będą nie równo poustawiane = kłopoty z przyklejaniem ramek do ścian lub dziur w woszczynie.

 

 

Może o listewki nabijane na ścianę korpusu na których spoczywają ramki tak jak na felcu.

Jedno jest pewne , każdy ul ma określone wymiary które należy zachować , mają być powtarzalne w kazdym korpusie i nie ma co kombinować bo później będą kłopoty.

 

 

Chodzi mi o listewki nabijane na ścianę korpusu, ale od dołu korpusu, które będą w określonej odległości od miejsca zawieszenia ramek. Z zewnątrz korpusy będą wyglądały na bezfelcowe a od wewnątrz będą miały blokadę w postaci tej dodatkowej listewki przybitej do dołu korpusu. I właśnie zastanawia mnie jaki trzeba zachować odstęp między tą dodatkową listewką a ramkami.

Wydaje mi się że jeżeli otwory mniejsze niż 4,5 mm są kitowane to odległość 5 mm powinna być wystarczająca. Czy dobrze kombinuje?

Link to comment
Share on other sites

Czy ktoś może mi pomóc i powie jakiej wielkości otwory kitują pszczoły?

Interesuje mnie zwłaszcza czy są w stanie zakitować szczelinę długą szczelinę np.: 5 mm, albo powyżej jakiej wielkości otworu nie będą kitować.

 

 

Pszczoły jak chcą lub mają taką potrzebę to zakitują wszystko. Różne pszczoły różnie kitują. Pora roku też ma znaczenie.

Miałem raz rodzinę, która zakitowała cały wylotek o wielkości  37,5 cm na 2 cm, zostawiając tylko mały otworek na jedną pszczołę.

Więc jak chcą to mogą wszystko :)

Link to comment
Share on other sites

 

Z zewnątrz korpusy będą wyglądały na bezfelcowe a od wewnątrz będą miały blokadę w postaci tej dodatkowej listewki przybitej do dołu korpusu

Ni kij nie rozumiem po co te kombinacje. Ruszyłem pierwszy raz w pole na grykę i powiem jedno - bez felcowe na Krakowskie Przedmieście lub plac Defilad. Jeszcze jak małe wyboje jak cie mogę no po polnej........... Spiete na sztywno pasami no ale cóż styrodur nie granit. Newer. Wręgi drewniane 8 plastikowe 15 . Przez dzień powymieniam.

Link to comment
Share on other sites

Ni kij nie rozumiem po co te kombinacje ...

 

Ja też jestem zdecydowanie za korpusami na felc, ale bezfelcowe korpusy łatwiej się robi zwłaszcza gdy ktoś nie zna się zbyt dobrze na stolarce, a ta listewka wewnątrz nabijana na dwie ściany korpusu pod którymi wiszą ramki to bardzo sprytne rozwiązanie, przynajmniej tak mi się wydaje.

Link to comment
Share on other sites

Jak się nie zna na stolarce ( jak ja ) kupuje się gotowe i nie kombinuje jak koń pod górę. Ja kombinowałem i wyszło się pożal się Boże. Teraz cała robota , wysiłek psu na budę.

 

, przynajmniej tak mi się wydaje.

A to jak wiadomo ni jak do prawdy.

Link to comment
Share on other sites

Jak się nie zna na stolarce ( jak ja ) kupuje się gotowe i nie kombinuje jak koń pod górę. Ja kombinowałem i wyszło się pożal się Boże. Teraz cała robota , wysiłek psu na budę.

A to jak wiadomo ni jak do prawdy.

 

I co ja zrobię że lubię kombinować i robić wszystko po swojemu. Hmmm ... tutaj chyba znalazłem dobrą odpowiedź dlaczego lubimy tak kombinować.

 

https://youtu.be/dZMW5OrKD5o?t=84

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.