Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Ule jednościenne


Recommended Posts

Witam.

 

Rok temu zasiedliłem 1 rodzinę i przezimowała. Teraz mam ich 4, a będzie 5. I zamarzyłem o utrzymywaniu sie z tego wdzięcznego zajęcia. Tylko najlepszą alternatywą będą właśnie dla mnie, ule jednościenne nieocieplane z deski 2.2 - 2.5 mm. I tu moje pytania:

 

Czy ktoś, kto ma takie ule mógłby się podzielić wzkazówkami odnośnie zimowli i karmienia w takich ulach? Ja przyjąłem metodę słoikową.

 

Czy da radę zazimować rodzinę na 1 korpusie wlkp, i jakie warunki przyjąć? Dennice mam pełne.

 

1796673_587864734649270_1633814908628651

Link to comment
Share on other sites

Ja mam co prawda dadanty , ale jednoscienne 10-cio ramkowe. Deska 18mm, karmie 10litrow syropu kupnego , lub 10kg cukru, dennica osiatkowana , otwarta az do wiosny, zimuje na jednym korpusie , nie daje nadstawek  na gore i na dol tez nie daje. Klimat mam taki ja w PL, a nawet z tego co pisza forumowicze to sporo rzeczy kwitnie szybciej w zachodniej Polsce niz u mnie, moze zimy sa ciut lagodniejsze tzn bardziej deszczowe, ale to raczej na minus niz na plus dla pszczol.Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Spokojnie możesz zimować na jednym korpusie wielkopolskim. Ja zimuje na korpusie ostrowskiej i tez na jednym. Pod spód daje pusty korpus jako poduszka powietrzna, dennica osiatkowana otwarta do wiosennego oblotu. 

Link to comment
Share on other sites

No właśnie martwi mnie dennica, bo robiłem nieosiatkowane... Czy to ma jakieś znaczenie? Bo i tak od góry powałkę uchylę by ciepłe wilgotne powietrze uciekało przez daszek. A wyloty tylko zasunięte jak na zdjęciach. I również się zastanawiałem czy na prawdę potrzebna jest ta poduszka powietrzna... Ale myślę po wypowiedzi sok_mir to nie ma większego znaczenia...

Link to comment
Share on other sites

Spokojnie z pelnymi dennicami tez dasz rade. Ja moje pierwsze ule zrobilem na wzor takich jak w Polsce , a wiec deska 1,5cm sieczka 3-4cm io znowu deska 2cm i w dennicy tak samo.Z tym ze tu nikt takich uli nie ma , bo wszyscy jada na jednosciennych o gr 2,5cm, ja mam 18mm i tez daja rade. Co do dennic mialem watpliwosci czy to aby nie zazimno bo jednak w naturze nie maja czegos takiego, i w ubieglym roku odwazylem sie , zastosowalem i roznica jest ogromna jesli chodzi o wentylacje zima i wilgoc na plus dla dennic osiatkowanych, ale spokojnie ogarniesz temat. Nie odrazu Krakow zbudowano.

Link to comment
Share on other sites

W ulach jednościennych na zimę, ustawia się ramki na zimno a po obu bokach wkłada ocieplenie. Latem dobrze jest ustawić ule w miejscu zacienionym. W naturze pszczoły zwykle budują plastry prostopadle do wlotka. Dla mnie wygodniejsza jest zabudowa ciepła. Posiadam ule ocieplone.

...............................................................................................................

 Jan Dzierżoń - Ślązak - Ojciec współczesnego pszczelarstwa


 

Link to comment
Share on other sites

No właśnie u mnie jest układ na zabudowę zimną. I myślałem właśnie nie stosować mat bocznych, tylko zakarmić i zostawić je. A gdzie się kłąb ustawi to ich sprawa, choć wątpię, by w takim ulu potrafiłyby się uwiązać blisko ściany...

Link to comment
Share on other sites

Jak to gdzieś pisali że pszczoły przezimują nawet we wiadrze jak będą miały dosyć pokarmu. Ale śmiało możesz budować  ule jedno ścienne bo są tanie i łatwe  w produkcji. Poduszka powietrzna jest przydatna w zimie i to raczej do dennic siatkowych , ale wczesną wiosną  już nie. A w necie jest dużo informacji i sobie wszystko przeanalizuj , bo za dużo by tu trzeba było pisać. Każdy rodzaj ula ma swoje wady i zalety. A metoda słoikowa jest dobra i sam taką stosuję. Ja budowałem ostatnio ze styroduru.

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Też dlatego chcę dać cały korpus suszu i niech go zaleją. A styrodur to myślę że z 20 lat spokojnie, jeśli jest malowany i go ptaki nie rozwalą.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.