Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Hodowla matek na własne i kolegów potrzeby ;)


morzedzungli

Recommended Posts

Witam,

 

Postanowiłem spróbować hodowli metodą przekładania, zrobilem miseczki, ramkę i całość podałem do ula celem wypolerowania miseczek. Po 30 h miseczki ładnie zostały przygotowane ale myślałem, że pszczoły podleją je mleczkiem. Larwy przekładałem na wodę z miodem ( tylko to miałem do dyspozycji ) pędzelek moczyłem w częśiowo odparowanym nakropie ( dobrze larwy się przyklejały). Teraz tak myślę czy coś z tego wyjdzie bo larwa powinna być cały czas w mleczku?

 

Karol

Link to comment
Share on other sites

Guest Imker

ja gdzieś oglądałem na filmiku że larwy nawet na sucho przekładał i mówił że jest bardzo zadowolony...  później próbował na samą wodę ale już takich przyjęć nie było

Link to comment
Share on other sites

Może faktycznie na sucho będę musiał spróbować, film zaraz obejrzę.

 

Rodzina wychowująca to rodzina ( duży odkąd ) w której matka była bezpłodna,zabrałem ją w piątek i podałem ramkę z larwami. Pszczoły zaczęły ciagnąć mateczniki więc to było dla mnie dowodem, że będą odbudowywały miseczki i zajmą się larwami. Zabrałem ramkę z larwami i podałem ramkę hodowlaną. Pszczoły zaczęły obrabiać miseczki więc przełożyłem larwy i du*a. Wczoraj sprawdziłem a miseczki puste.

 

W rodzinie nie ma czerwiu dosłownie resztki wygryzającego się

 

 

 

 

post-142-0-68252500-1468399369_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

przekładałem larwy "kreseczki"

 

takie jak na zdjęciu te pierwsze


 

https://www.google.pl/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjg7oPFm_DNAhUKiSwKHTLYDM8QjRwIBw&url=http%3A%2F%2Fwww.portalpszczelarski.pl%2Fartykul%2F589%2Fjajo_pszczele.html&psig=AFQjCNEKbxn_9MX44aie-mMsuDiLc51DUw&ust=1468491564935000

 

 

Przełożyłem 10 sztuk, dzisiaj sprawdzę jeszcze raz może coś przeoczyłem bo sprawdzałem jak już szarówka była.

 

Karol

Link to comment
Share on other sites

Jest przyjęcie :D

 

Na 10 larw jedna została przyjęta, matecznik ładnie odbudowany i podlany mleczkiem.

 

Do przekładania zrobiłem łyżeczkę z rozklepanego i oszlifowanego drutu, fajnie się podbiera ale problem jest przy przełożeniu na dno miseczki.

 

Dalej będę próbował a doświadczenia wykorzystam  w przyszłym roku :)

 

Karol

post-142-0-99057700-1468656200_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

w tym roku nie smarowałem niczym miseczek matecznikowych przyjecia były piekne pociągłem 5 serii w sumie jakieś 100 mateczek jednym z warunków takich przyjęć jest też pożytek  , pierwszą serię tylko podkarmiałem

Link to comment
Share on other sites

Witam,

 

Pożytek mam około 300m ode mnie facelia, już drugi taki prezent w tym roku :)

 

Przekładałem w poniedziałek pędzelkiem i jest o niebo lepiej, 6 przyjęć na 9 przełożeń

 

Jeśli ktoś potrzebuje to oddam te matki, jutro lub dziś mateczniki będą zasklepione. Nie mam jak izolować bo miseczki wklejałem na drewniane koreczki.

 

Buckfast GZ temin porodu 30.07

post-142-0-65618600-1469092994_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

No tak można sobie trenować technikę hodowli matek , ale też trzeba pomyśleć co dalej ??  Jest już stosunkowo późno i hodowla matek i wymiana o tej porze może przynieść porażkę. Dzisiaj podbieralem miód lipowy i takiej skłonności do rabunków dawno już nie widziałem . Po prostu pszczoły z innych uli pchały się do każdego ula który otworzyłem i teraz mowa żeby wymienić matkę ??????? może młodzi pszczelarze potrafią ???? Dla mnie wymiana matek powinna być zakończona do końca czerwca tak wynika z mojego doświadczenia , a później to na dwoje babka wróżyła. 

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Guest Imker

jak dla mnie to teraz matkę ładować tylko do ulika weselnego a pod koniec sezonu można jeszcze nimi reperować nadpobudliwe odkłady

Link to comment
Share on other sites

Właśnie w porę muszę oddać mateczniki bo wszystkie tegoroczne odkłady i rodziny produkcyjne mam już z czerwiącymi matkami, nawet do tej rodzinki wychowującej czeka już matka w odkładzie.

 

Doświadczenia bezcenne :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Imker

nie wiem ile matecznik może przebywać poza ulem/cieplarką... pocztą tym bardziej go nie wyślesz... jedynie jakiemuś pobliskiemu znajomemu możesz podarować... tyle że już późno na te NU

Link to comment
Share on other sites

 

Dzisiaj podbieralem miód lipowy i takiej skłonności do rabunków dawno już nie widziałem .

Fakt , mokre prześcieradła i na trzy raty nadstawki brane , bo byłby totalny . Horror. lub masakra.

Link to comment
Share on other sites

Co do ulików weselnych o tej porze roku - jak są w zasięgu lotu innych sinych rodzin - to zapomni, wcześniej czy później wyrabują i zniszczą wszystko i wszystkich w ulikach weselnych. Przerabiałem to na własnej skórze w zeszłym roku. Tak jak Tadek pisze jak uliki weselne to maksymalnie do końca czerwca. Po lipie pszczoły zaczynają mocno rabować.

 

Pozdrawiam

 

Waldek 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.